banner84

TÜRSAB ve TURYİD protokol imzaladı

Türkiye turizminin gastronomi ayağını geliştirmek için TURYİD ile TÜRSAB arasında protokol imzalandı.

TÜRSAB ve TURYİD protokol imzaladı

Türkiye turizminin gastronomi ayağını geliştirmek için TURYİD ile TÜRSAB arasında protokol imzalandı. Banyan Restaurant'ta düzenlenen toplantıya, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, TURYİD Başkanı Kaya Demirer, TURYİD Başkan yardımcıları Faik Öztunç, Gamze Cizreli, Aslı Pasinli ve Gastronomi Turizm Komitesi Başkanı Gürkan Boztepe katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Kaya Demirer, TURYİD'in yeme-içme sektörünü kendine hedef alan ve 2004 yılından beri faaliyet gösteren bir dernek olduğunu ifade etti. TÜRSAB ile TURYİD'in işbirliği sayesinde daha fazla ürünün sektöre dahil olacağını belirten Demirer, turizm ile gastronomiyi birleştirmek istediklerini belirtti.


TURİSTİN YÜZDE 88'İ İÇİN YEME-İÇME ÖNEMLİ


Dünyada 1 milyar kişinin turizm amaçlı ziyaret gerçekleştiğini belirten Demirer, bunların yüzde 88'i için yeme içmenin seyahatte önemli bir faktör olduğuna dikkat çekti. Demirer, “İspanya zaman içinde gastronomiye yönelerek hem gelen turistin profilini değiştirdi, hem de tuizm gelirini daha da yükseltti. Çünkü gastronomi için gezen turistin sosyal, ekonomik ve kültürel seviyesi daha yüksek. Dolayısıyla bırakacağı katma değer daha yüksek.” dedi. Demirer, konuşmasının devamında şunları ifade etti:


İSTANBUL GERİDE KALDI


Günümüzde turistin Türkiye'de ne kadar harcadığı ortada. Gastronomi turizmi sosyo-kültürel anlamda önemli. Dünyanın önde gelen metropololleri sırf gastronomi için yılda 2-3 kez ziyaret edilebiliyor. Ama biz şu anda İstanbul'da bunu yapamıyoruz. Gastronmi ayağını geliştirirsek, hem turist sayısı, hem de tekrar gelen turist sayısı artar.


GASTRONOMİ PAZARI PROJESİ


Türkiye'nin Ege ve Güneydoğu gibi yerlerinde gastronomi merkezleri geliştirmek, burada tarih ile gastronomiyi birleştirmek istiyoruz. Sağlık ve golf gibi alanlarda belli bir yere geldik ama turizmi tüm Türkiye'ye yaymak istiyorsak, gastronomi turizmini geliştirmek zorundayız. Gastronomi Pazar projemiz var. Turistin veya lokal insanların gerek oradan alıp evine götüreceği, gerekse orada pişirip yiyebileceği bir merkez yaratmak istiyoruz. Konu ile ilgili olarak İstanbul'da yer arayışımız devam ediyor.


ACENTELERLE RESTORANLAR ARASINDA KÖPRÜ KURULACAK


İBB önderliğinde ve TÜRSAB desteğinde lezzet durakları haritası oluşturacağız. Türkiye'ye gelip lezzet duraklarında hayal kırıklığı yaşayan çok fazla turist var. Biz TURYİD olarak tüm üyelerimizin kalitesine kefiliz. Üyelerimizin durakları, kalitesi en yüksek lezzet durakları olacak. THY ve TÜRSAB'ın desteği ile turistin olduğu her yere ve otellere bu lezzet durakları haritasını koyup turistlere ulaştıracağız. TÜRSAB'ın 9 bin 500 acentesi var. Bu acenteleri aktif olarak sürece dahil edeceğiz. Daha fazla masamızı acentelerle paylaşacağız. TÜRSAB, acentelerle restoranlar arasında bir köprü vazifesi görecek. Acenteler çok özel hizmet isteyen gruplara da sahipler. Bu şekilde turistin doğru işletmeyle buluşabileceğini düşünüyoruz.


ULUSOY: İŞ BİRLİĞİNİ DEVAM ETTİRMEK İSTİYORUZ


Toplantıda konuşan Başaran Ulusoy ise, her şeyin boğazdan geçtiğini söyledi. TURYİD ile yapılan çalışmanın önemli olduğuna işaret eden Ulusoy, “Turistin cebinde para kalsın istemiyoruz, harcasın istiyoruz. Türkiye gezilebilecek bir ülke ve bunu gastronomi ile süslemek istiyoruz. Her bölgenin kendine göre güzel bir mutfağı var. Lezzet durakları son derece önemli bu anlamda. Bu iş birliğini devam ettirmek istiyoruz.” dedi. Ulusoy, konuşmasına şu sözlerle devam etti:


İTALYA'DA TÜRÜF MANTARINI 6 BİN DOLARA SATIYORLARDI


İtalya'nın Torino ilçesinde küçük bir dükkana girdim ve vitrinde bir mantar gördüm. Fiyatı 6 bin euro idi. Türüf mantarıymış. Bizim Kastamonu bunlarla dolu. İnsanlar gram gram satın alıyorlardı. Bunu görünce, bizim bazı şeyleri unuttuğumuzu fark ettim. Kişi başına 170 dolar olan yeme/içme harcamasının 250 dolara çıkarılması lazım.  Yamalı bohça şeklindeki tanıtımlardan ziyade, TÜRSAB ve TURYİD'in yapacağı çalışma ile hem daha fazla para harcayacak hem de ülkeyi tanıtacağız. Zaman zaman yapılan yanlış çalışmalar, bazen ülke turizmine zarar da veriyor. TURYİD ile yapılacak çalışmalara maddi ve manevi desteğimizi vermeye hazırız.


‘HARCAMAYI BİN DOLARA ÇIKARMAK İSTİYORUZ’


Birliğimiz içindeki Gastronomi Komitesi başarılı çalışmalar yapıyor. 20 sene evvel bu tip restoranlar yoktu. Ama şimdi bunların sayısı hızla artıyor. Bizim amacımız turist başına yapılan harcamayı 800 dolardan 1.000 dolara çıkarmak. Bu tip tesislerin ayakta kalması için desteklenmesi lazım. Bu konuda basın mensuplarının desteğine de ihtiyacımız var.


‘YAMALI BOHÇA ŞEKLİNDE TANITIM OLMAMALI’


Bakıyoruz, valilikler, belediyeler de bu işlere giriyorlar. Ama yamalı bohça şeklinde değil, tek çatı altında yapılmalı tanıtım çalışmaları. Ege mutfağı, Mardin, Hatay, Van mutfakları başlı başına birer olay. 43'üncü yıl toplantımızda da yine gastronomi turizmine değineceğim.


‘YEMEK SANATI FESTİVALİ YAPIYORUZ’


Banyan Restaurant'ın sahibi ve TURYİD Yönetim Kurulu Öyesi Aslı Pasinli ise, TÜRSAB ile yapacakları ikinci bir projeden bahsetti. Pasinli, “Ben Bu Sanatı Yerim” başlıklı yemek sanatı festivali düzenlediklerini belirtti ve şubat ayında işlerin düşük olduğu bir dönemde yapılmasının önemli olduğuna dikkat çekti.
Sanat ve gastoronominin buluştuğu festivalde bir hafta turistlerin buluştuğunu belirten Pasinli, bu tip aktiviteleri arttırarak devam ettirecceklerini ifade etti.TÜRSAB Gastronomi Komitesi Üyesi Gürkan Boztepe ise, projelerine desteklerinden dolayı Başaran Ulusoy'a ve Kaya Demirer'e teşekkür etti


‘YÜZÜNÜZÜ KARA ÇIKARMAYACAĞIZ’


TURYİD Başkan Yardımcısı Gamze Cizreli ise, Türkiye ve İstanbul bu kadar güzel bir mutfağa sahipken neden bunun turizm için daha güçlü şekilde kullanılmadığı sorusunu kendilerine sorduklarını belirtti. Cizreli, sektörün bu alanını geliştirmek için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını kaydederek, “Gerek kalitemiz, gerekse servisimizle yüzünüzü kara çıkarmayacağız. Türkiye, gastronomi merkezli turist çekmeye çoktan hazır.” dedi.


‘TÜRKİYE POTANSİYELİNİN YARISINI BİLE KULLANMIYOR’


Turizm açısından Türkiye'nin çok büyük bir potansiyeli olduğunu ve şu anda bunun yarısının bile kullanılmadığını kaydeden Faik Öztunç, “Şu anda turizm açısında İstanbul ve güney sahillerimizi pazarlıyoruz. Çeşitliliği sağladığımızda, hem gelirin hem de gelen insan sayısının arttığını görüyouz. Örneğin spor turizmi ile birlikte, Türiye'nin turizm geliri de arttı. Türk mutfağı dünyada ilk 5'e girecek bir mutfaktır ama pazarlayamıyoruz. Eyfel Kulesi'ni gezen insan sayısı Topkapı Sarayı'nı gezen insan sayısının iki katı.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2015, 19:54
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107