banner84

'Türkiye ikinci vatanımız'

Kemer ve Alanya'da yerleşik yabancılar, Türkiye'de yaşamaktan çok mutlu olduklarını ve Türkiye'yi ikinci vatan olarak gördüklerini anlattı.

'Türkiye ikinci vatanımız'
Her yıl milyonlarca yabancı turistin tatil için geldiği Antalya, çok sayıda yerleşik yabancının da ikinci vatanı oldu. Türklerle evlenenler başta olmak üzere, yaşamlarını Antalya'da sürdürmek isteyenler ve mülk edinen yabancıların sayısı her geçen gün artıyor. Antalya merkezin yanı sıra, yabancıların en fazla yerleşik yaşadığı ilçelerin başında Alanya ve Kemer geliyor.
'TÜRK DİLİ ZOR'
İranlı bestekar ve müzisyen Siavash Shahani (46), 12 yıl önce Türkiye'de yaşamaya başladığını, 2010 yılında ise Alanya'ya yerleştiğini anlattı. Beste ve aranje yapmak için Alanya'nın daha uygun bir yer olmadığını ve burayı sevdiğini kaydeden Shahani, Türkiye'de en fazla dil sorunu çektiğini aktardı. Shahani, "Hala dil sorunu çekiyorum, çünkü şivem Türkler gibi değil. Olmayacak galiba, çünkü çok zor bir şive, Türk çok zor bir dil. Ben Alanya'ya gelmeden önce İstanbul'da yaşadığım için Türkçeyi biraz çözmüştüm. Çalışmak istiyorsunuz, yaşamak istiyorsunuz, insanlarla birlikte bir şeyler paylaşmak istiyorsunuz. Bu yüzden onların dilini öğrenmek zorundasınız" dedi.
'BEN TÜRKLEŞTİM'
Türkiye'ye gelmeden önce Türkiye'de yaşayacağına dair hiçbir planı olmadığını anlatan Shahani, "Türkiye hayalimde yoktu. Ben sadece Türkiye'den geçip Avrupa'ya gidecektim. Bunu da yaptım. Avrupa'ya gittim, fakat tekrar Türkiye'ye döndüm. ya ben Türktüm, ya da benim ecdadımda Türk vardı. Çok yakın bulduğum için ben burada rahatım. Kimlik olarak yabancıyım ama bana sorarsanız artık ben Türkleştim. Kendimi Türk biliyorum. Sizin atasözlerinizin hepsini biliyorum, bestekarlarınızı, şairlerinizi biliyorum. Sizinle yaşıyorum, sizinle sabah kalkıyorum, akşam işimi kapatıyorum. Hatta benim son 11 yıldır tüm albümlerim Türkçe. Türkçe müzik yapıyorum artık" diye konuştu.
'TÜRKLER BURADA BİZİ ÇOK RAHATLATIYOR'
Alanya'da bir otelde genel müdür olan İngiliz asıllı Amanda Özsoy (48) da ilçede 30 yıldır yerleşik yaşadığını söyledi. Yaklaşık 30 yıl önce Bodrum'a geldiğini belirten Amanda Özsoy, şunları söyledi:"Aynı yıl Alanya'ya geldik. Alanya'da 10 yıl esnaflık yaptım, ardından bu otelde devam ettim. Tabii yeni bir ülke; başlangıçta kültürel, dinsel farklılıklar vardı. Trafik bizi zorladı ve dil bizim en büyük zorlandığımız şey oldu. Türk misafirperverliği sayesinde zorlukları aştık. Beni cezbeden buradaki kültürlerin birlikte yaşaması. Türkler burada bizi çok rahatlatıyor. Alanya'daki yabancılara inanılmaz imkanlar sağlıyorlar. Her aktivitelerine bizi de dahil ediyorlar. Vatandaşlar, müftü, belediye başkanı gerekse kültürel durumlarda bize yardımcı oluyorlar."

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2018, 15:45

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner107