banner84

Turizm işçileri için tatil hakkı çalışması

TÜRSAB Başkanı Ulusoy iç turizmi artırmaya çalıştıklarını belirterek, “Sendikanın işverenle sözleşmede işçileri tatile çıkarma gayreti olmalı. Bu yönde çalışma içindeyiz” dedi

Turizm işçileri için tatil hakkı çalışması
 Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, iç turizm potansiyelinin artırılmasına yönelik işverenler ve sendikalarla çalışma başlatacaklarını açıkladı. Ulusoy, “Her sendikanın işverenle yapacağı sözleşmelerde çalışan işçileri tatile çıkarma gayretinin bulunması gerekiyor. Bunun hem ekonomiye olumlu etkisinin olacağını, hem de çalışanların kafasının rahatlayacağını düşünüyoruz ve bu yönde çalışma içindeyiz” dedi.
RAPOR AÇIKLANDI
TÜRSAB’ın açıkladığı rapora göre, 2013 yılında Türkiye 34 milyonu yabancı olmak üzere 39 milyon ziyaretçi ağırladı ve 32 milyar dolar turizm geliri elde etti. Bu sene beklenti 43 milyon ziyaretçi ve 36 milyar dolar gelir.
İRANLI TURİST PATLAMASI
Türkiye’ye gelen ziyaretçiler arasında Rusya ve Almanya büyük önem taşıyor. Ancak ilk 4 ayda Almanya’dan gelen ziyaretçi sayısında yüzde 3.2’lik düşüş gözleniyor. Rusya’da ise sıkıntı yok. Türk turizminin yüzünü güldüren en büyük hareket ise İran’dan geldi. İlk dört ayda İran’dan gelen turist sayısı bir önceki yıla göre yüzde 51.6 artarak yarım milyonu geçti.
KAÇAK TURDA TEHLİKE VAR
Yaz döneminde sayıları artan kaçak acentelere dikkat çeken TÜRSAB Başkanı Ulusoy, korsan acentelerle tatile çıkan vatandaşların mağdur olmaları durumunda hak iddia edemeyceklerini vurgulayarak, “Kaçak turlar insan hayatını hiçe sayan geziler düzenliyorlar. Denetimsizlik nedeniyle can ve mal güvenliğini tehdit ediyor” dedi. Ulusoy, son yıllarda eğitim kurumları, meslek odaları, dernekler, vakıflar, belediyeler gibi kuruluşlarca düzenlenen turlarda kullanılan araçların karayolları mevzuatına uygun olmaması nedeniyle birçok kaza yaşandığını belirtti.
NUMARASINI KONTROL EDİN
Kaçak turlar konusunda vatandaşın dikkat etmesi gereken noktalar şöyle sıralanıyor:
Tatil konusunda yapılacak bütün görüşmelerde acentelerin belge numarasını ve acente unvanını mutlaka sormaları gerekiyor.
Verilen numaranın ve acente unvanının doğruluğunun, Turizm Bakanlığı ya da TÜRSAB’ın internet sitelerinden sorgulanması gerekiyor.
İnternetten tatil alan vatandaşların siteleri olan acentelerin TÜRSAB logolarının ve acente numaralarının yayınlanmış olmalarına dikkat etmeleri gerekiyor.
Türkiye’deki 7 bin seyahat acentesi e-rezervasyon havuzu içinde yer alacak. Korsan şirketler bunların dışında kalacak.
Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2014, 17:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner157