banner84

Turizmcilerin tatil sevinci

Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılması, turizmciler tarafından sevinçle karşılandı. Alanyalı turizmciler Alanya Postası Gazetesi'ne yaptığı açıklamada, 9 günlük tatilin yüksek sezon öncesi, otel doluluk oranlarını ekileceğini söyledi.

Turizmcilerin tatil sevinci

Mevlüt UYGUR
Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılması, turizm sektöründe sevinçle karşılandı. Alanyalı turizmciler bayram tatili süresinin 9 güne çıkarılmasını yerinde bulduklarını kaydederek, iç pazarın hareketleneceğini söyledi. Yüksek sezon öncesi 9 günlük tatilin otelleri dolduracağını belirten turizmciler, tatilcileri erken rezervasyon konusunda da uyardı. Tatil süresinin uzatılması iç pazar için son derece önemli olduğunu kaydeden Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili, "Tatil süresinin uzatılması  iç pazarın tatile çıkma rahatlığı açısından son derece önemli. Bayram tatili uzayınca pazar hareketleniyor. Bu anlamda hem tesislere hem de bize avantajlı bir durum. Bizim 3'ncü ana pazarımız iç pazar. Bize ağırlıklı olarak Ankara, Konya, Gaziantep, Adana, İstanbul, Bursa bölgesinden misafir geliyor. 9 günlük tatil süresinin hem turizme hem de ekonomiye olumlu bir katkısı olacak" dedi.

'AÇIK GENİŞLEYECEK'
Mehmet Nedanlı ise  tatil süresinin uzatılma kararının yerinde bir karar olduğunu söyledi.Tatil süresinin şimdiden uzatılmış olması tatil planlarını etkiyeceğini ifade eden Nedanlı "Bu da bölge için avantajlı olacak. Bayramın geldiği tatil aralığı okul tatillerinden önce. Otellerin doluluğuna çok güzel etkisi olacak. İç pazarın beklentisi Alanya'da düşecek. Çünkü hem fiyatlar yüksek, hem de otellerde hem iç pazar müşterisine çok rahat bir bulunamayacak. Ama bayram dönemi otellerin boşluğuna denk geleceği için, bunun faydası olacak. Önümüzdeki 10-15 yıl boyunca bayram dönemleri kış dönemine denk geleceği için turizme olumlu etkisi olacak. Ama yaz sezonlarında iç pazarlarda gerileme olacağını düşünüyorum.  Artık Alanya'ya her yerden misafir geliyor. İstanbul, Ankara, Güneydoğu bölgelerinden gelen misafirlerimiz var zaten. Süreç uzadığı için açı daha da genişleyecek. Türkiye'nin her yerinden misafir bekliyoruz" diye konuştu.

'AHDE VEFAMIZ VAR'
Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcı Mehmet Dahaoğlu da, 2015-16 yılındaki kriz döneminde iç pazar sayesinde ayakta kaldıklarını ifade etti. Dahaoğlu, "Bizim için iç pazarın önemi, o kadar değerli ki anlatmakla ifade edilmez. Alanya-Antalya'daki turizmciler olarak, iç pazara ahde vefa borcumuz var. Bu nedenle yüksek sezon da olsa iç pazar için boş oda ayıracağız.  İç pazar için mümkün olduğu kadar da fiyatlarımızı ekonomik bırakacağız. Tatilin 9 gün olması, yüksek sezon öncesi otel doluluklara yansıyacaktır. Alanya biraz daha Güneydoğu  Anadolu, Doğu Anadolu, İç Anadolu bölgelerinden uzak olduğu için insanlar 2-3 günlük yerlerde tatile çıkmıyorlar. Ama 9 gün tatil süresi olunca Alanya'yı tercih ediyorlar. Bir de Alanya'nın  çok fazla tesisi olması ve ekonomik olmasından dolayı rağbet  gören bir destinasyon. Biz misafirlerimizden, rezervasyonlarını erken yaptırmaları. Çünkü son dakikaya kalınca maalesef yer bulamama gibi bir durum söz konusu olabiliyor. Devletimize ve hükümetimize teşekkür ediyoruz. Bayram döneminde yüzde 20 seviyelerinde Türk misafir gelmesini bekliyoruz" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107