banner84

'Turizm baş aşağı gidiyor'

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Yalçın Doğan, bugünkü köşesinde Avrupalı ülkelerin Türkiye'ye giden vatandaşlarını terör olayları nedeniyle uyarmasını ve bunun turizme etkilerini kaleme aldı.

'Turizm baş aşağı gidiyor'

Yalçın Doğan, 'IŞİD damgasının son eseri' başlıklı yazısında şu ifadeleri kullandı:
''İngiliz basını yurttaşlarını uyarıyor: 'Türkiye'ye gitmeyin, IŞİD sizi kaçırır'. Bir başka İngiliz gazetesi: 'İngilizlere IŞİD özel operasyon düzenleyecek, Türkiye'ye gitmeyin'.

İngiliz ve Fransız basını seçim kampanyasının çok sert geçmesi üzerine yurttaşlarını uyarıyor: 'Türkiye'de dikkat edin, kalabalıklara karışmayın'. Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde basın: 'Türkiye'de IŞİD büyük tehlike, oraya gitmeyin'.
Türkiye-IŞİD ilişkisine dönük iddialar dünyanın en duyarlı konularından. Bunun sadece siyasal değil, ekonomik uzantısı da var, özellikle turizmde. Turizm baş aşağı gidiyor, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ne kadar ilgili, belli değil, 'Turizm Bakanı var mı, yok mu' sorusuna yol açıyor.

2.5 MİLYAR DOLARLIK KAYIP

Rusya'da Putin güvenlikle ilgili kamu görevlilerine yurtdışına çıkış yasağı koyuyor. Türk turizmi en çok bundan etkileniyor. İsrail, Türkiye'nin onlara karşı yürüttüğü politika sonucu, yurttaşlarını Türkiye'de tatil konusunda hassas davranmaya çağırıyor, 560 bin İsrailli turist 20 bine düşüyor.

Ayrıca, içki yasağı, Ayasofya'da namaz safsatası, ikide bir Batı'ya 'Eyyy' diye başlayan çatmalar, yabancı gazeteci sürgünleri, batı basınına ileri geri sataşmalar turizme ağır darbe vuruyor. Anketlere göre, 'turist sayısında düşüş yüzde on beş',  sektör temsilcilerine göre, 'düşüş yüzde otuz beşe yakın'. Yaklaşık '2.5 milyar dolarlık kayıp'. Kavgalı dış politika ve iç gerginliğin hazin faturalarından biri. Daha dün 'IŞİD militanları Türkiye'de' iddiası. IŞİD damgası almış başını gidiyor, turizm de aşağıya doğru.''
 
 

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2015, 19:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107