banner84

Vali Karaloğlu, 'Turizmde en kötü senaryo 2,5 milyon'

Antalya Valisi Münir Karaloğlu kentte başarılı bir pandemi süreci yürüttüklerini belirterek, "Antalya’nın yüzde 85’i maske kullanıyor. Gençleri kontrol edemiyoruz. Esnaf kesimine tam maske taktıramadık. Bu iki kesime taktırırsak fena değiliz" dedi. Karaloğlu, kente gelecek turist sayısıyla ilgili ise "Turizmde en kötü senaryo 2,5 milyon ama ben, eylül ayına kadar bile bu şehir 2,5 milyon insanı getirir diyorum" ifadelerini kullandı.

Vali Karaloğlu, 'Turizmde en kötü senaryo 2,5 milyon'

Antalya Valisi Münir Karaloğlu ile Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin bir restoranda, ‘Tedbiri elden bırakma çok yaşa Antalya’ konulu basın toplantısı düzenledi. Vali Karaloğlu, yeni tip korona virüsle (Covid-19) büyük bir mücadele içinde olduklarını kaydetti. Son 3 ayda yaşananların kendi jenerasyonunun yaşamadığı bir durum olduğuna dikkat çeken Vali Münir Karaloğlu, “1918 İspanya’da grip salgınıyla yaşanan bir olay vardı. En az 50 milyon insan Avrupa’da yaşamını yitiriyor. Farklı salgınlar oldu. Ama bütün dünyayı etkileyen, kepenk indiren bir salgını yaşadı bizim jenerasyon. Bunu hep beraber tecrübe ettik. Her ülke kendi tecrübesini, kriz yönetme başarısını arazide uyguladı. Her ülkenin farklı metotları vardı. Bizim gibi bazı ülkelerde daha salgın gelmeden sıkı tedbirler ve önemli uygulamalarla en az zararla başarılı olan ülkeler var. Bunun başında da biz geliyoruz. Ülkemizle gurur duyun. Ama maalesef azınlıkta olsa iyilikten de güzellikten de rahatsız olan kesim var. Bu ortak başarıdır. Bu konuda başarılı olan şehirlerde var. Bir tanesi de biziz. Şehrinizle de gurur duyun. Vatandaş bilinçli davranmazsa tedbir ne işe yarar. Vatandaşlarımızın bilinçli olması başarımızda etkendir" ifadelerine yer verdi.

“ŞU ANA KADAR 122 BİN KİŞİYE 1000’ER TL YATIRILDI"
Vali Karaloğlu, “Toplumda hareket yoksa ekonomik hareket de yok. İnsanlar işini kaybetti. 7 bin işletmeyi genelgeyle kapattık ama çantacı, kuyumcu da kendi isteğiyle açmadı. Herkes aslında payını düşeni aldı bu süreçten. Hemen ekonomik istikrar programı açıkladık. İhtiyaç sahiplerine biner liralık bağış başlatıldı. Antalya’da 3’üncü faz devam ediyor 122 bin Antalyalı vatandaşımız hesaplarına biner lira yatırıldı geri ödemesiz” dedi. Vali Karaloğlu, turizm sektöründeki iş adamlarının desteğiyle 50 bin gıda yardım paketini 19 ilçede dağıttıklarını kaydetti.

“160 BİN 42 KİŞİ KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ALIYOR"
12 milyon TL’lik yardımın ise vakıflar üzerinden ulaştırıldığını ifade eden Vali Karaloğlu, “Kısa çalışma ödeneği için 23 bin 558 işletme bazında istifade etmek için bize müracaat etti. Beyanlar üzerinden ödemeler yapılmaya başlandı. 160 bin 42 çalışan kısa çalışma ödeneği almaya devam ediyor. İşini kaybeden 7 bin çalışana da işsizlik ödeneği veriliyor" dedi.

“11 MİLYAR 200 MİLYON SICAK PARA"
Başta çok büyük panik olduğunu anımsatan Karaloğlu, "Kamu bankaları ve çalışanlarını kutlamak lazım. Sokağa çıkma yasağı olduğu günlerde bile onlara özel izin verdik. Bugüne kadar 3 kamu bankasından toplam 11 milyar 200 milyon hem işletme hem bireysel kredi olarak Antalya ekonomimize sıcak para girdi. Halen bunlar devam etmektedir" ifadelerine yer verdi.

KURALLAR
1 Haziran itibariyle yeni bir sürece girdiklerini işaret Karaloğlu, “Sosyal mesafeye uyacağız, maske takacağız, temizliğe dikkat edeceğiz. 10 kişilik bizimde Antalya’da bilim kurulumuz var. Toplumun her kesimini ilgilendiren işletme ve alanlarda bilim insanları rehber hazırlamış, bu kuralların yanında başta belirttiğim 3 kurala da uyacağız” diye konuştu.

"ALMANYA İLE UÇUŞ BAŞLIYOR"
Turizmin Antalya’nın ana sektörü olduğunu ve pandemiden en çok etkilenen alan olduğunun altını çizen Vali Münir Karaloğlu, “Ama pandemiden sonra en hızlı toparlanacak sektör turizm olacaktır. Hepimiz evde sıkıldık. Tatile hepimizin ihtiyacı var, dünya insanında var. İnsanlar 3-4 aylık sürede emekli maaşını aldı, harcayamadı sabit gelirliler maaşını aldı harcayamadı. Normalleşme tamamlandıktan sonra sektör hızla geri dönecektir. Buna herkes inansın. Antalya dün itibariyle iç turizm başladı. Bu hafta sonu itibariyle Almanya'dan uçaklar var. Sadece bizim istememizle hareketlenme mümkün değil. İki ülkenin karşılıklı karar alması gerekir. Kapıları kapatırken uyguladığımız süreci, açarken de uygulayacağız. Süreci toparlayan ülkelerin başında Almanya gözüküyor. Sona yaklaşmış olan ülke Almanya. Rusya’da pandemi geç başladı ve pik zamanı geç olacak. O nedenle Rusya geç açılacak" şeklinde konuştu.

“EN KÖTÜ SENARYO 2,5 MİLYON TURİST"  
Türkiye’de turizm sektörünün çok dinamik olduğunu ifade eden Karaloğlu, “Sertifikasyon kuralları tanımlandı. Bu pandemi dolayısıyla işletmelerin alacağı tedbirlerle ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığının pandemiden sonra kapsamlı genelgesi var. İşletmelerimize bir sertifika veriliyor. Alınması gereken sosyal mesafe hem hijyen hem de güvenli gıda konusunda güvenilir tesis olduğuna dönük sertifika verilecek. Biz bu sertifikayla tesisimizin güvenli olduğunu garanti ediyoruz. Buraya tatile gelirseniz salgınla ilgili her türlü tedbir alınmıştır. Bu güveni vermezsek yerli ve yabancı turist gelmez. Bir müddet tereddütler oluşacak. Turizmde böyle yavaş hareketle başlayacak güven ortamı oluştuğunda senenin ikinci yarısında bile ciddi bir hareket bekliyoruz. En kötü senaryo 2,5 milyon, ben de eylül ayına kadar bu şehir 2,5 milyon insanı getirir diyorum. Pandemi sonrasında şehir ve sektörü hayata tutmamız gerekir. Ayakta tutabilirsek biz çok hızla koşarız. Yapmamız gereken şey işletmeleri ve sektörü hayatta tutabilmektir. 2020 ayakta kalma yılıdır. 2021 yılında hızla koşarız” dedi.
Vali Karaloğlu, toplu taşıma ile ilgili hangi yolu izleyeceklerini ise birkaç gün içinde açıklayacaklarını bildirdi. Devletin pamuğu sübvanse ettiğini dile getiren Karaloğlu, bu çerçevede son iki yılda özellikle Serik’te pamuk ekimine geri dönüldüğünü kaydetti.

12 MİLYON MASKE DAĞITILDI
Antalya’da 12 milyon maskeyi ücretsiz dağıttıklarının altını çizen Vali Karaloğlu, “6 milyonunu eczaneden dağıtıldı, 6 milyonu ise işletme ve vatandaşların ayaklarına götürüldü” dedi.

"EN İYİ KORUNAN İLLERDENİZ" 
Çetin, Nefes kredisinin 7’nci paketi ile Antalya’da 100 milyara yakın kaynak oluşturduklarını belirtti. Kısa çalışma ödeneğinin devam etmesi yönünde talepler geldiğini aktaran Davut Çetin, “ Bir sürü kriz yaşadık ama yaşamadığımızı bir kriz kalmadı. Yüz yılda gelen bir olayı da gördük. Antalya olarak çok şanslıyız. Valimiz ile çalışmaktan gurur duyuyorum ne istediysek yaptı. Salgının en yoğun yaşanacağı iller arasındaydık. Ama şimdi vaka görülme oranında 81 il içinde sonucuyuz. Biz bu süreci dinamik tedbirlerle hızlı kararlarla, genelgelerle Antalya’yı çok iyi koruduk. Önümüzdeki dönemde turizmde de çok ciddi bir çıkışa ihtiyacımız var. Dünyanın en iyi korunan ülkelerinden biriyiz, Antalya’da en iyi korunan illerindeniz.”ifadelerine yer verdi.

"ANTALYA GÜVENLİ"
Pandemi sürecinde turizme ayrı bir parantez açan Çetin, "En önemli sektör turizmdir. Orada ciddi bir düşüş göreceğiz. Çok çabuk toparlanıp her beraber bu işlere çalışmalıyız. Hem yerli hem yabancıda bir sıkıntı yaşamayacağız. Bunu atlatır, 2021’de bir patlama yaşarız. Bu süreçte turizmdeki fiyatı tanıtımı çok iyi korumamız gerekir. Antalya’nın güvenli olduğunu anlatmalı, misafirlerimiz çok iyi ağırlamalıyız" dedi.

"KALEİÇİ'NİN TANITIMINA BAŞLAYACAĞIZ"
Kaleiçi’nde bir çalışma yaptıklarını dile getiren Çetin, "Araç giriş çıkışını azaltıyoruz. 00.00’a kadar tedarikçiler araçları kısa süreliğine girecek. 7 kapıdan giriş çıkış yapılacak. Restorana girerken uygulanan kurallar uygulanacak. İşi sıkı tutacağız. Daha güvenli noktada Kaleiçi’ni tanıtmaya başlayacağız" dedi. Çetin, kente en kötü senaryoda 2,5 milyon, iyi senaryo ise 5 milyon 200 bin turist beklediklerine dikkat çekti.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107