banner84

'Turizme zarar verir'

Uğrak'ta Aytemiz Petrol tarafından yapımına başlanan petrol dolum istasyonunun çevreye ve turizme zarar vermesinden endişe ediliyor.

'Turizme zarar verir'

UĞRAK Mahallesi'nde Aytemiz Petrol A.Ş. tarafından yapımına başlanan dev petrol dolum istasyonu, bölge halkını ve turizmcileri tedirgin ediyor. Projeyi hayata geçirecek olan Aytemiz Petrol, bölgedeki 150 dönümlük bir alanda çalışmalarına başladı. Yeşilöz Mahallesi üzerinden denize kadar bir boru hattının döşeneceği ve denizin 1 kilometre açığından gemilerin inşa edilecek bu tesise petrol aktaracakları bildiriliyor. Bölge halkı, balıkçılar ve turizmciler, bu tesisle birlikte deniz kirliliği yaşanmasından endişeli. Bölge sakinleri "Tesisin kurulacağı bölgede ve denizde yaşanabilecek kirliliğin faturasını diğer sektörler çekecek. Olası bir petrol sızıntısının doğaya vereceği hasar, tahmin edilemez boyutlara ulaşabilir" diyor.

'YEŞİLÖZ'DE HAT İSTEMİYORUZ'

Vatandaşlar, "Aytemiz Petrol yetkilileri, bu tesisin sadece depo görevi yapacağını, Alanya-Gazipaşa Havalimanı'na ve benzer şirketlere petrol transferi yapacaklarını söylüyor. Şirket olarak Uğrak Mahallesi'nden depolama yeri aldılar. Ancak çekmeyi düşündükleri hat, bizim Yeşilöz Deresi'nin içerisinden geçecek. Biz de istemiyoruz böyle bir şey olmasını. Vatandaşlar da istemiyor. Ama bize yetkililer 'Bu tesis olmazsa, bu havaalanı nasıl çalışacak?' diyorlar. Havaalanının yakınlarında bu tesisin olması gerektiğini söylüyorlar. Biz yine de istemiyoruz, neler olabileceğini bilmediğimiz için" dediler

 

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2015, 18:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107