banner129

Turizm Bakanlığı kafa karıştırdı; Alanya standı yok!

Daha önce 150’den fazla turizm fuarına katılan Turizm Bakanlığı’nın fuar sayısını azaltması ile birlikte Alanya’da bundan etkilendi. 2018 yılında 30 turizm fuarına katılan Alanya, 2019’da 16, 2020’de ise 13 fuara katılma kararı aldı. 2 yılda fuar sayısı yüzde 50’den fazla düştü. Bakanlık ayrıca bu yıl İngiltere Pazarı için destinasyon tanıtımından çok otel tanıtımını destekledi. Bu tavır ise turizmcinin kafasını karıştırdı.

Turizm Bakanlığı kafa karıştırdı; Alanya standı yok!

Haber Merkezi

YÜZ YÜZE TANITIMDAN UZAKLAŞTI

Uluslar arası turizm fuarları sektör temsilcileri, profesyoneller ve son tüketici müşterinin buluşma adresleri iken, Kültür ve Turizm Bakanlığı bu tercihten uzaklaştı. Son iki yılda Türkiye’nin katıldığı uluslar arası fuar sayıları düşürüldü. Gerekçe olarak da yüz yüze tanıtımdan ziyade dijital ortam ve sosyal medya gibi tanıtım kanallarının kullanılması istendi.

FUAR SAYISI HIZLA DÜŞTÜ

Bakanlığın fuar tercihlerini düşürmesi ile birlikte Alanya’da bu durumdan etkilendi. Turizm Bakanlığı’nın çatısı altındaki standlarda tanıtım yapan turizm meslek örgütleri imkan ve ortam olmadığı için fuarlardan çekildi. 2017-2018 turizm sezonunda Alanya 30 fuarda temsil edilirken, 2018-2019 sezonunda fuar sayısı 16’ya düştü. 2019-2020 yılı için bakanlık sadece 12 fuarda tanıtımı ön gördü.

KAFALARI KARIŞTIRAN FUAR

2019-2020 yılı listesinde başlangıç sayılan WTM-Londra-İngiltere Fuarına Alanya katılamadı. Bölge tanıtımı yapan vakıf ve derneklere bakanlık Türkiye standında yer açmadı. Yıllardır bölge tanıtımı için çalışan AKTOB ve ALTAV’a, Tanıtım Müşavirliği ‘Öncelik büyük şirketlerin’ diyerek kapıyı kapatırken, bakanlığın ülke standlarında Belek ve Kemer otellerine öncelik vermesi ise kafaları karıştırdı.

KATKI PAYI ALINIYOR

Kısıtlı bütçe ile yapılan fuar tanıtımları için önemli desteklerden biri de stand kiraları idi. Kültür ve Turizm Bakanlığı iki yıldır fuarlara katılan dernek ve vakıflardan ücret de almaya başladı. Geçen yıla kadar ücretsiz verilen standlardan artık Euro olarak ücret alınmaya başlandı. Bakanlığı döviz kuru ile ücret talep etmesi de kısıtlı bütçe ile yapılan tanıtım çalışmaları önünde ciddi bir sıkıntı oluşturdu.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2019, 23:25
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107