banner84

Turizmde iyi haber

Turizmci Cengiz Topçu, turizm sezonunun kasım ayı sonuna kadar uzadığını açıkladı. Topçu, turizmin 12 aya yayılması için ise Alanya'nın biraz daha zamanı olduğunu belirtti.

Turizmde iyi haber

-Asiye ELİAÇIK
-Özgür YILMAZ

Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Yönetim Kurulu Üyesi ve Exotic Tur Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Topçu, mevcut rakamlara göre acentelerin operasyonlarını ekim ortasından kasım sonlarına kadar uzattığını açıkladı. Topçu, “Şu andaki rakamlara baktığımızda aslında sezonun Kasım sonuna kadar uzadığını söyleyebiliriz. Birçok acente artık Ekim ortasında biten operasyonlarını, kasım sonuna doğru almaya başladı. Bunda hava şartlarının etkisi ve fiyatların o dönemde daha düşük olmasının etkisi yüksek” dedi.
“UÇUŞLARIN ARTMASI LAZIM”
Bunun sürdürülebilir olması, 12 aya çıkarılması için bazı çalışmalar yapılması gerektiğini söyleyen Topçu, “Bunlar uzun vadeli çalışmalar. Özellikle kışın misafir profiline baktığımız zaman genelde spor ağırlıklı veya belli bir yaşın üzerindeki misafirlerin ziyaret ettiğini görüyoruz. Artık kültürel anlamda da ziyaret edenler genelde kış vakitlerini tercih ediyorlar. Ancak bunun için uçak problemini halletmemiz gerekiyor. Buraya uçuşların artması gerekiyor. Bu anlamda yapılan çalışmalar var. Bu sene geçen seneye göre daha fazla kışın uçak göreceğimizi düşünüyorum. Hem Antalya hem Gazipaşa-Alanya Havalimanı'ndan. Özellikle Antalya Havalimanında bu konuda olumlu gelişmeler var ama Alanya üzerinde düşünecek olursak 12 aya turizmi çıkarmak için biraz daha vaktimiz var gibi görünüyor. Çünkü deniz, kum, güneş üçlemesinin yanına, özellikle burayı kışın tercih etmesini gerektiren sebepler yaratmalıyız. Bunların en önemlisi spor turizmi. Futbol ciddi anlamda ve ciddi sayıda Antalya’nın kulüpleri ağırlamasını sağlıyor. Alanya’ya çekebilmemiz için öncelikle uçakların buraya gelmesi gerekiyor. Çünkü bu tip aktiviteleri yapan insanlar uzun seyahatler yapmak istemiyorlar. Ne kadar kısa zamanda ulaşabilirlerse onlar için o kadar avantajlı oluyor. Bu yüzden Alanya'da daha çok çalışmamız gerekiyor. Alanya şehir merkezi olarak da kışa henüz hazır değiliz. Kışın gelen bir misafir burada ne yapacağını tam olarak kestiremiyor. Ayrıca spor turizmi noktasında tesislerin kullanım alanları Alanya'da bir Side veya Belek'te olduğu gibi yeterli büyüklükte değil. O yüzden belki konaklama tesislerinin kendilerini bu anlamda yenilemeleri ve kışa hazır hale de gelmeleri gerekiyor” ifadelerini kullandı.

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107