banner84

Turizmde 2020 beklentisi

Turizmci Cengiz Topçu 2020 yılı rezervasyonlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, “pazarlarda farklı tepkiler olmasına rağmen toplamda bir 2019 yılına göre bir artış yakalayacağız gibi görünüyor” dedi.

Turizmde 2020 beklentisi

– Asiye ELİAÇIK

Alanya’nın lokomotif gelir kaynağı olan turizmde yeni yıla hazırlıklar da tüm hızıyla devam ediyor. Otellerden esnafa kadar herkes 2020 sezonuna hazırlık için eksiklerini gidermekle uğraşıyor. Exotic Tour sahibi Cengiz Topçu ise yeni yılın erken rezervasyon süreci hakkında bir açıklama yaptı. 
“ÜLKEMİZDE SIKINTILI OLAYLAR YAŞANMAMASINI UMUYORUZ”
Turizmci Cengiz Topçu, “2019 yılının son günlerine girdiğimiz bugünlerde genel olarak 2020 rezervasyonlarına baktığımızda pazarlarda farklı tepkiler olmasına rağmen toplamda bir 2019 yılına göre bir artış yakalayacağız gibi görünüyor. Bütün umudumuz bölgemizde veya ülkemizde turizm hareketlenmesini sıkıntıya düşürecek olayların yaşanmaması. Sektörün paydaşları hem pazar hem de turizm çeşitliliğin arttırılması yönünde çalışmalarına devam ediyor. Ana hedef sayısal anlamda ulaşılan başarıya kişi başı elde edilen gelirde de artış sağlamak” dedi.
“ANA PAZARLARDA ARTIŞ VAR”
Kabul edilebilir bir seyahat süresi 3-4 saatlik uçuş çemberinde olan tüm ülkelerde yapılan çalışmalar hızla devam ediyor. Özellikle ana pazarlarımız olan ve 2019 yılında ulaştığı rakamlarla dikkat çeken Rusya, Almanya, Ukrayna, Polonya pazarlarında bugün itibarı ile artışın devam ettiği gözlenmektedir. Akdeniz çanağında rakip ülkelere göre her yönden avantajlı konumda olan ülkemizin ve özellikle Antalya bölgesinin 2020 yılında da önemli bir pay alması bekleniyor. Bilhassa eski günlerini arayan Kuzey Avrupa ülkelerinde artışın istenen düzeye gelmesi için de yapılan çalışmaların sonuç vereceğini umuyoruz. Bu ülkelerde Ocak ayı sonu itibarı ile karşımıza çıkan resim daha belirleyici olacaktır” diye konuştu. 
“THOMAS COOK’UN ETKİSİ DÜŞÜK OLACAK”
2018 yılına göre değerlendirdiğimizde 2019 yılında pazarda dikkat çekici artışı yakalayan ülkeler ana pazarların yanında Romanya yüzde 38, Çekya yüzde 34, Fransa yüzde 45, Slovakya yüzde 45, İngiltere yüzde 21 şeklinde oldu. Bununla birlikte bu pazarlarda 2020 yılında bu talebin sürmesi beklenmektedir. Her ne kadar Thomas Cook’un pazardan çekilmesiyle yaşanan süreç tüketicide bir tereddüt yaratsa da şu an itibarı ile görünen 2020 yılında bunun etkisinin minimum olacağıdır” ifadelerini kullandı. 
“KENDİ YAŞAYABİLECEĞİMİZ ORTAMA MİSAFİR DE GELİR”
Biz ev ödevimizi yaptığımız, sahip olduklarımızı koruduğumuz, çevreye, hayvana, insana saygı duyduğumuz ve kendimiz içinde yaşayacağımız bir ortam sağladığımız sürece hem gelen sayısında hem de gelirde artışı yakalamamız kolay olacaktır. Misafir hayat kalitesinin ve standardının yüksek olduğu bir yeri seçme konusunda tereddüt yaşamayacaktır” dedi.

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107