banner84

Turizmde ‘ilave vergi’ endişesi

Turizmdeki sıkıntılı süreçte sert fiyat indirimlerine gidilen turizm sektöründe, turist başına gelirler hâlâ eski seviyelerin uzağında. Turizmin yaralarının yavaş yavaş sarılmaya başlandığı bu dönemde ise turizm işletmeleri yeni bir yasal düzenleme ile ekim itibarıyla uygulanmaya başlayacak olan ilave "vergi" nedeniyle endişeli.

Turizmde ‘ilave vergi’ endişesi

Türkiye'de turist başına ortalama harcama 2013 yılında çeyreksel bazda 974 Dolara kadar yükselmişti. 2019 yılının ilk çeyreğinde 697 Dolar, ikinci çeyrekte ise 625 Dolar seviyesinde. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nın kuruluşuna ilişkin 15 Temmuz tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan kanun kapsamında, turizm sektöründe faaliyet gösteren her türlü işletme, gelirleri üzerinden belli oranda ajansa mali katkı sağlamakla yükümlü kılındı.
KATKI PAYLARI KAR ÜZERİNDEN DEĞİL ŞATIŞ VE KİRA GELİRLERİ ÜZERİNDEN ALINACAK 
Sektör temsilcilerinin Reuters'a verdiği bilgiye göre, katkı payları ile ajansa yıllık 150 Milyon Euro civarı gelir sağlanacağı hesaplanıyor. Ancak katkı paylarının kâr yerine şirketlerin elde ettikleri satış ve kira gelirleri toplamı üzerinden alınacak olması özellikle zarar eden ya da borç ve kredi ödemeleri devam eden işletmeleri daha da sıkıntıya sokacağı kaygılarını beraberinde getiriyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107