banner129

Turizmin Korona ile imtihanı…

Uzun zamandır konuşulan tam kapanma senaryoları dün itibarı ile başladı. Başlangıcı ve bitiminde yaşanacaklar düşünüldüğünde hedeflenen faydayı sağlayacağı yönünde ciddi endişeler var. 
Aslında Tam kapanma bu tedbirler için abartılı bir tanım olur. 
Bayram hareketliliğini önleyelim derken bir bakıma bunu öne çekmiş olduk..
Bu arada tam kapanma senaryoları içinde aslında bir taraftan yurt dışından ülkemize olaşacak seyahat hareketlerine uygun ortam yaratmak önde gelen sebeplerden biriydi..
Ancak geldiğimiz nokta seyahat acentaları olarak yaşadığımız bilinmezler bu senaryo içinde seyahat acentalarının ihtiyaçlarının göz önüne alınmadığını gösterdi.. 
Oluşan muğlak ifadeler ve insiyatifin yerel kamu otoritesine bırakılması seyahat acentalarının bu süreyi nasıl geçirecekleri ile ilgili tereddütlere yol açtı..
17 Mayıs kısıtlamaların biteceği tarih.. Bu tarihe kadar Antalya bölgesine beklenen yolcu sayısı 100 binin üzerinde. Bunların otellerine transferlerine bir sorun yok ancak kaldıkları süre içerisinde verilecek tur hizmetleri konusunda tereddüt yaşayan acentalar bu taleplerine cevap bulmakta sorun yaşadılar.
Oysa kararlar alınırken sınırlıda olsa ülkemize gelen misafirlerin olduğunu hepimiz biliyorduk. Bunun gözardı edilmesi ve kısıtlamalarda bu konu ile ilgili daha net ifadeler konulması gerekmezmiydi ?
Bakanımızın da açıkladığı gibi müzeler ve ören yerleri misafir kabul etmeye devam edecekti…
Kararlarda ;
“Yurt dışından ülkemize gelen misafirlere tur ve transfer hizmeti yapan personelin kısıtlamalardan muaf olduğu” 
şeklinde bir ifade eklenmesi yaşanan bu kargaşanın önüne geçmeye yetecekti.. 
Kaldıki bir çok yer zaten kapalı olacağı için yapılacak turların ağırlığı müze ve ören yerlerini içinde barındıran veya doğa turları şeklinde olacak..
Sektörün ana saç ayaklarından biri olan Konaklama tesislerinde bu muafiyet varken diğer saç ayaklarından biri olan Seyahat Acentalarının bunun dışında tutulması  soru işaretlerini beraberinde getirdi.. Kararlarda tüm paydaşların hassasiyetlerinin dikkate alınması gelen misafire verilen hizmetin kalitesi açısından önem taşımaktadır.

İlk anda yaşananlara baktığımızda bir takım soru işaretlerini barındırsada uygulanan bu kısıtlamaların Turizm sektöründe bundan sonraki aylara umudumuzu taşıyacak sonuçlar getirmesi tek dileğimiz.  
Başlangıçta yaşadığımız ve Koronanın en çok sevdiği hareketlenmeyi dönüşte daha kontrollü yapmamız öncelikli hedefimiz olmalı..
 
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Aytekin Manici
Aytekin Manici - 2 hafta Önce

Hani benzin ne kadar artarsa artsın “ her daim 50 tl ilk benzin alıyorum” diyen vurdumduymaz düşünce var ya , Sn Turizm Bakanının ki de o işte .. Bakan Yurtdışından turist getirmiyor ki
, yurt dışından Turist getiren acentelerin sorunlarına muafiyet getirtmeyi aklından geçirtsin.” O hep iç Pazar’dan getiriyor”

banner107