banner129

'Turizmde lider Alanya'

Alanya'da gerçekleştirilen istişare toplantısında konuşan TÜRSAB Genel Başkanı Firuz Bağlıkaya, "Türkiye’nin en önemli destinasyonu Antalya ve Alanya bölgesi göz bebeği ile gerçekten lider olarak başı çekti" dedi.

'Turizmde lider Alanya'
Haber Merkezi
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölge Temsil Kurulu (BTK), Alanya Öğretmenevi’nde yemekli istişare toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya TÜRSAB Genel Başkanı Firuz Bağlıkaya,  AK Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, TÜRSAB Alanya BTK Başkanı Bilal Korkmaz, siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, ve TÜRSAB üyeleri katılım sağladı. Turizmde yaşanan sorunlar ve seyahat accentelerinin yaşadığı sorunların masaya yatırıldığı istişare toplantısının açılış konuşmasını yapan, TÜRSAB Alanya BTK Başkanı Bilal Korkmaz,  “TÜRSAB, Türkiye’nin, Türk turizminin olmazsa olmazı. TÜRSAB ne kadar kötü olursa Türk turizmi o kadar kötü olur. Maalesef TÜRSAB’ın başında uzunca bir süre turizmden uzak bir kişi vardı. Eğer kendi işinize sahip çıkmazsanız başkası hiç sahip çıkmaz” dedi.
'TURİZM ALANYA'NIN VAZGEÇİLMEZİ'
Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ise, “Alanya dünyanın en güzel, mutlu ve huzurlu, güvenli şehirlerinden birisi. Alanya çeşitli dinlerin, dillerin ve medeniyetlerin, kültürlerin birleştiği bir yer. 79 milleten insanın yaşadığı, 81 vilayetten sürekli göç alan ve biz de buradaki halkla bu şekilde yaşamaktan çok mutlu olan bir şehiriz. Bu şehrin en büyük önemi yerlisiyle, yabancısıyla, kentlisiyle, köylüsüyle birlikte yaşaması ve birlikte herkesi kazanması. Buranın da vazgeçilmezi turizm. Bu memleketin en ücra köşesinde bir bakkalda satılan ekmek bile direkt ve dolaylı yoldan turizme bağlı. Bunun bilinci içerisindeyiz. Turizm bizim olmazsa olmazımız. Ülke olarak en güzel coğrafyadayız. En güzel tesisler, gastronomi, hizmet sektörü bizde. Kalifiye elemanlar artık gittikçe artıyor. Bunların birleşmesiyle turizmdeki kalitenin de arttığını hep birlikte görüyoruz. Bunlara yön veren, şehrin sosyal ve ekonomik değerine değer katan TÜRSAB, siz yönetim kurulundaki üyelersiniz ve bu memlekete bir turist bin turist parolasıyla çalışan değerli acenteler. Bu şehre çok büyük katkılarınız var. Bu şehirde huzur, mutluluk varsa bu şehrin sosyal ve ekonomik dengesine verdiğiniz desteklerden dolayı. Buradaki kurumlar da üzerine düşeni yapıyor. Bizler de yerel yönetimler olarak sivil toplum örgütleriyle, kamu kurum ve kuruluşlarıyla çalışmaktan keyif alıyoruz” şeklinde konuştu.
'15 YILDA TURİZM BAKANI DEĞİŞTİ'
AK Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın ise, "Alanya dünyanın gözbebeği, turizmin ilk başladığı yerlerden. Geçtiğimiz yıllarda büyük sıkıntılar gördük. 24 kasım 2015’te uçak düştüğünde uçak sanki Alanya’ya düşmüştü. 2016 kabus gibi oldu. Eğer 2017 de öyle geçseydi belki de bugün burada toplanamayacaktık.  Antalya bu yıl gelen turist sayısında rekor kırdı. Bu sizin sayenizde oldu. Bizim şanssızlığımız 15 yılda 10 turizm bakanı geldi. Hepsinin tarzı farklı olduğu için olmadı. Ama bu yıl şanslıyız turizmci bir bakanımız var. Sayın Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu kabinede Alanya’yı ve turizmi iyi temsil etti. 2016 yılında özellikle biz Ankara’da anlatırken ‘turizm ülke için çok önemli. Şu kadar girdisi var.’ diyorduk kimse anlamıyordu. Ama kötü geçen sezonlar sonrası turizmin değeri anlaşıldı" ifadelerini kullandı.
'ALANYA BİZİM GÖZ BEBEĞİMİZ'
TÜRSAB Genel Başkanı Firuz Bağlıkaya, "Son derece başarılı bir sezonu geride bıraktık. Birkaç kez hedefleri revize ederek en sonunda 40 milyon turist, 32 milyar dolar bir döviz girdisi ile inşallah ocağın 31’inde açıklanacak rakamlar. İnşallah bu rakamları tutturmuş olacağız. Biz hep şunu iddia ettik. Türkiye bir turizm ülkesidir. Türkiye’nin dünyada rekabet edebileceği en önemli alan turizmdir. Turizmdeki rekabeti kadar hiçbir alanda rekabet etmesi mümkün değildir. Dolayısıyla bu avantajları ekonomimize yansıtacak şekilde sektör örgütü ve paydaşları bir araya gelmiş ve el ele vermiş durumdalardır. Ülke ekonomisine verdiğimiz katkı 2017 yılında 26 milyar dolar net katkıyla cari açığın yüzde 35’ini kapattı bu sektör. Bu destansı bir başarı yaratılırken, var olurken, Türkiye’nin en önemli destinasyonu Antalya ve Alanya bölgesi göz bebeği ile gerçekten lider olarak başı çekti. Türkiye turizm ülkesi olduğu kadar Alanya’nın da bir turizm kenti, merkezi olduğu malumunuzdur. Bizim için Alanya’nın da ayrı bir önemi var. Benim için ayrı bir önemi var. 4.6 milyon turist Rusya’dan gelmiş Antalya’ya. 2 buçuk milyon turist Almanya’dan gelmiş. Toplam baktığınız zaman Antalya bölgesine gelen 5 turistten 2’sinden biri Rus, biri Alman. Yani pazar dağılımımız bu şekilde.
Bu pazar çeşitliliğini artırdığımız müddetçe demin bahsedilen hedefleri yakalamakta da zorluk çekmeyeceğimize inanıyorum. Alanya’nın benim için apayrı bir önemi var. Doğduğum yer değil ama yıllardır doğduğum yer. Ekmek kazandığım yer. Dolayısıyla ben de kendimi bir Alanyalı olarak görüyorum. Ben de sizlerden biriyim aslında. Yaklaşık 20 yıldır Alanya’ya turist getiriyoruz. Türkiye’nin her yerine getiriyoruz ama en çok Alanya’ya getiriyoruz. Alanya her zaman söylediğimiz gibi bizim göz bebeğimiz” dedi.  Bağlıkaya konuşmasının ardından seyahat acentesi temsilcilerinden gelen soruları cevapladı.
Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2019, 16:52
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107