banner84

Zili bekliyoruz

Alanya'da Mayıs ayında otellerdeki dolulukları yüzde 80'lere ulaşırken, okulların kapanması ile yüzde 100 oranlarının bulması bekleniyor.

Zili bekliyoruz
Mevlüt UYGUR
Türkiye Seyahat Acenteler Birliği (TÜRSAB) Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK)  Alanya Başkanı Suat Çavuşoğlu Alanya'da ki küçük apart otellerdeki doluluk oranlarının düşük olduğunu ancak büyük otellerin yüzde 80 oranlarında dolu olduğunu belirterek, okulların kapanması ile artışların tavan yapacağını belirtti. Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili de otellerin doluluk oranı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20-25 oranla artış olduğunu söyler iken toplam doluluk oranının yüzde 45'ni Rus turistlerin oluşturduğunu söyledi.
'OKULLAR KAPANINCA ALANYA TURİSTLE DOLACAK'
TÜRSAB BYK Alanya Başkanı Suat Çavuşoğlu, "Şuanda Alanya'daki otellerimizdeki doluluk oranlarında küçük apart otellerde problem var ama büyük otellerin doluluğu yüzde 80'lere varmış durumda. Bazı tanınan popüler otellerde yüzde 100 dolu olanlar var.  Ama küçük apart otellerde şuan da problem var. Haziran'ın 15 itibari ile Avrupa'da okulların kapanması Avrupa'da bir gelişme olacaktır. Aynı zamanda Türkiye'de 9 Haziran'da okulların kapanması ile doluluk oranları yükselecektir.  Otellerin doluluk oranları iyi ama gelirlerimiz biraz düşük. Gelirlerimizi uzun vadede arttırmamız gerekiyor.  Son 2 yılda sıkıntılar yaşamıştık. Fiyatları aşağı çekmiştik. Onu yukarı çıkarmamız 1-2 yılımızı alacak. Ama güzel bir olay ki rakip ülkelerimizin fiyatları bizden daha yüksek onun için de tur operatörleri ağırlıklı olarak Türkiye'ye yöneliyorlar. Türkiye'de ise büyük oteller tercih ediliyor.  Özellikle Rusya'dan ve Avrupa ülkelerinden.. . Ama apart otellerde sıkıntılarımız var.  Geçen yılın Mayıs ayına göre bu sene Mayıs ayında yüzde 30-40 artış var. Nisan'da Antalya'ya çok fazla turist gelmiyor. Sadece 3. yaş grubu geliyor. Ama bundan sonra artıyor.  Okulların kapanması ile tavan yapacak" dedi.
'10-14 MİLYON ARASI TURİST İNECEK'
Türkiye'ye özellikle Rusya'dan yoğun bir talep var. Rusya ile yakınlaşmamızın buna da etkisi var. Özellikle Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Rus  Dışişleri bakanını Alanya'ya getirmesi ile iyi ilişkiler doğdu. Şuanda Türkiye'yi yüzde 50 besleyen bir Rus pazarı var. Avrupa pazarında doğu Avrupa iyi gidiyor. Almanya'da 2017 yılına göre iyi. Kuzey Avrupa'da 2017'ye göre yüzde 30'lara varan bir artış var. Bu artışlar okulların kapanması ile artacaktır. Özellikle Fas Hava Yollarının Gazipaşa Havalimanına koymuş olduğu 4 uçuşu var. İki tane Danimarka, biri Norveç biri de İsveç'ten koymuş olduğu uçuşları var. 2018 2017'ye göre yüzde 50- 60 artış beklentimiz var. Antalya ve Gazipaşa havalimanlarına inecek olan kişi sayısı 10 ile 14 milyon arasında. Bu bizim için iyi bir rakam.2018 dolulukla geçireceğiz" şeklinde konuştu.
'AVRUPA'DA CİDDİ ARTIŞLAR SÖZ KONUSU'
ALTİD Başkanı Burhan Sili, "Otel doluluklarımız geçen yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında yüzde 20-25 oranında artış göstermiş durumda. Bölgemiz en yüksek talebi Rus pazarından alıyor.  Yapmakta olduğumuz istatistiklere göre bölge bölge farklılıklar gösterse de toplam doluluğumuzun yüzde 45'ini Rus misafirlerimiz oluşturuyor. Her ne kadar Antalya genelinde başta Almanya olmak üzere tüm Avrupa’dan gelen misafir sayısında ciddi bir artış gözlense de biz bu artıştan daha düşük bir oranda pay almaktayız. Buna rağmen ikinci sırada Alman devamında da diğer Avrupalı misafirlerimiz var. Özellikle Polonya, Ukrayna ve doğu Avrupa ülkeleri Alanya'mıza talep gösteren ülkeler. Yanı sıra İngiliz misafir oranımız da artmış durumda" dedi..
Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2018, 19:40
banner140
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107