banner84

'Vergi ödenebilir düzeyde olmalı'

Turizmcilerin isyan ettiği Konaklama Vergisi düzenlemesine ilişkin tartışmalar sürüyor. TÜROFED Yönetim Kurulu Üyesi ve ALTİD Başkanı Burhan Sili, bu verginin misafirlerden alınması gerektiğini belirterek, "Ödenebilir seviyede olmalı" dedi.

'Vergi ödenebilir düzeyde olmalı'

-Özgür YILMAZ
-Asiye ELİAÇIK

Plan Bütçe Komisyonu'na ulaşan önergeye göre, beş yıldızlı otelde kalanlar için gecelik 18 TL konaklama vergisi alınacak, en düşük vergi ise 6 TL olacak. Konaklama Vergisi'nin daha önceki düzenlemeye göre turizmciden alınması planlanıyordu fakat açıklanan son planlama vatandaşın ödemesi yönünde. Konuyla ilgili ise Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili Alanya Posta TV'ye değerlendirmelerde bulundu. Sili, konunun henüz netleşmediğini, tartışmaların sürdüğünü söyledi.
'DÜNYA ÖRNEKLERİNE BAKILMALI'
'Halihazırda netleşmiş bir şey yok' diyen Sili, "Konu şu anda Plan Bütçe Komisyonu'na inmiş durumda, tartışılıyor. Açıklanmasının ardından da uzun süre tartışıldı. Biz de TÜROFED olarak konuya müdahil olduk. Başkanımız Osman Ayık, bölge başkanları, diğer paydaşlarımızdan da meclise giderek bu konu ile ilgili görüşmeler yapıldı. Ancak burada temel sorun, tabii ki bu rakamın ya da alınacak rakamların ödenebilir düzeyde olması gerektiği. Şu anda planlanmış olan ya da açıklanmış olan halihazırda ve üzerinde tartışılan rakamlar gerçekten çok yüksek ve özellikle yüksek fiyatta satamayan bölgeler için ya da tesisler için ciddi manada çok büyük oranlar teşkil ediyor. Tabi bu rakamın öncelikle misafirlerden alınması lazım, bizim görüşümüze göre ama misafirlerden alınırken de dünyadaki örneklerine uyumlu olarak düşük seviyelerde ve günlük olarak gerçekleşmesi gerekiyor. Bizler de Avrupa'ya ya da herhangi bir ülkeye gittiğimizde 'konaklama vergisi' ya da 'şehir vergisi' adı altında bu rakamları ödüyoruz. Fakat ödediğimiz rakamlar bu boyutlarda değil. Dolayısı ile buraya gelen misafirlerimizi ve bizim hedeflerimiz gibi birçok şeyi göz önüne alarak bu rakamların misafirlerden alınması, ancak yüzde de olsa maktu da olsa ödenebilir seviyede olması gerektiğini özellikle vurgulamak istiyorum" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107