banner84

Turizmi baltalayan rehberlere 'dur' densin!

Türkiye ekonomisinin büyük gelir kaynağı turizm, son dönemlerde kaçak rehberler nedeniyle baltalanıyor. Özellikle Alanya bölgesinde çok sayıda kaçak rehberin olduğunu ve turistleri uçaktan iner inmez kandırmaya başlayarak, anlaşmalı yerlere götürdüklerine dile getiren Alanyalı esnaflar, hem ülke ekonomisinin zarar gördüğünü hem kendi işlerinin kötüye gittiğini söyledi

Turizmi baltalayan rehberlere 'dur' densin!

Burcu MUTLU
Turizmin merkezlerinden Alanya’da son yıllarda kaçak rehberler, turizme zarar vermeye başladı. Haziran ayında Antalya’ya gelen 14 Milyon turist ile rekor kıran kentte esnafların işsizlikten, siftahsız dükkan kapatmaktan şikayet ettikleri gözlendi. Kaçak rehberler, hem ilçe esnaflarının, hem belgeli rehberlerin işlerini baltalıyor hem de ülkeye gelen turistleri kandırıyor. Özellikle ülkeye gelen turistleri uçaktan iner inmez otobüslerde ellerine mikrofonlar alarak kandırdıkları iddia edilirken, insanlara “Sakın bizim söylediğimizin dışında bir yere gitmeyin. Sizleri kandırırlar, içeceklerinize ilaç atarak sizlere tecavüz ederler. Başınıza her şey gelir, eşyalarınızı ve paranızı çalarlar” gibi sözler söyleyerek korkuttukları öğrenildi. 
Konuyla ilgili Alanya Posta Medya’ya konuşan esnaflar, rehberlerden dert yandı. Bu rehberlerin kendilerinden başka hiç kimseye faydaları olmadığının altını çizen esnaflar, bu konuya bir an evvel bir çözüm bulunmasını istedi. 
‘ESNAFLARI KÖTÜLEYEN REHBERLER TURİSTLERİ KANDIRIYOR’
Mahmutlar Mahallesi esnaflarından Halis Mutlu, “Turizm patlaması olduğu söyleniyor ama bu esnafa bir türlü yansımıyor. Bunun olmasının sebebi rehberlerin sürekli esnafları kötülemesi. Bunu birebir ben yaşadım. Müşteri dükkana geldiğinde ‘Sizin mallarınız kalitesiz, pahalıya satıyorsunuz, müşteriye kötü davranıyorsunuz’ diye söyledi. Daha sonra bizim nasıl satış yaptığımızı görüp, bizden alışveriş yaptıktan sonra bunun ne kadar yanlış olduğunu kendileri söylüyor. Rehberlerin bunu yapmasının tek sebebi de, kendi anlaştıkları büyük mağazalara götürüp bizim 2-3 dolara sattığımız ürünleri 5 katı 10 katı fiyatına turistlere satıyorlar. Turistler daha sonra bizim dükkanımıza gelerek çok daha uygun fiyata aynı ürünleri bulduklarında çok pişman oluyorlar. Ellerindeki bütün paralar bitmiş oluyor ve kalan son 2-3 dolarla gelip normal esnafla saatlerce bir dolar için pazarlık yapıyorlar. Bu yüzden de esnafların zor durumda olmasının tek sebebi bu rehberler. Bir çare bulunmazsa çok daha kötü sonuçlar olabilir. Esnaflar kendi aralarında görüştüklerinde rehberlere bir şeyler yapılmasını istiyorlar. Bugüne kadar bu konu ile ilgili hiçbir önlem alınmadı” diye konuştu.
‘UÇAKTAN İNER İNMEZ TURİSTLERİN BEYNİNİ YIKAMAYA BAŞLIYORLAR’
Tur firması çalışanı Alparslan Kılıç, kaçak rehberlerin turistleri alenen tehdit ettiğini, uçaktan iner inmez kendi söyledikleri yerlerin dışında bir yere gitmemelerini söylediklerini ifade etti. Kendi söyledikleri dışına çıktıkları anda başlarına her şeyin gelebileceğini, sınır dışı ettirmeye kadar her türlü şeyi yapabileceklerini söyleyerek korkuttuklarının vurguladı. Kılıç, “Ben üç dil biliyorum ve 20 yıldır turizmin içerisindeyim. Hep aynı konu ile karşı karşıyayız, önüne hiç kimse geçemiyor bu konunun. Çalışma izni olmadığı halde kaçak çalışan ülkemizi ve esnaflarımızı karalayan rehberler daha havalimanından Alanya bölgesinde turisti getirene kadar otobüste ellerinde mikrofonlarla tüm çevredeki esnafları kötüleyerek ülkeyi karalayarak turizm yaptıklarını söylüyorlar. Ülkemize gelen turistlere ‘Sakın etraftaki esnaflara gitmeyin, sakın oralarda çay kahve içmeyin, içeceklerinize ilaç atarlar, gözünüzü açtığınızda dünyamız başınıza yıkılır’ gibi şeyler söyleyerek turizm yaptıklarını zannediyorlar. Bunları alıp anlaşmalı oldukları mağazalara götürerek 10 liralık malları 10 katı fiyatına satın almalarını sağlıyorlar. Otellerin önüne gidersiniz görebilirsiniz zaten bu tarz Shopping turları düzenliyorlar. Turistler tabii ki ilk defa ülkemize geldikleri için neyin ne olduğunu bilmiyorlar, bu insanları kandırarak ceplerindeki bütün parayı alıyorlar. Bu şekilde de ülkemizi kötü konuma düşürüyorlar. Birçok tur şirketindeki rehberlerin çalışma izni yok, gerekirse bu durumu ispatlarım” diye konuştu. 
‘EN ZENGİN ACENTELER BİLE BU KAÇAK REHBER İŞİNİ YAPIYOR’
Devletin otellere turist getiren tur rehberleri ile ilgili bir çalışma yapması gerektiğini ifade eden Kılıç, “Kaçak rehberlerin birçoğu 200-250 dolara olarak çalışıyorlar. Oba bölgesine giderek bakabilirsiniz, 4 katlı apartmandaki bir dairede kalıyorlar. Tez Tour ve Odeo Tour rehberleri bu şekilde Alanya'da çalışıyorlar. Bakıldığı zaman en zengin acenteler, 4 katlı bir binayı kiralamış, rehberler bir oda içerisinde 8 ranzada kızlı erkekli kalıyor. Sigorta yok, çalışma izni yok, hem köle gibi çalışıyorlar hem de Türkiyemizi karalayan şekilde çalışmalar yapıyorlar. Adeta beyinleri yıkanmış, Türkiye ve Türk insanlarını kötüleyerek turizm yaptıklarını zannediyorlar, bunun önüne geçilmesi lazım” dedi.
Neden bu şekilde hem ucuza hem de kaçak çalıştıklarını bir türlü anlayamadığını aktaran Kılıç, birebirde görüştüğü kişilerden anladığı kadarıyla Rusya’daki fakir ailelerin çocuklarının hayatlarını değiştirmek için bu yolu tercih ettiğini, Türkiye’de birileriyle evlenerek burada kalmak istedikleri için böyle yaptıklarını söyledi. 
‘REHBERLER İŞLERİMİZİ BOZUYOR’
Esnaf Reşat Göksu, turizmin olmamasından şikayet ederek, Temmuz ayında bile dükkanı siftah yapmadan kapattıkları olduğunu söyledi. Turistlerin otellerinden çıkmaya korkar olduğunu, çıktıklarında da zaten rehberlerin kendilerini kandırmasından dolayı sadece onların yönlendirdikleri yere gidebildiklerini aktardı. Göksu, “Şu anda turizm yok. Televizyonlar, gazeteler her gün bağırıyor ‘Turizm var’ diye ama gördüğünüz gibi dükkanlar bomboş. Bazı günler siftahsız dükkanı kapatabiliyoruz. Üstelikte sezonun ortasındayız, iş yok. Çok şikayetçiyiz bu durumdan. Rehberler işleri bozuyor, bu durumdan hiç memnun değiliz. Bu rehberler hem ülkeyi kötülüyorlar hem esnafları kötülüyorlar. Ülkeye ve esnaflara çok büyük zarar  veriyorlar. Temmuz ayında dahil dükkanlar bomboş. Bununla ilgili özellikle rehberlere bir denetim getirilmesini istiyoruz” diyerek şikayetlerini dile getirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107