banner84

Turizm sektöründe istihdam kaybı var

ALTİD Başkanı Burhan Sili ve TÜRSAB Alanya BYK Başkanı Suat Çavuşoğlu, ilçe turizmi üzerine verileri açıkladılar. Şuanda 4 ve 5 yıldızlı otellerde yüzde 60-70 doluluk olduğunu söyleyen Sili, personel sayısının yüzde 30 azaldığını belirtti

Turizm sektöründe istihdam kaybı var
 Dünya genelindeki terör eylemleri, Türkiye’nin doğusundaki terör olayları, şehirlerde patlayan bombalar ve Rusya ile yaşanan uçak düşürme krizi ile kötü bir sezon yaşayan turizm sektöründe umutlandırıcı gelişmeler gerçekleşirken 15 Temmuz darbe girişimin ardından yeniden dengeler değişti. Başarısızlıkla sonuçlanan ve OHAL ile toparlanma döneminde başlanan darbe girişiminin ardından sektörün durumu ve genel olarak geriye kalan sezonun nasıl yaşanacağı ve gelecek sezon için yapılması gereken hazırlıklar üzerine değerlendir yapan turizmciler, Alanya için veriler açıkladılar. 
DOLULUK YÜZDE 70 CİVARINDA
Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, “Bayram döneminde ciddi bir ivme yakaladık. İç pazarın yoğun talebi ile birlikte özelikle 4-5 yıldızlı sahil bölgesindeki tesislerde ciddi doluluklara ulaşıldı. Kısa süreli olmakla beraber yüzde 90 gibi doluluklara ulaştık. 3-2-1 yıldızlı tesislerde  yaklaşık 70 gibi doluluklar mevcuttu. Akabinde 15 Temmuzda yaşadığımız hain darbe girişimi sonrasında Avrupa’dan bir takım iptaller almaya başladık. Ama bir yandan da rezervasyonlar devam ediyor. Bugün geldiğimiz noktada 4-5 yıldızlı tesisler için yaklaşık yüzde 70 gibi doluluklar mevcut. Bu böyle de devam edecek görünüyor. İç pazarın da talebi devam ediyor. Okullar açılana kadar bu talebin devam edeceğini ön görüyoruz. Tabii memurların tatillerinin iptal edilip göreve çağrılmalarının akebinde bu iç pazarda da misafir sayısında bir düşüş söz konusu oldu. Ama bunun yanı sıra bizim aslında sezon başında ön gördüğümüz durum devam ediyor" edi. 
2017 SEZONU ÇOK DAHA İYİ OLACAK
2017 sezonundan umutlu olduklarını söyleyen Sili," Bu süreçte aslında bizi heyecanlandıran Rusya ile ilişkilerin toparlanması idi. Tabii orada charterların başlaması zaman alacak bir olay. Bununla ilgili başta cumhurbaşkanımız olmak üzere ilgililer gidip görüşmeler gerçekleştirecekler. Görüşülecek konulardan bir tanesi de budur. Bu işin de bir an önce hızlanması ve devreye girmesi ile birlikte sanıyorum daha olumlu bir tablo ile karşı karşıya olacağız. Ama şöyle de bir gerçek var; 2016 yılı sezon başından bu yana dünya genelinde yaşanan terör olayları, ülkemizde yaşanan bombalar, Güneydoğumuzda yaşanan sorunlar ve Ortadoğu sorunu ile bağlantılı olarak zaten talep noktasında sıkıntılarımız söz konusu idi. Bu sıkıntılarımız da 2017 sezonuna yönelik olarak değerlendiriyorum. Eğer normalleşme süreci en kısa sürede gerçekleştirebilirsek 2017 sezonunda Rusya’nın da devreye girmesi ile bu sezondan çok daha iyi bir sezon yaşayacağımızı tahmin ediyoruz" diye konuştu.
YÜZDE 30 CİVARINDA EKSİK PERSONEL
Yüzde 30 civarında eksik personelle çalışıldığını söyleyen Sili," Tabii bu süreçte sezon başında da eleman alımında temkinli davranacağımızı ifade etmiştik. Çünkü tesislerimizin dolu olmaması hasebi ile yüzde 30 civarında personel azaltılmasına gideceğimizi ön görmüştük. Öncelikle biz Alanya bölgesi olarak burada ikamet eden insanları işe aldık. Alanya bölgesi özelinde değerlendirdiğimiz de çok ciddi bir oranda işsizlik söz konusu değil. Ama farklı şehirlerden gelen personelin genel olarak hiçbirini almadık. Bu da şu anlama geliyor; SGK verilerine baktığımız zaman yüzde 30 civarında eksik personelle çalıştığımız söz konusu. Bu eylül ayı itibari ile de gidişatın bu şekilde olacağını varsayarak bu oranın biraz daha artacağını ön görebilirim" dedi.  
UÇUŞLARDA FİYAT İNDİRİMİ YAPILDI
TÜRSAB Alanya BYK Başkanı Suat Çavuşoğlu da, “Darbenin arından turizmde sektöründe rezervasyon iptalleri yaşadık. Bu iptalleri yaşamamızın nedeni de dünyanın her yerinde olan bu tür eylemlerden dolayı geriye gittik. Yeni rezervasyonlarımız yok ama iptallerimiz de yok. Çok fazla iptaller yaşadık. Türkiye’yi bilen yine geliyor. Bir tek Türkiye’yi bilmeyenler de iptaller var. Ama sevindirici olan tur operatörleri ülkemize iyimser bakıyorlar. Bugün bir mısır, bir tunuz gibi değiliz. O bölgelerde daha sıkıntılı durumlar oluştu. Türkiye bu darbe girişimini çok kısa sürede rahatça atlattı. İki üç gün içerisinde Türkiye kendisini toparladı. İlk günlerde uçaklarımız boş döndü ve buradan gitmek isteyenleri aldı. Ama daha sonra rutin uçuşlara başladık. ABD ve Rusya uçuş yasağı koymuştu. En kısa zamanda onlar da başladılar. Şuanda programa göre devam ediyor ve 2016’yı programa göre bitireceğiz. Bir tek yaptığımız olay uçaklarımızı doldurabilmek için fiyat indirimine gidiyoruz. Tahmin ediyorum hükümetimiz kendisini toparladıktan sonra daha güzel bir yaptırımı, daha büyük bir destekleri olacak" şeklinde konuştu. 
CHARTER SEFERLERİ KONULMALI
Tarifeli uçuşların yeterli olmadığını söyleyen Çavuşoğlu," Sektörde tabi ki sıkıntı oluşturdu. Sıkıntı oluşunda bazı otellerimiz daha önceden gelen Rusya krizi ile hala charterlar başlamadı. Rusya bizim için çok büyük potansiyeldi. 2014’te 4,5 milyon, 2015 yılında 3,5 milyon turist yolladı. 2016’da ise savaş uçağı sorunundan dolayı charterları almamıza müsaade etmedi. Fakat 30 haziran itibari ile sayın cumhurbaşkanımızın girişimleri ile Rusya ile iyi ilişkiler tekrar gündeme geldi. Ama henüz daha charterlar başladı, tarifeli uçuşlar var. Tarifeli uçuşlar bizim için yeterli değil. Charter seferlerin konulması gerekiyor. Rusya Tur Operatörleri Birliği Genel Sekreteri de Ağustos ortasında charter seferlerin konulacağı açıklaması yaptı. İnşallah bu charterları da koyacaklar" dedi. 
95 BİN KİŞİNİN YÜZDE 40’I ÇALIŞMIYOR
Personel çıkışlarının yapıldığını belirten Çavuşoğlu," Bütün Türkiye genelindeki turistik bölgelerimizde maalesef çok büyük düşüşler yaşadık.  Bu düşüşlerden dolayı bir çok otelimiz kapanmak zorunda kaldı. Kapandığı sürede de personel çıkışları yapılmak zorunda kaldı. Alanya’da hemen hemen 90- 95 bin civarında turizmde direkt olarak çalışan personel var. Otellerde, seyahat acentalarında, turlarda turizmde çalışan firmalarda işten çıkarmalar oldu. Bu bahsettiğimiz 90-95 civarındaki istihdamda da hemen hemen %40 civarı bir işe alınmama veya içten çıkartılma gibi bir olay gelişti. Alanya’da 185 bin yatak var. Turizm Alanya için birinci nitelikte bir sektör. İnşallah önümüzde yıl için önlemlerimizi aldık. Hükümetimizin de yardımı ile biz 2017 sezonunu güzel bir şekilde karşılayacağız" ifadelerini kullandı. 
Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2016, 18:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107