banner129

Turizmde hedef 2020

Alanya turizminin son 10 senenin altın yılı olarak tabir edilen 2014 yılını ulaşmayı hedefleyen turizmciler, gözünü 2020’ye çevirdi. 

Turizmde hedef 2020

-Engin ANAK
Rusya ile yaşanan krizin çözülmesinin ardından turizmin tekrar olumlu ivme yaşadığı Alanya’da turizmciler geçen yıldan iyi turist sayısına ulaşmasına rağmen eskisi kadar sezonların karlı geçmediğini vurguladı. 
“İYİ DURUMDAYIZ”
Konu ile ilgili Alanya Postası Gazetesi’ne konuşan Alanya Turizm Tanıtım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Topçu doluluk oranlarının geçen yıla göre üst seviyede olduğunu söyledi. Topçu, “Bu yılın eylül ayını 2018’in aynı ayı ile karşılaştırdığımız oldukça iyi durumdayız. Birçok otel satışlarını durdurmuş durumda. Özelikle Belek, Side ve Alanya’nın bir bölümü aldıkları rezervasyon açısından güzel bir Eylül ayı geçecek gibi görünüyor. Hatta bunun ekim ayına sarkacağı ve ekim ayının da iyi geçeceği görülüyor” dedi. 
“OLUMLU İLERLİYOR”
Gelen turist sayısının geçen yıla göre daha yüksek olduğunu belirten Topçu, “Özelikle ağustos sonu itibariyle net rakamlar elimizde. Geçen seneyle karşılaştırdığımızda yüzde 20’ye yakın artış söz konusu. Antalya bölgesi olarak 9 milyon rakamını geçmiş durumdayız. Bu bize gelecekte de umut vadediyor. Geçen yılın rakamlarının 14 milyon civarında olduğunu düşünürsek, bu seneki hedefimiz 16 milyondu. Bunu da muhtemelen rahat rahat yakalayacağız gibi görünüyor. Bizim ana hedefimiz 2020-21’de 20 milyon rakamını yıl içerisinde bulmak ve bununla ilgili de gelişmeler olumlu anlamda ilerliyor” diye konuştu. 
“KAZANÇ GİDEREK ARTIYOR”
Bu yıl gelen turist pazarlarında da değişiklikler gözlendiğini aktaran Cengiz Topçu şöyle dedi: “Pazarlar bazında baktığımızda, ana pazarımız Rusya, her zaman olduğu gibi başı çekiyor. Ardından Almanya geliyor, onu İngiltere takip ediyor. Özellikle Balkan ülkelerinde; Slovakya, Polonya, Romanya gibi ve bunun yanında 20’ye yakın ülkede ciddi turist artışımız var. Ancak bazı pazarlarda henüz ivmeyi yakalamadık. Bunlar Avusturya, Fransa, İsviçre, Hollanda, Belçika gibi pazarlarda istediğimiz çıkışı yakalayamadık. Aynı zamanda da Kuzey Avrupa ülkelerinde de gelişler geçen seneye göre yüzde 10-15 arası artış olmakla beraber, istediğimiz rakamlara 2021 yılında yakalayacağız gibi görünüyor. Bu sene Türkiye olarak 35 milyon rakamını rahat rahat aşacağız gibi görünüyor. Hatta rakam 40 milyona yaklaşabilir. Her şey yolunda şuanda. Hem otellerin doluluğu açısından, hem de önümüzdeki senelerde gerçekleşecek fiyat artışı açısından yavaşta olsa oteller de fiyatlarını artırıyorlar. Bu da kazancımızın giderek arttığını gösteriyor”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107