banner84

Turizm Bakanı Alanya’ya gelecek

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Burhan Sili’nin katıldığı toplantıda Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Alanya’ya gelmek istediğini söyledi

Turizm Bakanı Alanya’ya gelecek
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu üyeleri, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile İstanbul’da bir araya geldi. TÜROFED Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık’ın öncülüğünde gerçekleştirilen toplantıya TÜROFED Başkan Yardımcıları Mehmet İşler, Sururi Çorabatır, Yavuz Torunoğulları, TÜROFED Yönetim Kurulu Üyeleri Burhan Sili, Bülent Bülbüloğlu ve bürokratlar katıldı.
15 TEMMUZ DEĞERLENDİRMESİ YAPILDI
Bakan Avcı ile yapılan görüşmeyi değerlendiren Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı ve TÜROFED Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Sili, sektörün mevcut durumdan çıkabilmesi için acil olarak yapılması gerekenleri sözlü ve yazılı olarak Bakan Avcı’ya ilettiklerini dile getirdi. 15 Temmuz öncesi ve sonrasıyla turizmle ilgili değerlendirmelerde bulunduklarını dile getiren Sili, “Sayın Bakanımız, ilettiğimiz sıkıntıları, bürokratları, danışmanları ve genel müdürleriyle sıcağı sıcağına değerlendirdi. Faydalı bir toplantı olduğunu kendisi de ifade ederek benzer toplantıları sıklaştıracağını vurguladı” dedi.
SİLİ, ALANYA’NIN SORUNLARINI AKTARDI
Alanya bölgesine has konuları da özellikle kendisine ilettiğini dile getirten Sili, “Sahil bölgesinde bulunan hizmet noktaları konusunu ele aldık. Ceza olarak ödenen ecrimisil yerine kiralama uygulamasına geçilmesi konusunu görüştük. Uluslararası Türkiye ve Alanya algısı, tanıtım, imaj, Gazipaşa-Alanya Havalimanı stratejileri ve yatak arzıyla birlikte genel anlamda yapısal sorunlar üzerine konuştuk. Sayın Avcı’yı Alanya’ya davet ettiğimde mutlaka Alanya’ya geleceğini ifade etti” dedi.
'KALİFİYE ELEMAN ÇALIŞMASI YAPILMALI'
TÜROFED’in taleplerine olumlu yaklaşan Bakan Nabi Avcı, taleplerin değerlendirilerek, en kısa zamanda turizmcilerin beklentilerinin karşılanacağını dile getirdi. Avcı, turizmde kalifiye elemana yönelik çalışmaların yapılması gerektiğine de dikkat çekerek, en kısa zamanda turizmcilerle yeniden buluşacağının sözünü verdi. TÜROFED’in, Kültür ve Turizm Bakanı Avcı’dan talepleri şu şekilde oldu.
AVCI'YA BU TALEPLER İLETİLDİ
Kültür ve Turizm Bakanı Avcı'ya yazılı bir şekilde iletilen talepler arasında,"  Borç yükümüzü çevirebilmek amacıyla, özel işletme kredileri verilerek bunun düşük faizli ve uzun vadeli olması sağlanmalıdır. Halihazırda ödeyemediğimiz vergi, prim vb. borçlarımız için faizsiz erteleme acilen açıklanması gerekmektedir. Acil eylem planı kapsamında açıklanan, ancak halihazırda uygulanmayan hususların bir an evvel hayata geçirilmesi gerekmektedir. Konuya ilişkin çıkarılan kanun kapsamında ecrimisil ve kiraların ötelenmesine ilişkin hüküm kapsamına kamu arazileri dışındaki özel mülk sahipleri ile orman tahsislerinin de alınması gerekmektedir. Eylem planında 750 bin ABD dolarına indirilen ihracatçı sayılma kriteri, turizmciler açısından uygulanabilir nitelikte değildir. KDV ve ÖTV iadesinin mutlaka turizmciler için de sağlanması gerekmektedir. Yine eylem planı çerçevesinde, yeşil yıldızlı tesisler için sağlanan enerji indirimleri, ilgili kurumlar tarafından uygulanmamaktadır. Ayrıca 2634 Sayılı Kanunun 16. Maddesinin getirdiği hakkın genişletilerek kullanımının sağlanması, elektrik ve su ücretlerinin en düşük tarifeden uygulanılması sağlanmalıdır. Diğer yandan; belediyeler su, katı atık, atık su bedellerinde ve emlak vergilerinde yüksek bedeller istemektedirler. Maliyetlerimizi arttıran bu unsurlarla ilgili makul çözümün ivedi bulunması gerekmektedir. Türk Hava Yolları’nın, Antalya, Dalaman, Bodrum, Adnan Menderes ve Gazipaşa-Alanya havaalanlarına yurt dışından doğrudan uçuşlara yönelmesi sektör açısından önem taşımaktadır. Uçak desteğinin 2017 yılını da kapsayacak şekilde genişletilmesi beklenmektedir. Ayrıca 2017’ye yönelik yapılacak olan reklam ve tanıtım çalışmalarının planlanarak ivedilikle başlatılması önem arz etmektedir" ifadeleri yer aldı. 
Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2016, 16:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107