banner84

Turizm kötü başladı

Sezon hazırlıklarını tamamlayan esnaf, yeni sezondan beklentilerini yüksek tutarken, yerel seçimlerin etkisiyle geçen yıla göre kötü bir başlangıç yaptıklarını kaydettiler

Turizm kötü başladı

Mevlüt UYGUR
2019 turizm sezonu için hazırlıklarını tamamlayan Alanya esnafı, turistlerin gelmesini bekliyor.  Sezondan beklentilerin yüksek olduğunu belirten esnaf, geçen yılın nisan ayını yakalayamadıklarını belirtiler. Yerel seçimler nedeniyle bu yıl sezona iyi başlayamadıklarını söyleyen esnaf, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 düşüş olduğunu kaydetti.
'GELEN TURİSTİN ESNAFA YANSIMASI OLMADI'
Burak Çaparoğlu, "Sezon hazırlıklarımız tamamlandı, misafirlerimizi bekliyoruz.  Geçen yılın başlangıcına göre pek değişen birşey yok. Aslında turist var ama bize bir yansıması olmadı. Geçen yıl döviz kurlarının yükselmesi bizi olumsuz etkilemişti, inşallah bu yıl aynı sıkıtıyı yaşamayız. Her sene yeni sezondan beklentilerimiz yüksek oluyor ama geçen sezonun altına düşmeyelim yeterli. Kiramızı ödeyelim, masraflarımızı karşılayalım, kışın harçlığını çıkarılım yeterli bizim için" dedi.
'BAŞLANGIÇ KÖTÜ OLDU'
Abdullah Ersoy, "Beklentimiz düştü, çünkü sezona başlangıcımız kötü oldu. Hiç iş yok. Geçen yıl Nisan ayının başlangıcı bundan çok daha iyiydi. Bu sene sezona istediğimiz gibi başlayamadık. Bunun da sebebi İstanbulda'ki seçimin belirsizliği diye düşünüyorum. Bu sistem yerine oturmadığı sürece sezondan hiç bir beklentimiz yok. Umudumuz yok. Bekleyip göreceğiz inşallah iyi bir sezon olur" diye konuştu.
'SEÇİMLER VE HAVALAR ETKİLEDİ'
Oğuzhan Karakaya, "Geçen yılın sezon başlangıcına göre yüzde 40 düşüş var. Bunun da sebebi olarak yüzde 50 seçim, yüzde 50'de havaların olumsuz gitmesi. Avrupa'da Paskalya Bayramı bu günlerde başlıyor. Bugün itibariyle Avrupalı turistte bir hareketlilik var.  Bu sene geçen sezondan daha iyi bir sezon olunması bekleniyor inşallah iyi bir sezon olur. Geçen yılın altına düşmeyelim yeter, çünkü geçen sene iyi bir sezon geçirdik. Keşke her sene geçen seneki gibi bir sezon geçirsek" dedi.
'TURİSTLER GÖNÜLLERİNCE GEZMELİ'
Çarşıda dükkan sayısında artış olduğunu kaydeden Karakaya, "Bu sene boş dükkanların hepsi açıldı. Bir de Alanya'da çeşitlilik yok.  Ayakkabıcı, butikçi, hediyelikçi, çantacıdan başka hiçbir şey yok. Hepimiz aynıyız. Belediyeden de hanutçuluk olayına el atmasını istiyoruz. Turistleri bir o dükkana, bir dükkana dolaştırmasınlar. Turistler kendi gönüllerince gezsin. Nasip, kısmet kimdeyse gidip ondan alışveriş yapsın.   Bütün esnaf arkadaşlarımıza hayırlı bir sezon diliyoruz" ifadelerini kullandı.
'YÜZDE 30 DÜŞÜŞ VAR'
Ali Yalçın, "Herkes iyi bir sezon olacak diyor, bekleyip göreceğiz. Geçen yıl sezona daha iyi bir başlangıç yapmıştık. Geçen senenin nisan ayı ile karşılaştırınca  yüzde 25-30 bir düşüş var. Galiba seçimlerin etkisi oldu, inşallah önümüzdeki günlerde düzelir. Beklentimiz büyük. Geçen seneden daha iyi bir sezon geçeceği söyleniyor, inşallah öyle olur.  Şimdi seçimlerden dolayı düşük, mayıs ayına doğru toparlanırız herhalde. Herkes için iyi bir sezon olur inşallah" şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107