banner84

Turizmcinin yüzü gülmedi

Turizm sezonunun sonuna yaklaşırken ilçe bu yılda turizmden tam anlamıyla istediğini alamadı. Sezon turist sayısı olarak rekor kırdı fakat 2015 krizinde indirilen fiyatların istenilen düzeye gelememesi ve Thomas Cook krizi turizmcinin yüzünü tam olarak güldürmedi.

Turizmcinin yüzü gülmedi

-Engin ANAK

-Burcu MUTLU

Alanya bu sezon son on yıllık turizm takviminin en altın yılı olarak tabir edilen 2014 yılı turist sayılarına ulaştı. Fakat Rusya ile yaşanan krizin ardından indirilen fiyatlar halen eski rayına oturmadığı için turist sayısı fazla olmasına rağmen turizmci beklenilen karı elde edemedi. Faizlenen otel giderleri ve son olarak ta dünyaca ünlü Thomas Cook’un iflası ilçe turizminde de yankı buldu.  Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan ALTAV Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Dahaoğlu, Alanya’nın sayısal anlamda dolu bir sezon geçirdiğini söyledi.

‘2019 YILI GENEL OLARAK BİZİM İÇİN GÜZEL GEÇTİ’

Dahaoğlu, “Aslında Alanya turizmi olarak sınırlandırmamak lazım. Zira biz burada Alanya turizmi, Akdeniz turizminin en önemli bölgelerinden bir tanesi. Daha hiçbir yerde turizm yokken Alanya’mızda başlamıştı bu turizm ve bunu da hala tur operatörleri de üzerine basa basa söylüyorlar, fuarlarda da dile getiriyorlar. 2019 yılı eğer bir genelleme yapacak olursak, bizler için aslında güzel geçti, çok olumlu geçti, pozitif geçti. Zira şükürler olsun, 2019 yılında hiç sezonumuza yansıyacak olumsuzlukla karşı karşıya gelmedik. Bu anlamda sayısal olarak da geçen yıllara göre çok iyiydik. Aslında biz bu rakamların bu derece geleceğini biliyorduk. Bu sene başlangıcında gitmiş olduğumuz fuarlarda ve operatörlerle yapmış olduğumuz görüşmelerde herkes bir hedef büyütmüştü. Biz de bu hedef büyümesini mutlaka Alanya’ya yansıyacağını dile getirdik ve bu anlamda da güzel geçti. İnsanlar otellerini biraz daha erken açtılar. Sağ olsun devletimize, bu konuda yatırımcılara çalışanlar konusunda bir destekte bulundular ve biz de bunu değerlendirip çalışanlarımızı daha öncesinden işe aldık, sezonumuzu öncesinde açtık” dedi.

THOMAS COOK KRİZİ OLMASAYDI SEZON KASIM SONUNA KADAR SÜRERDİ’

Sezon başı, Nisan ayında bir orta dolulukta geçse de Mayıs ve Haziran ayından sonra ciddi dolulukları yaşadıklarını ifade eden Dahaoğlu, “Temmuz, Ağustoslarda, gerçekten yurt dışında okulların tatil olması ve Türkiye'nin tekrar popülerliğinin zaten bilinmesi ve sorunsuz bir yıldan sonra Türkiye'ye çok ciddi turist akımı devam etti. Eylül ayında da bu devam etti, ta ki Thomas Cook krizi yaşayana kadar. Thomas Cook krizi eğer yaşanmasaydı, belki bu Kasım sonlarına kadar devam edebilirdi. Tur operatörlerinin yeri ayrıdır tabi ki Thomas Cook dediğimiz bu büyük tur operatörü 178 yıllık bir operatördü. Batması hepimizi üzdü. Evet, bizde ciddi yaralar oluşturdu, derin yaralar oluşturdu. Ama mutlaka tabii ki bunun da yeri kapanacaktır. Hatta almış olduğumuz bir duyuma göre daha dün yine İngiltere'den çok büyük bir tur operatörü, Thomas Cook ile çalışan bir incoming acentesiyle anlaşma yaptığını söyledi ve 150 bin yolcuyu, gelecek sene Thomas Cook'un misafirlerini buraya getireceğini dile getirdiler. Yine Almanya'da keza aynı, Thomas Cook yolcularının diğer operatörlere kayacağını söylüyorlar. Ben inanıyorum ki Türkiye zaten bu son 2 yıldan beri gerçekten trendi en yüksek olan destinasyonlardan bir tanesi ve biz bu destinasyonu devam ettireceğiz, arttıracağız. Ben gelecek sene de yine bu artışın devam edeceğini düşünüyorum” diye konuştu.

‘İNSANLAR GİTTİĞİ YERLERİN GÜVENLİ VE HUZURLU OLMASINI İSTİYOR’

Barış Pınarı Harekatı’ndaki gelişmelerin turizmde de yankı bulacağını belirten Dahaoğlu, Türkiye’nin yaptığı her stratejik hamlede ‘ülkede savaş var’ şeklinde intiba yaratılmaya çalışıldığı söyledi. Dahaoğlu, “Geçen haftalardaki Suriye krizi biraz etkiledi, zira turizmde güven çok önemli. İnsanlar gittiği yerlerin güvenli ve huzurlu olmasını istiyorlar, bizler de öyle istiyoruz. Bu ateşkesin ilanı bile, 120 saatlik sürelinin bile olması, Bizler için de orada sevindirici bir haber oldu. Zira önümüzdeki günlerde kış ile ilgili de, biz ciddi talepler alacağımızı düşünüyoruz” şeklinde açıklamada bulundu.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2019, 23:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107