banner84

Turizmin seyri…

Tüm ekonomik göstergeler ve turizmin ekonomi üzerindeki çarpan etkisinin farkında olan tüm çevreler seyahat hareketlenmesinin, ortaya çıkan bu daralmadan çıkışın en önemli araçlarından biri olduğunun farkında.. Bu nedenle şu anda hemen hemen tüm dünyada olan seyahat kısıtlamalarının sağlık güvenliğini de zaafa uğratmadan gevşetilmesi ve kaldırılması ile ilgili yoğun bir çaba  harcıyorlar. Özellikle Avrupa ve hedef pazarlar açısından bakıldığında bu seneki gelen misafir sayısındaki daralmanın %60-80 arasında gerçekleşmesi bekleniyor. 

Dünya Turizm Örgütünün yayınladığı üç senaryoya  göre sektörün beklentileri salgının seyrine göre güncelleniyor. Mevcut senaryolarda uluslararası seyahat kısıtlamalarının ; 

**Temmuz ayı başlarında kaldırılması durumunda %58 
**Eylül ayı başlarında kaldırılması durumunda %70 
**Aralık ayı başlarında kaldırılması durumunda  %78 

Oranında daralma ile dünya turizm hareketleri bu yılı kapatacaktır. Hangi senaryo gerçekleşirse gerçekleşsin ortaya çıkacak 2020 resmi sektörün karşılaştığı en büyük kriz olarak tarih sayfalarındaki yerini alacaktır. Konu ile yapılan öngörüler küresel anlamda içinde bulunduğumuz yılın ikinci yarısında nispi bir iyileşme olsa da 2021 yılının toparlanma yılı olacağı görüşünde..

Kademeli olarak önce ülke içinde sonra birlik içinde ve en son birlik dışında seyahat kısıtlamalarının kaldırılması kendi ülkeleri içinde olduğu gibi ülke dışındaki ekonomik döngüye de katkı sunacak bu hareketlenme sosyal alanda oluşabilecek sıkıntılarında önüne geçmesi bakımından önemli olarak değerlendiriliyor.


Bu yeni durumda kısıtlamalarının kaldırılmasında takip edilen en önemli yol, özellikle yeni sağlık ve güvenlik uygulamalarının seyahat sektörünün tüm aşamalarında belirlenerek uygulanması ve seyahat hareketlenmesini misafir gözünde daha güvenli hale getirmektir. Özellikle 2019’un  son günlerinden bu yana oluşan psikolojik ortamda her şeye rağmen seyahat etmeye halen hazır kitlenin bu endişelerine cevap verecek protokolleri uygulama alanlarına aktarmak, hükümetlerin yönlendirmesi ile sektör paydaşlarının en önemli uğraşı alanları olarak görünüyor.. Ayrıca seyahat edenlerde bu virüsün destinasyon da tekrar görülmesi halinde izlenecek yol, ortaya çıkabilecek sorunların yönetilmesi de sektörün önünde bekleyen soru işaretleri olarak duruyor. 

Bugünlerin deyimiyle “yeni normaller” günlük yaşantımızın yanında seyahat alışkanlıklarımızda ve beklentilerimizde de  bir takım değişikliklere sebep olacaktır. 

Misafir “kendini güvende “ hissedeceği ülkeyi, destinasyonu tercih edeceği gibi misafiri kabul eden ülkede seyahat kısıtlanmasının kaldırılması esnasında misafir kabul edeceği ülkeleri belirlerken  bu kriterleri göz önünde bulunduracaktır.. 

Ekonomilerin tekrar toparlanmasında ve insanların uzun zamandır birbirine “sosyal mesafe “ kavramı nedeniyle uzak kalması sonucu oluşan olumsuz sosyal ortamın iyileşmesinde  “turizm “  önemli araçlardan biri olarak kabul eden hükümetler sektörün bir an önce hareketlenmesi için çalışmalarını yoğunlaştırırken bizlere de şimdilik mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayarak , çıkmak durumunda kalırsak “sosyal mesafe” kurallarına uyarak ve “maske” kullanarak  olumlu katkımızı vermek düşüyor..

YORUM EKLE

banner107