banner84

Turkish Breakfast…

Son on yıllarda hem diğer ülkelerle rekabetimiz de bizi bir adım öne geçiren hemde misafir talebine göre yıllar içinde şekillenen herşey dahil sistemi, talebinde bu yönde seyretmesi ile bir süre daha gündemimizde yer alacak gibi görünüyor. Tüketim aşamalarındaki tecrübelerimiz özellikle sıfır atık projelerinin daha fazla gündeme geldiği bu zamanlarda herşey dahil sistemi içinde de tasarruf tedbirlerinin hem ülke ekonomisine hemde konaklama hizmetlerinin bütçesine katkı sunması açısından daha önemli hale geldiğini gösteriyor.
Bundan yaklas¸ık 30 yıl o¨nce, American Airlines’ın  sadece “first class”taki her yemek tepsisinden yalnızca bir zeytinin c¸ıkarılması durumunda, havayolu s¸irketinin yıllık 40.000$ tasarruf sagˆlayabilecegˆini go¨steren bir hesap yapması çok küçük dokunuşların bile tesislerin bütçelerine katkı sunması sürpriz olmayacaktır. 
Burada önemli olan uygulamada misafirin o¨dedikleri fiyat kars¸ılıgˆında satın aldıgˆı mal veya hizmet ile dengesini bozmayacak tedbirleri hayata geçirmektir. 
Aslında ticari açıdan da bakıldığında zeytin hikayesinde   olduğu gibi maliyet kontrolüne odaklanmanın en önemli unsuru tasarruf tedbirlerinden geçmektedir. Konaklama hizmetlerinde en az ürünün atılması , ulaşım sektöründe araçların daha ekonomik kullanılması, ana gider kalemlerinden olan elektrik ve suyun kullanımında önlemler alınması sektöre getireceği faydanın yanı sıra ülke ekonomisini de katkı sunacaktır. 
En basit örneğiyle “Turkish Breakfast” diye övünerek sunduğumuz kahvaltımızda çeşidi bol lezzetli ürünlerin ne kadarının tüketildiği göz önüne alındığında belki porsiyonlamada yeni tekniklerin kullanılmasının gerekliliği daha iyi görünecektir.
Kaldıki Ülkemizde “atık yönetimi” kavramının daha çok konuşulduğu ve “sıfır atık” projeleri ile bilinçlendirme çalışmalarının hızlandığı son yıllarda turizm sektörünün de buna vereceği katkı küçümsenmeyecek ölçüdedir. 
Seyahat edenlerinde bunu önemsediği yılları yaşadığımız bu dönemde Tur operatörleri de bu çalışmaların yapıldığı destinasyon ve işletmelere pozitif ayrımcılık yapmaktadır. 
Yapılacak bu çalışmalar sektörde gider kalemlerine önemli bir katkı sağlayacağı gibi çevre kirliliğinin azalması ve eldeki kaynakların maksimum kullanılması yönünde etkisi olacaktır.
Sürdürülebilir Turizm en önemli sermayemiz olan doğanın nimetlerini nasıl kullandığımız ve ona nasıl sahip çıktığımızla direk ilgilidir.. 
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nazan Safturk
Nazan Safturk - 1 hafta Önce

Ben nazan Saltık 86 girişli. Yazınızı okudum. Cok beğendim. Değerlendirmenizi. Başarılar diliyorum

banner107