banner84

Turizme 'Bakan' lazım

Turizmcilerin gözü, kurulması beklenen koalisyon hükümetinin Turizm Bakanı'na çevrildi.

Turizme 'Bakan' lazım

 Alanyaturizmci Mehmet Dahaoğlu, turizmdeki sıkıntının giderek büyüdüğüne dikkat çekerek, yeni bakanın önemine değindi.

Yakın geçmişteki Kültür ve Turizm Bakanları'ndan umduklarını bulamayan turizmcilerin gözü Ankara'da. Yaşanan bu süreçte turizmciler, yeni kurulacak hükümetten bekledikleri turizm politikalarını dile getirdi. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi Gülçin Güner, oluşacak yeni hükümetin turizme ve turizmciye değer veren bir politika izlemesi gerektiğini söyledi. Güner, "Yeni kurulacak hükümet evvela bir turizm politikası, master planı oluşturmalı. Turizmin dinamikleriyle işbirliği içerisinde olmalı. Belki de en önemlisi turizmin sektör olarak kabul edilmesini istiyoruz" diye konuştu. Güner ayrıca, yeni gelecek turizm bakanının da sektörle içiçe bir şekilde çalışması gerektiğini savunarak, dış politikaya da dikkat edilmesinin önemli olduğunu savundu. Güner, "Turizm pazarımız konumundaki ülkelerle barış içerisinde yaşamalıyız. Karşılıklı ticari ve insani ilişkilerin sağlıklı kalması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

'OTELCİYİ SİGORTA ALTINA ALIN'

Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu da, yeni kurulacak hükümette otelcilerin acentaların iflaslarından dolayı yaşadığı mağduriyetlerin önüne geçilmesi gerektiğini söyledi. Şakiroğlu, "Acentaların gerekli denetimleri düzenli olarak yapılmalı. Batan acentaların yerine aynı kişiler tarafından acenta kurulması önlenmeli ve buradan doğan otelci mağduriyetini önlemek için otelciler sigorta altına alınmalı. Ayrıca turizmde bir master plan oluşturulmalı ve önce yatak arzına 'dur' denmeli. Revize edilmesi dışında yeni otel yapımına müsaade edilmemeli. Tanıtımda da herkesin sisteme dahil olması gerek. Sadece otelcilerin sırtına yüklenmeyen bir tanıtım politikası izlenmeli" diye konuştu.

'MASTER PLANI ŞART'

SKAL Alanya Başkanı Mehmet Nedanlı da turizm politikasının bir master planına ihtiyacı olduğu vurgusunu yaparak "1980 sonrası Türkiye'nin turizmdeki gelişiminde, yalnızca topraklarımızı parselleyip otel, tatil köyü yapılsın diye tarif verildi. Master planı icra edilmedi. 2023 vizyonlu bir master planı olduğu söyleniyor ama bununla ilgili bir açıklama yapılmadı. Benim beklentim ilk olarak bu yönde, alt ve üst yapı anlamında bir master planı bekliyorum. Yeni otellerin yapımı da bir süre durmalı, Antalya'ya olan yatırımlar başka bölgelere kaydırılmalı. Yatak arzının dolu olduğu bölgelere devletin desteğiyle cazibe merkezleri inşa edilmeli. Teşvikler tamirat olarak verilmeli. Türkiye'de çalışan operatörlere çok ciddi bir reklam kampanyası yapılmalı. Turizmcilerin vergi ayı dilimleri Mart-Nisan ayından Temmuz-Ağustos gibi yaz aylarına kaydırılmalı. Kışın istihdam için de Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bazında otelciye devlet desteği olmalı. Türkiye Seyahat Acentaları BirliğiYasası'nın yeniden yapılandırılması ve günümüz şartlarına uygun hale getirilmesi gerek. Kendi mesleğim için de konuşmak gerekirse cip safari mesleği kimlik kazanmalı ve Avrupa'da olduğu gibi plaka uygulaması getirilmeli" sözlerine yer verdi. 'TURİZM VE KÜLTÜR AYRILMALI' Club Paradiso Otel'in Genel Müdürü Turizmci Mehmet Dahaoğlu ise, özellikle geçmiş dönemde turizm sektörüyle bir araya gelmemeye özen gösteren bir Kültür ve Turizm Bakanı'ndan sonra, bu koltuğa oturacak ismin sektörden kazanç sağlayan dolaylı ya da dolaysız herkesi çok yakından ilgilendirdiğini belirtti. Dahaoğlu, "Turizm ve Kültür konularının aynı çatı altında olmaması gerekiyor. Bu alanlarda hedefleri olan ülkelerde, yönetim ve uygulama zihniyetine sahip olan profesyonel bir yönetim kadrosu oluştuğunda, hem turizm, hem de kültür konularında daha doğru işler üretecek ve kazançlar sağlanacaktır" diye konuştu.

'TURİSTE KAZIK ATMAYA ÇALIŞIYORUZ'

Dahaoğlu, "Sektörde çözülmesi gereken o kadar çok sorun, o kadar çok bekleyen konu var ki zira daha önceki gün İngiliz Daily Express Gazetesi, IŞİD'li teröristlerin, Türkiye'deki İngiliz turistlerini hedef alan bombalı saldırılar düzenleyeceğini ve bazılarını rehin alacağını ilan edince, İngiltere Dışişleri Bakanlığı 'Türkiye'ye gitmeyin' uyarısı yapmış. Bugün bu duyuruyu okurken, Kültür ve Turizm Bakanımızın görünüşlerine bakılırsa, ne böyle bir bildiriden, ne de istihbarattan haberleri var. Yoksa mutlaka harekete geçerlerdi diye düşünüyorum. Yine daha çok taze, haftasonu yaşanan diğer olumsuz bir olay ise İngiliz sinema ve tiyatro oyuncusu Sadie Frost ile ünlü bir manken olan Kate Moss, iki arkadaşıyla Bodrum'da, bir otel lokantasında, pide, şarap ve salataya 2 bin 300 Euro (7 bin TL) hesap gelince, bu paranın dörtte birine Mikanos veya Paris'te bunların yenebileceğini belirterek haklı olarak itiraz etmişler. İşletme sahipleri ve garsonlarla tartışmaya başlamışlar. Allah’tan Jandarmaya intikal etmeden kapanan olayda Bodrum tatili için 12 günlük rezervasyon yapan Kate Moss, tatilini 4 gün erken bitirerek ülkesine geri dönmüş" ifadelerini kullandı.

'FİYATLAR YERLERDE GEZİYOR'

Dahaoğlu konuşmasını şu şekilde sonlandırdı: "İşte giderek kaybolmaya başlayan imajımızın tekrar kazandırılması anlamında, hala açılmayan tesislerimizin olduğu bu aylarda, fiyatların yerlerde gezindiği bir sezonda ki hala ileriye yönelik bir ışık yokken bizim, ülke çıkarlarını gözeten, turizm kazanımlarını önemseyen, acil önlem ve eylem planları oluşturarak herkesi kucaklayan bir turizm ağabeyine (bakanına) ihtiyacımız var."

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2015, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107