banner84

Turizmde yeni akım ‘solo seyahat’

ALTAV Yönetim Kurulu Üyesi turizmci Cengiz Topçu, son dönemde turizm hareketleri arasında ‘solo seyahat’in kendine önemli bir yer bulduğuna dikkat çekti. 

Turizmde yeni akım ‘solo seyahat’

-Asiye ELİAÇIK
Turizmin her geçen gün daha da çeşitlendiğini ifade eden Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Topçu, gezilen yerlerdeki tecrübelerin kolaylıkla paylaşıldığı ve hatta ulaşım imkanlarının artarak devam ettiği çeşitliliğin içerisinde ‘solo seyahat’  ya da ‘yalnız seyahat’ adı verilen trendin gün geçtikçe arttığını belirtti.
'HERKES FARKLI BİR AMAÇ İÇİN SEYAHAT EDİYOR'
İnternetin sınırsız bilgi sağlamasının bunu ortaya çıkardığını ifade eden Topçu, “Kendi başına seyahat deneyimi yaşamak isteyen ve yabancılar orasında popüler olan bu akım internetin sınırsız bilgi sağlama ve tavsiyeler vermesinden de yararlanarak giderek artan oranda turizm hareketleri arasında bir yer bulduğunu görüyoruz. Hatta bu tatil hikayelerini ve deneyimlerini paylaştıkları sosyal medya ve internet alanları diğerleri içinde yol gösterici oluyor ve hatırı sayılır takip edilme oranları yakalıyor. Solo turizmine katılanların bu seyahatten beklentileri farklı olabiliyor. Kimi tek başına seyahat etme tecrübesini sınamak, kimi dinlenmek, kimi yeni yerler keşfetmek, kimi özgürce kimseye bağlı kalmadan bu deneyimi yaşamak, kimi de yalnızca kendi sınırlarını görmek için yapıyor bunu” dedi.
'SOLO SEYAHAT İÇİN KONAKLAMA TESİSLERİ DÜŞÜNMELİYİZ'
Yalnız seyahati tercih edenlerin konaklama hizmetinde temiz ama konforu yüksek olmayan tesisler tercih ettiğini söyleyen Topçu, “Rutin devam eden hayatlarına ara verip direkt olmasa da birkaç ulaşım aracını kullanarak bunu gerçekleştiriyor. Bazen seyahat ettikleri noktalarda kayboluyorlar. Seyahat ettikleri noktalarda konaklama hizmeti konusunda aradıkları temiz ama konforu yüksek olmayan tesisler oluyor. Bölgemiz açısından baktığımızda hızla gelişen ulaşım imkanları ve erişilebilirliğin daha kolay hale geldiği günümüzde bu seyahat deneyimine katılanlara yönelik de konaklama tesislerinin düşünülme zamanının geldiği görülüyor. Her ne kadar yaz destinasyonu olarak görülsek de gelecekte yaz kış hareketlerinin olması muhtemel. Özellikle hosteller bu konuda büyük bir açığı kapatabilir. İlk bakışta kulağa farklı şeyler çağrıştırsa da temiz ama fazla konfor beklentisi olmayan yalnız gezginler için ekonomik olarak uygun hosteller çeşitlenen turizm hareketlerinde gelecekte ‘solo turizm’ trendine katkı sunabilir” ifadelerini kullandı.

banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107