banner84

Turizm haftası Alanya'da kutlandı

Turizm Haftası kutlamalarında konuşan, Alanya Belediye Başkanı ve ALTAV Başkanı Yücel, "Gelen verilere bakıldığı zaman bu sezonun çok iyi olacağı ve yüreğimize bir su serpeceğini biliyoruz" dedi.

Turizm haftası Alanya'da kutlandı

Mevlüt UYGUR
Turizm Haftası nedeniyle Hükümet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önündeki kutlamalar safari ciplerinden oluşan kortejle başladı. Kutlamalara Alanya Belediyesi ve Alanya Turizm ve Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölge Temsil Kurulu (BTK) Başkanı Bilal Korkmaz, Akdeniz Profesyonel Aşçılar Birliği (AKPAB) Yönetim Kurulu Başkanı Şinasi Karanlıkoğlu, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, vatandaşlar ile turistler katıldı.
'ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SUNUYORUZ'
Alanya Belediye Başkanı ve ALTAV Başkanı Yücel, "Bugün coşkuyla başlayan Turizm Haftasını kutluyorum. Bölgemiz için olmaz olmazımız turizmdir. Bu vesileyle dünyada turizmi en iyi yapan ülkelerin başında geliyoruz. Coğrafyasıyla, tesisleriyle, destinasyonalarıyla, hizmet sektörü, kalitesi ve gastronomisi ile dünyada en güzel turizmi yapan ülkelerden birisiyiz. Bölgemizin en büyük gelir kaynağı turizm. Bizde yerel yöneticiler hem de kamu kurum kuruluşları olarak her zamankinden daha da dikkatli, daha da özverili çalışarak 2019 turizm sezonuna hazırlandık. Gelen verilere bakıldığı zaman bu sezonun çok iyi olacağı ve yüreğimize bir su serpeceğini biliyoruz. Çok güzel bir sezon geçmesini temenni ediyorum. Bizler de buraya gelen misafirlerimizi en iyi şekilde ağırlayacağız ve ülke ekonomisi ile bölge ekonomisine katkılar sağlayacağız. Herkesin de turizm haftasını kutluyorum" dedi. 
'AVRUPA PAZARINDA YÜZDE 30 ARTIŞ'
Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Sili, yaptığı konuşmada Alanya’nın 1960’lardan bu yana turizm yaptığını ve dünyanın sayılı turizm bölgelerinden olduğunu  söyledi. Rezervasyon verilerinin 2019 turizminin iyi geçeceğine işaret ettiğini belirten Sili, “Turizm sektörü ülke ekonomimiz adına olmazsa olmaz bir olgu halini almıştır. 2018’de ülke olarak 40 milyon turist sayısına ulaştık. Antalya ve Gazipaşa verilerine baktığımız  zaman da 13 milyona ulaşarak rekor kırdık. Bu sene Rus pazarında herhangi bir artış yada eksilme görünmüyor  ama Avrupa pazarında yüzde 30 artış öngörülüyor. Diğer pazarlarımıza da bakınca son derece olumlu geçireceğiz. Ama bizim temel sorunumuz mevsimsellik. Mayıs'ta başlayan ve Ekim'de biten bir sezon var. Bunun çok daha genişlemesini arzu ediyoruz. Bunun için de hem hükümetimiz hem de bizler elimizden gelen çabayı gösteriyoruz" dedi.
'GELİŞMELER İYİ'
TÜRSAB Alanya  BTK Başkanı  Korkmaz da, turizm haftasını hiç kapamadıklarını ve bugün sadece geleneksel olarak 43'üncüsü kutlanan Turizm Haftası'nı kutladıklarını belirtti. Korkmaz, "Hem sektörün çalışanları, hem sektörün sahipleri hem de kamu elbirliği ile Alanya'da turizmin daha da iyileşmesi için her türlü çalışmayı yapmalıyız. Bundan sonraki adımları da dünyanın kabul ettiği, bizim de bildiğimiz yerinde tanıtımla yapmalıyız.  Bu organizyonları daha güzel yapacağımız günleri bekleyelim diye düşünüyorum. Bugüne kadar baktığımız verilere bakınca gelişmeler iyi. Önümüzdeki yıllar da daha iyi olacağına inanıyorum. İnşallah ülke imajına zarar verecek bir şey olmaz. Türkiye ve Alanya'ya çok turist getiririz." dedi.
'GEREKENİ YAPMAYANA BİZ YAPARIZ'
Seyahat acentaları ve cip safariler  hakkında da açıklamaya yapan Korkmaz, "Acenteler için de bütün tedbirleri göreve geldiğimiz günden beri aldık. Haksız rekabetin önlenmesi için çalışmalarımızı yapıyoruz. Artık, yeni acenta kuracak, şube açacak acentacı arkadaşlar, istediği yerden ofis açamıyorlar. Önce bize geliyorlar, bizde eğer o caddedeki acenta sayısına göre ve haksız rekabetin oluşturup, oluşturmayacağına bakarak onay veriyoruz. Bir cadde de acenta sayısı çok yoğun ise yenisine izin vermiyoruz. Biz bunu Alanya olarak başlatık ama sağ olsun Genel Başkanımız Firuz Bağlıkaya arkamızda durdu. Bütün Türkiye'de uygalanıyor artık. Safari de bir macera turudur, her türlü araçla yapılabilinir. Ama bu  kabullenmiş ki cip safari olarak algılanmıştır ve öyle bilinir. Mühim olan yasa ve yönetmenlikler çerçevesinde evraklarını hazırlayan, yolcusu için her türlü tedbiri alan Safari araçlarının, herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan devam edecekler. Biz bundan sonra daha çok denetim yapacağız. Bütün mesele ülkenin menfaati, ilçenin menfaati, insanların sağlığı ve mutluluğudur.  Herkesin para kazansını isteriz ama öncelikle ülkenin menfaatleri ve bütün tedbirlerin alınması. Herkesin gerekeni yapacağını düşünüyorum. Gerekeni yapmayana ise biz TÜRSAB olarak gerekeni yaparız" dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2019, 17:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107