banner84

Turizmcilerin endişeleri var

Türkiye Tanıtım ve Geliştirme Ajansı kurulmasına ilişkin kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Alanya Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Burhan Sili, “Önemli olan nokta hakkaniyetli olunması. Yani bir taraftan binde 5 alınırken bir taraftan yüzde 1 cirodan alınması bize doğru gelmiyor” dedi.

Turizmcilerin endişeleri var

Burcu MUTLU
Türkiye Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Kanunla kurulacak Türkiye Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, turizm hedeflerine ulaşmasını amaçlayan ajans, turizm imkan ve fırsatlarının dünyada tanıtılmasını, turist potansiyelinin tüm yönleriyle değerlendirilerek ülke ekonomisine kazandırılmasını sağlaması planlanıyor. Ajansın yönetim kurulu toplam 13, icra kurulu ise 5 üyeden oluşacak. Ajans gelirleri ise her türlü bağış ve yardımlardan, ajansın iştirak ettiği şirketlerin faaliyetlerinden elde edilen gelirlerden, ajans faaliyetlerinden ve turizm sektöründen alınan paylardan oluşacak.
“ENDİŞELERİMİZ VAR”
Tanıtım ajansının kurulması konusunu değerlendiren Alanya Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Burhan Sili, ajans kurulumunun turizmciler arasında uzun süredir tartışılan bir konu olduğunu söyledi. Tartışmaların fon üzerinden olmadığına vurgu yapan Sili, “Fon oluşturulması anlamında değil, turizmin yönlendirilmesi noktasında bir çatı altında toplanarak ortak kararla ülkenin turizm stratejisinin belirlenmesi konusu gündemdeydi. Tabii bir de kaynak lazım, bununla alakalı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bir çalışma yapıldı. Bizim bazı endişelerimiz daha doğrusu bir takım önerilerimiz var.
“HAKKANİYET OLMALI”
Ajansın işleyişinde hakkaniyetin gözetilmesi gerektiğini belirten Burhan Sili, “Hakkaniyetin olması gerektiğine inanıyoruz. Turizmde tüm paydaşlardan ortak bir gelir elde edilmesi ve bunun turizme, turizm tanıtımına, turizm projeksiyonuna aktarılması noktasında bir hakkaniyet olması gerektiğini düşünüyoruz. Orada yüzdeler veya bindiler belirlenirken ortaklık durumu söz konusu olmalı. Bununla ilgili endişelerimizi yani daha doğrusu önerilerimizi hem komisyona hem de bakanlığımıza ilettik” diye konuştu.
“BAKANLA GÖRÜŞTÜK”
Konuyu Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile de görüştüklerini belirten Sili şöyle dedi: “Toplanan rakamların ne şekilde kullanılacağı, kimlerin karar verici olacağı, paydaşlar olarak masa etrafında toplanacakların hakikaten bu işle alakalı ve bu işe gönül veren insanlar olacağı noktasında kesin bir manzume ortaya çıkmalı. Sonuçta Türkiye turizminin tanıtımı, imajı, projeksiyonlarının oluşturulması, geleceğe yönelik olarak yapılması planlanacak ve planlanması muhtemel girişimlerin finanse edilmesi anlamında böyle bir kaynak oluşturulmasına bizde taraftarız. Tabii ki söylediğim gibi bunun hakkaniyetli bir şekilde olması ve karar verici olanların doğru tespit edilerek sistemin içerisinde olması ve sonuçta da yapılan tüm masraf vesaire toplanan paraların şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılması gerektiğini düşünüyorum” 
“HERKES BU UYGULAMAYA DAHİL OLACAK”
Bazı turizmcilerin bakanlık ruhsatından çıkarak, belediyeden alınacak ruhsatla bu uygulamadan muaf olmak istemeleri konusuna da değinen Başkan Sili, “Belediye ruhsatı veya bakanlık ruhsatı olması önemli değil. Bildiğim kadarıyla konaklama sektörü deniyor. Bu konaklama sektörü içerisinde hem belediye belgeli diye tabir ettiğimiz işyeri açma ruhsatı ve belgesi ile çalışanlar dahil hem de bakanlık belgeli olanlar dahil, sonuçta bu bir vergi olacak” dedi.
EŞİT DAĞILIM ŞART 
Başkan Burhan Sili şöyle devam etti: “Gönüllülük esasına dayalı toplanacak bir para olmadığı için, ‘ben belgeyi verdim, vermedim’ anlamında çok bir önemi olacağını düşünmüyorum. Bunlar dolayısıyla konaklama sektörü ve gönüllü olarak katılma arzusunda zaten burada bir sıkıntı yok. Ancak burada önemli olan nokta hakkaniyetli olunması gerektiği yani bir taraftan binde 5 alınırken bir taraftan yüzde 1 cirodan alınması bize doğru gelmiyor. Tabii binde 5 alınacaklar ya da 10 binde 5 alınacakların ciroları çok yüksek olabilir, kar marjları daha düşük olabilir ama bunların da bir planlama ile herkesin ödeyebileceği bir oran belirlenmeli. Bu oranlarla ilgili olarak da önerilerimiz var. Ümit ediyorum ki ilk komisyonlarda daha doğru ele alınarak hakkaniyetli bir şekilde karara bağlanacaktır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107