banner84

Turizmciler kaygılı

Geçmiş yıllara göre iyi bir turizm sezonu bekleyen turizmciler, İstanbul'daki seçimlerin belirsizliğin devam etmesinin kendilerini olumsuz etkileyeceğini söyledi 

Turizmciler kaygılı

Mevlüt UYGUR
2019 turizm sezonunu Alanya Postası'na değerlendiren turizmciler, 2018 yılına göre iyi bir turizm sezonu geçireceklerini söylerken, İstanbul'daki seçimin belirsizliğinin dolayı da kaygılarını dile getirdi. Rezervasyonların geçen yıla göre daha olumlu geçtiğini belirten Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, Özellikle Avrupa pazarında artışlar olduğunu belirtti. Rus pazarından da rezervasyonların devam ettiğini kaydeden Sili, "Bu sene geçen yıla göre daha iyi bir sezon geçireceğimizi ifade etmiştik, bugün de aşağı yukarı aynı noktadayız. Rus pazarında rezervasyonlarımız iyi. Bu yılda geçen yıla göre aşağı yukarı aynı civarda Rus misafirimiz gelecek. Bunda çok büyük yada eksilme olacağını düşünmüyorum" dedi.
'DEMOKRATİK BİR SEÇİM OLDUKTAN SONRA SIKINTI YAŞAMAYIZ'
Yerel seçimlerin ardından İstabul'da yaşanan seçim belirsizliğinin kendileri için şuanlık bir olumlu yada olumsuz etki olmağını belirten Sili, "Bu seçim belirsizliği doğal demokratik süreç olarak nitelendirildiği sürece bize herhangi bir etkisi olmaz. Çünkü itiraz da bir hak. Bunlar da değerlendiriliyor. Ama ilerleyen günlerde farklı bir durum olursa buna bir şey diyemem.  İnşallah da olmaz. Sonuçların ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum" diye konuştu. 
'BELİRSİZLİK SON BULMALI'
2018 yılına göre  daha iyi bir turizm sezonu geçireceklerini kaydeden Kleopatra Otelciler Derneği Başkanı Servet Şakiroğlu da, "Otellerin rezervasyonlarında da artışlar var. Geçen yıla göre yüzde 20-30 civarında bir artış bekliyoruz.  Ancak son 10 gündür İstanbul'daki seçimlerdeki belirsizliğin turizme bir yansıması oldu. 10 gündür İskandinav ülkelerindeki rezervasyon akışları durdu. Avrupa ülkelerinde aynı şekil. Rezervasyonlarda ciddi düşüş var. Ama Rusya'dan yana herhangi bir sıkıntı yok, rezervasyonlar devam ediyor. Avrupa ve İskandinav ülkeleri demokratik şeylere daha çok önem verdikleri için, seçim sonuçlarının akıbetini öğrenmek istiyorlar. Demokratik ülkeler gibi normal bir karar mı verilecek yada başta türlü bir şeyler mi olacak, bunu merak ediyorlar.  Avrupalı ve İskandinav turistlerin gelişini arttırmamız için bu seçim ortamından bir an önce kurtulmamız gerekiyor. Zaten turizmciler 2-3 yıl sıkıntılı bir süreç yaşadı. Hükümetimizin turizmden 50 milyon turist 50 milyar turist hedefi var. Bizim bu hedefi yakalayabilmemiz için bir an önce demokratik şartları ülkeye sokmamız lazım. Bunun için seçimin bir an önce sonuçlandırılması gerekiyor" dedi.

ALANYA POSTA TV'Yİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

ALANYA POSTA TV'Yİ FACEBOOK'TAN İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2019, 22:41

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER