banner84

'Turizmde STK’lar da etkili'

ALTAV Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Topçu, alternatif turizm türlerinin ortaya çıkmasıyla STK’lara düşen görevlerin de arttığına dikkat çekti. Topçu, “STK’lar hizmet kalitesinin artmasında önemli rol oynayabilirler” dedi.

'Turizmde STK’lar da etkili'

-Asiye ELİAÇIK
Yaz boyu şehrin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla bir kurum ve kuruluş çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyor. Alanya’da özellikle yaz aylarında renkli görüntüler ortaya çıkıyor. Ancak deniz, kum, güneş turizminin yanı sıra alternatif turizm seçenekleri de her geçen gün yayılmaya devam ediyor. Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Yönetim Kurulu Üyesi ve Exotic Tour sahibi Cengiz Topçu bu konuda Sivil Toplum Kuruluşları’nın da (STK) katkısının artması gerektiğini vurguladı. 
“HİZMET KALİTESİNİN ARTMASINDA ETKİLİ OLABİLİRLER”
Turizm hareketlerine katılanların alternatif turizm türlerinin ortaya çıkmasıyla çeşitlendiğini söyleyen Topçu, “Bölgenin STK’larının önemi ve yeni turizm yapılanmasında hem yol gösterici olması hem de uygun projelerle şehrin dokusunu ve doğasını korumasında katkı sunması beklenmektedir. Turizmin verimli olarak geliştirilmesi, kamu otoritesi, STK’lar ve bölge insanının işbirliğinden geçiyor. Aslında toplum yararına çalışan, proje üreten ve sorunların çözümünde köprü görevi gören STK’lar gönüllü hizmete dayandığı için özellikle önemli bir yer tutan meslek örgütleri, turizmin biçimlenmesinde ve sunulan hizmetin kalitesinin artmasında önemli rol oynayabilirler” ifadelerini kullandı.
“HİTMET İÇİ EĞİTİMLER ARTABİLİR”
Topçu, şehre gelen misafirlerin birebir muhatap olduğu turizm sektöründe hizmet içi eğitimleri de STK’ların arttırabileceğini aktardı. Turizmci Cengiz Topçu, “Eğitimlerin artmasıyla yaşanan sorunları en aza indirebilirler. Bu anlamda oluşan kamuoyunun yönetilmesi, dengeleri sağlayan bir aktör olması ve gerekli olan yasal düzenleme çalışmalarına katılması konunun içinde olan STK’lara düşmektedir. Aslında bu çalışmaların düzenli ve sürekli yapılması STK’ların gerek kamu otoritesi önünde üyelerine destek gerekse sektör içinde yaşanan hizmet alımı konusundaki aksaklıklara engel olacaktır dedi.
“STK’LAR ÇÖZÜMÜN PARÇASI”
Yapılacak çalışmalarla STK’ların çözüm noktasında öncülük etmesi gerektiğini ifade eden Topçu, “Bölgemizde özellikle STK’ların daha etkin çalışması hem turizm hareketlerini teşvik edecek sonuçlar yaratacak hem halkın yaşam kalitesinin artmasına katkıda bulunacak hem de çevreye olan duyarlılığın artmasına sebep olacaktır. Ayrıca STK’ların sayısı, etkinliği, bölgenin ve hatta ülkenin demokrasi anlamında da bulunduğu yerin bir göstergesi olması sebebiyle gelen misafirde pozitif etki yaratacaktır” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2019, 00:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107