banner84

Turizmciler gelişmeleri değerlendirdi 

Turizm ve Kültür Bakanlığı tarafından yapılan açıklama neticesinde normalleşme sürecindeki turizm kriterleri belli olmuştu. Son gelişmeler ile alakalı Alanyalı Turizmci Cengiz Topçu, ALTİD Başkanı Burhan Sili ve Altav Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu açıklamalarda bulundu.

Turizmciler gelişmeleri değerlendirdi 

Koronavirüs nedeniyle hem ülke hem de dünya olarak zor bir süreçten geçmekteyiz. Ekonomik alanda yaşanan sorunlar başında en çok etkilenen sektör olarak turizm sektörü yerini alıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar neticesinde hem vatandaş hem de esnaf son gelişmelerle ile alakalı düşünceli bir hal aldı. Turizmde yaşanan son gelişmelerin getirileri neler olur, sertifika alan işletmeler için bir nebzede olsa iyi bir sezon sonuçlanır mı ve hangi ülkelerden seyahat beklentisi var tüm soruların cevaplarını Sili, Topçu ve Dahaoğlu Alanya Postası Gazetesi'ne anlattı. 

AĞUSTOS BAŞINDA DIŞ TURİZMDE HAREKETLENME BEKLENİYOR
Turizmle alakalı son gelişmelere değinen Cengiz Topçu, “Sektörün ana unsuru insan ve insan hareketleri bu yeni ortaya çıkan durumunda taşıyıcısı insan olunca bundan en çok etkilenen sektörlerin başında Turizm geldi doğal olarak. Virüsün özellikle kaynak pazarlardaki seyri bundan sonrası içinde işaretlerini veriyor. Özellikle Avrupa’da hayatın normal seyrine dönmesi için atılan adımları dikkatle takip ediyoruz. Şu anda görünen ülke dışı seyahatlerde bir takım gevşemeler gelse de bunun Avrupa birliği dışındaki ülkeleri içine alması biraz zaman alacak gibi duruyor. Bu günlerde Avrupa’dan aldığımız bilgiler en iyimser tarihi Ağustos başı gibi gösteriyor. Ancak bu tarihlere yaklaştıkça bu tahminlerde güncellenebilir. Özellikle Avrupa ülkeleri bu sene seyahat taleplerinin herkesin kendi ülkesinde veya Avrupa Birliği ülkeleri içinde yapma tavsiyelerini her geçen gün arttırarak vatandaşlarını yönlendirmeye çalışıyor. Ayrıca takip ettikleri bir diğer unsurda gidecekleri ülkelerdeki virüsün seyri. Buda taleplerini etkileyecek gibi görünüyor. Hiçbir ülke tamda kontrol altına almaya çalıştığı bu yeni durumu tekrar ülkelerinde yaşamak istemiyor. O yüzden turizm hareketleri başlasa bile bunun çok yavaş olacağının farkında olan özellikle zincir işletmeler bünyelerindeki bir takım otelleri açmayacaklarını beyan ettiler. Bir diğer önemli kaynak pazarımız Rusya’da ise virüsün seyri gelecekle ilgili endişelenmemize sebep oluyor. Her ne kadar Rus Tur operatörleri başlama tarihini Ağustos başı gibi koysa da virüsün seyri ve Putin’in ülke içinde tatil yapma tavsiyesi bunun güncellenmesine sebep olacak gibi görünüyor. Temkinli iyimserliğimizi koruyarak Ağustos başı gibi dış turizmde yavaşta olsa bir hareketlenme bekliyoruz. Ancak haziran ortası gibi planlamaların nasıl olabileceği ile ilgili daha net bir resim alabiliriz” dedi.

'TERCİH LİSTESİNE GİRİYOR'
Gerekli önlemlerin alınmasına ve sertifikasyon durumuna değinen Topçu, “Bakanlığın yayınladığı yeni kurallar 131 madde. Bu maddelerin büyük bölümü zaten birçok tesiste uygulanan kurallar. Yeni olarak özellikle sosyal mesafe ve hijyen ön plana çıkarılmış. Misafir hem konaklama tesisi hem de  destinasyon seçiminde bu kuralların uygulandığı yerleri seçecektir.  Bu yüzden bakanlık bunları zorunlu hale getirerek misafire "biz hazırız" mesajını veriyor aslında. Bütün amaç en azından yavaşta olsa Ağustosta başlayacak bir hareket eylül ekim ve hatta Kasım aylarını içine alacak dönemde kışa  moralle girmemizi sağlayacak bir seyahat hareketlenmesi. Antalya bölgesi ve özelinde Alanya virüsün seyri ve çıkan vakaların az olmasının yanında konaklama işletmelerinin de aldığı önlemler ile başlaması muhtemel operasyonlarda misafirin tercihleri arasına kolaylıkla girecektir. Alanya özellikle azımsanmayacak sayıda yaşayan yerleşik yabancılarda buna destek olacaktır” ifadelerini kullandı. 

ANTALYA AVANTAJLI KONUMUNU HALA KORUMAKTA
Seyahat beklentisi olan ülkelere değinen Topçu, “Tur operatörlerinin programlarına baktığımızda olması muhtemel seyahat hareketlerinin en büyük adaylarından biri Antalya bölgesi. Gerek Avrupa olsun gerek Rusya olsun programlarında Antalya bölgesini bulunduruyor. Evet belki sayı anlamında talep çok büyük olmayacak ama gitmek isteyenlerinde gidecekleri destinasyonlar sınırlı olacak. Hem alacakları servis hem de fiyat anlamında Antalya bölgesi avantajlı konumunu halen korumakta. Tüm operatörler ülkelerindeki hükümetlerin seyahat kısıtlamasının kaldırılmasını bekliyor. Buda virüsün seyri ile doğru orantılı gözüküyor.  Ayrıca takip edilmesi gereken bir diğer pazarda iç pazar. Haziran sonuna doğru bu pazarında hareketlenmesini bekliyoruz. Özellikle bugünlerde aldığımız haberlere göre Küçük ölçekli işletmelere ve bungolav tarzı konaklama tesislerine rezervasyonlarım şimdiden yapıldığı bilgilerini alıyoruz. Ayrıca bu sene karavan ve çadır alternatifi de iç pazarda çok tercih edilecek gibi görünüyor. Özellikle kalabalık ortamlarda bulunmayı istemeyecek kitlenin seyahat alışkanlıklarında bu ve önümüzdeki sene bir takım değişiklikler olması sürpriz olmayacak” diye konuştu.

'KISA SÜREDE TAMAMLANMIŞ OLACAK'
ALTİD Başkanı Burhan Sili,“Turizm sektörü insanların ihtiyaç duydukları tatil kavramını gerçekleştiren, ekonomiye son derece ciddi katkısı olan pozitif bir sektör.  Bu pencereden baktığımızda, dünyada yaşanmakta olan pandemiye rağmen biz turizmciler pozitif bakışımızı ve yaklaşımımızı sürdürmeye devam ediyoruz ve edeceğiz. Öncelikle ülkemizde vakaların azalması ve kontrolün sağlanması önemli idi ki veriler,  bunu gerçekleştirebildiğimizi gösteriyor. Bir diğer yandan, başta bakanlığımız, ,ilgili bakanlıklar ve kurumlar, STK temsilcileri olarak sektörümüzle alakalı alınması gerekli önlemler konusunu netleştirdik, çalışmalarımızı yürütüyoruz kısa sürede tamamlamış olacağız” ifadelerini kullandı. 

'HER BİR MİSAFİRE ULAŞIYORUZ'
Sili, “Reklam tanıtım anlamında çalışmalar TGA kanalı ile dozajı arttırılarak devam etmekte, Dışişleri Bakanımız ve Turizm Bakanımızın kaynak pazarlardaki muhatapları ile gerekli temasların sağlayacakları ve telefon diplomasisi yürütecekleri bizzat bakanımız tarafından açıklandı, bizler sürekli misafirlerimize ve tesislerimizde konaklayan her bir misafire farklı kanallarla ulaşıyoruz. Kısacası ciddi bir çalışma ve gayret devam ediyor ve edecekte. Bu süreçte çarkların dönmeye başlaması önemli.  Yalnız bizim için değil,  tüm dünya ve tüm sektörler için” dedi.

'KARAMSARLIĞA KAPILMADAN ATLATACAĞIZ'
Süreci değerlendiren Sili; “Bu gerçeği yaşayan herkes, her ülke, her sektör normalleşme için çaba gösteriyor ve turizmciler olarak bunu aşacağımıza inancımız tam.  Önümüzdeki süreçte öncelikle iç pazar sonrasın da pandemi sorununu bertaraf etme durumlarına göre farklı tarihlerde de olsa kaynak pazarlarımızın tamamına yakını devreye girecek, ülkemiz ve bölgemiz turizmi de geçtiğimiz son iki senede olduğu gibi yoğun olmamakla beraber hareketlenecektir.  Önemli olan bu süreci karamsarlığa kapılmadan, el ele ve dayanışma içersinde aşabilmemiz” ifadelerini kullandı. 

'RAKİPLERİMİZE KARŞI AVANTAJLI HALE GETİRECEK'
Dahaoğlu, “Normalleşme süresi devam ettiği sürece diğer mesleklerde olduğu gibi Turizm ile ilgili sezon beklentilerimiz olumlu olmaya devam edecektir. Oteller olarak yeni sertifikasyon ile ilgili hazırlıklarımıza başladık. Herkes kendi bünyesinde şartlarını buna elverişli hale getirebilmek için çalışıyor. Her ne kadar bunun zorunluluğu olmasa da otel içerisinde bazı ünitelerin açılması için bunların yapılması gerekiyor. Ayrıca Operatörlerin otelli paketi daha kolay satabilmeleri amacıyla bu önlemleri almamız ve uygulamamız bizleri rakiplerimize karşı avantajlı duruma düşürecektir” dedi.

'TARİHLER VERİLMEYE BAŞLADI'
Dahaoğlu, “Operatörler yavaş yavaş operasyonları ile ilgili tarihler vermeye başladılar. Haziran sonu ve Temmuz başlangıcında birçok ülkeden uçuşlar planlanıyor. Turist gelmeden önce havalimanında belli bir ücret karşılığında az bir zamanda uygulanacak bir test üzerinde çalışmaların olduğunu duyuyoruz. Son dakika ülkelerde uçaklar ile ilgili bir erteleme söz konusu olmaz ise verilen tarihlerde uçuşlar gerçekleşecektir” ifadelerini kullandı.

'RUSYA'DAN EN ERKEN AĞUSTOS'TA'
Dahaoğlu, “Almanya-Hollanda-Iskandinav ülkeleri gibi sırayla diğer Batı ve Doğu ülkelerinden de misafirler ağırlamaya başlayabiliriz. Rusya en erken 1  Ağustos olarak düşünebiliriz. Şu an bu ülkede günlük vaka sayılarının yüksek olmasının tek sebebi ise ülkenin nüfusunu da göz önünde bulundurarak günlük yapılan test sayılarının fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Zira önümüzdeki günlerde normalleşme süresinde de aynı yükseklikte iyileşmeler görülecektir” diye konuştu.- Haber Merkezi
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
cevatfer
cevatfer - 3 hafta Önce

iranli turist sayisi fazla olan ulkeden hiç bahsetmediniz hem para harciyorlar hem yaz sezonu aldiklari dairelerinde kaliyorlar haksilik değilmi şu durum devam etse artik dairelerini satip başka biryere taşinmaklarini düşünüyorlarsa oneriniz nedir?

SIRADAKİ HABER

banner107