banner84

Yabancı yatırımcıya 'proje odaklı’ destek geliyor

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, yabancı yatırımcıları Türkiye’ye çekmek için yeni bir teşvik sistemi oluşturulacağını belirterek, “Proje bazlı bir destek mekanizması oluşturacağız. Yatırım yapmak isteyen firmayla Ekonomi Bakanlığı bir anlamda müzakere edecek ve ona göre mevcut teşvik sistemimizin ötesinde, gerçekten Türkiye’ye önemli bir katkı sağlayacaksa ilave bir teşvik verebilme imkanına kavuşacağız. Bunun yasalaşmasıyla birlikte Türkiye tarihinde ilk kez uygulanacak bir teşvik mekanizmasını devreye sokacağız” dedi.

Yabancı yatırımcıya 'proje odaklı’ destek geliyor
Polonya ve Romanya’da temaslar gerçekleştiren Elvan, darbe girişimi ve sonrasında Türkiye’de yaşananları doğru şekilde aktarmak için yaklaşık 25 ülkeye seyahat düzenleyeceklerini söyledi. Elvan, gezilere sivil toplum kuruluşlarının da katılacağına işaret ederek, bu kapsamda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin önemli görevler üstlendiklerini ifade etti. 
'BİR İLK OLACAK'
Elvan, yabancı yatırımcıları Türkiye’ye çekmek için yeni bir teşvik sistemi oluşturulacağını belirterek, şöyle devam etti:“Özellikle proje bazlı bir destek mekanizması oluşturacağız. Arz güvenliği açısından önem taşıyan, stratejik sektörlerde ve petrokimya, enerji gibi büyük ölçekli yatırımlarda da bu sistemin faydasını göreceğimize inanıyorum. Yatırım yapmak isteyen firmayla Ekonomi Bakanlığı, bir anlamda müzakere edecek ve ona göre mevcut teşvik sistemimizin ötesinde, Türkiye’ye önemli katkı sağlayacaksa ilave teşvik verebilme imkanına kavuşacağız. Bu yasa tasarımız Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek. Yasalaşmasıyla birlikte Türkiye tarihinde ilk kez uygulanacak bir teşvik mekanizmasını devreye sokacağız. Bunun da yabancı yatırımcılar açısından cazip olacağını düşünüyorum. Türkiye’ye yabancı sermaye yatırımları gelmeye devam edecek. Yabancı sermayeyi çekme açısından Türkiye son 14 yılda başarılı performans elde etti. Biz bunu artırarak devam edeceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2016, 17:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107