banner84

Turizmde artış var ama...

Artan teşvik ve tanıtımlarla Antalya ve Alanya’da gelen turist sayısı rekor rakamlara doğru tırmanıyor. ALTİD Başkanı Burhan Sili, sezonun iyi gittiği fakat turizmcinin maliyetlerinin de arttığını söyledi

Turizmde artış var ama...

-Engin ANAK
Rusya ile yaşanan krizin ardından sekteye uğrayan turizm sektörü yaralarını sarmaya başladı. Geçen yıl toparlanma sürecine giren turizmciler 2015 yılı turizm sezonundaki rakamları geçmeyi hedefliyor.   Turizm sezonunu değerlendiren Alanya Turistik İşletmeciler Derneği Başkanı Burhan Sili Alanya bölgesi olarak Mayıs ayının başı itibariyle tüm tesislerin açıldığını ve doluluk oranı seyrinin iyi gittiğini söyledi. Sili, "Alanya bölgesi olarak Mayıs ayının başı itibariyle tüm tesislerimiz açıldı ve hizmet vermeye başladı. Nisan sonu Antalya ve Alanya Gazipaşa Havalimanı rakamlarına baktığımız zaman tüm pazarlarda ciddi artışlar gözlemliyoruz. Geçtiğimiz senelere nazaran Avrupa pazarında başta Almanya olmak üzere, İngiltere, Doğu Avrupa ve ana pazarlarımızdan Rusya'dan da ön rezervasyonlarda ve gelişlerde artışlar gözlemledik.  2018 yılında biz Antalya ve Alanya-Gazipaşa Havalimanı olarak tarihimizin en yüksek rakamını yaptık ve 13,5 milyona ulaştık. Genel anlamda değerlendirdiğimizde bu sene de bunun üzerinde bir performans bekliyoruz. Mayıs ayı tabii tüm tesislerimiz dolu dolu geçmiyor ama doluluklarımız bir önceki seneye baktığımız zaman daha iyi durumda. Önümüzdeki dönem yani Haziran ayı itibariyle de ciddi bir şekilde talep gören bir ay doluluklarımızın daha bir seviyeye çıkacağını da gözlemliyoruz" dedi. Avrupa ve Rusya pazarında erken rezervasyon ve indirimlerin Mart sonu itibariyle birlikte bitmesinden kaynaklı olarak rezervasyonlarda bir durağanlığın söz konusu olduğunu belirten Sili, bu sürecin normal olduğunu söyledi. 
'FİYATLARDA ISRARCI OLMALIYIZ'
Hedeflerinin 2015 rakamlarına ulaşmak hatta geçmek olduğunu ifade eden Siri, turist sayısının artmasının yanı sıra maliyetlerinde ciddi seviyelerde arttığını, bununda kar marjını kısıtladığını sözlerine ekledi. Sili, "Burada bizim tesislerimizin konaklama ünitelerinin paniklememesi  ve fiyatları noktasında bir önceki seneye nazaran şu anda yüzde 15, yüzde 25 seviyesinde artmış olan fiyatlarımız noktasında ısrarcı olmaları gerekmektedir. Tabii ki pazar koşullarının ve tesislerin özel koşulları  değerlendirilecek ama yine de biz fiyatlarımızı 2015 seviyelerine getirebilmek adına bu sene bu taleple birlikte ciddi bir avantaj yakalamış durumdayız. Halihazırda Tam 2015 rakamlarına ulaşamadık. Bir diğer yandan da 2016-2017-2018 sezonlarındaki parça parça artan ya da belirli oranlarda artan sezonlar yaşadık talep anlamında. Ama buna rağmen rakam anlamında gelir anlamında 2015 seviyelerine ulaşamamıştık. Bir de bu sene ciddi olarak maliyetlerimiz arttı girdi maliyetlerimiz hem işçi maliyetlerimiz hem de mutfaklarımızda veya diğer ekipmanlarda ciddi bir artış var. Her ne kadar dövizde de bir artış söz konusu oldu ise de, dövizin artışının oranının üzerinde bir artışla karşı karşıyayız. Hizmet anlamında doğru servisi vermek adına fiyatlarımız da da çok ödün vermemiz gerekiyor. Karlı bir tarafa bırakıyoruz En azından düzgün servis verebilmek adına fiyatlarımızdan da çok fazla ödün vermemiz gerekiyor. Biz rakibimiz olan ülkeler arasında kıyaslandığımızda  hem tesisler anlamında çok daha iyi durumdayız, hem de fiyat anlamında daha olumlu fiyatlarla kaynak pazarlara hizmet veriyoruz. Önümüzdeki döneminde tekrar toparlanacak rezervasyon akışının tekrardan hazırlanacağını  öngörerek bu sezonun Bir önceki sezondan hem fiyat anlamında gelir anlamında hem de sayı anlamında daha iyi olacağını düşünüyoruz" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107