banner129

Umutlar Yarına

Ne Olacak Bu Halimiz ?  Pandemi, Ekonomik Kriz, Turizm, Araç Muayene, Ayasofya camii ve Alanya Spor ile haftanın gündemi hızlı bir şekilde geçmekte. 
       Pandemimin etkileri azalacak geçti, bitti, bitecek derken arttığını görmek çokta mucize değil. Çünkü insanların ekonomik krizin etkileri ile bastıran  sıcaklar karşısında, öncelikli olarak geçinme derdini düşünmekten sağlık konularına çokta dikkat edememekteler. Covid-19 pandemisine karşı bu kadar sıkıntılar ve onca derdin içinde tek umudumuz aşının yada etkili bir ilacın biran önce bulunması.
      Ekonomimiz kimisine göre çok iyi, kimisine göre çok kötü. Ama asıl olan söylemlerden çok halkın yaşadığı alım ve satım gücüdür.  Görünürde şuan pek iç açıcı bir durum görünmüyor.. Döviz, altın, pahalılık almış başını gidiyor… Pandemi nedeniyle ekonomiyi ayağa kaldırmak ve esnaf ile halka destek amaçlı sunulan kredilerde artık yetmez oldu. Acilen yeni destekler ve hayatımızı idame ettirmemize vesile olan şeyler için mutlaka indirimler ve yeni destekler gerekli.
       İlçemizin turizme dayalı bir ekonomisi var. Turizm sezonun pandemi dolasıyla tam açılamaması, turist gönderen ülkelerde pandeminin devam etmesi yada birçok ülkenin ulaşım yollarının kapalı olması yada ülkemizin tavsiye edilen turizm destinasyonları içinde yer almıyor olması ve yahut  ülkemizde pandeminin devam etmesi nedeniyle; hem turizm firmaları, otelciler, turizm esnafı ve turizm çalışanlarını zor durumda bıraktı. Turizmle ilgili umutlarımız söylemlere kalmaması için daha fazla çaba destek ve önlemler almakta fayda var.
        Trafikte motosikletlerden başlayarak her türlü motorlu aracı olanları ilgilendiren özel araçlarda iki yılda ticari araçlarda yılda bir kez olmak üzere son günlerde ekonomik krizin etkisinin artması ile gündeme gelen araç muayene ücretleri iyice can sıkmaya başladı. Yarım saat 45 dakika süren muayene ücretlerinin bu denli yüksek olması, nerdeyse tekel oluşturması ve rekabete kapalı olması nedeniyle acilen tedbir alınması gerekmektedir.
   Tapusu  devletimize ait olan Ayasofya camisi müze olarak kullanılmaktaydı. Geçen aylarda bir muhalefet partisi tarafından açılması için kanun teklifi verilmiş ve İktidar partisi ve ortağı tarafından ret edilmişti. Sonradan yapılan düzenleme  vs… Tekrardan resmi olarak ibadete açıldı. Neredeyse % 95’i Müslüman olan bir ülke için hiçbir sıkıntı yok. Ama bu konunun siyasete konu edilmesi ve gündem yaratarak ekonomik durumuzu gölgelemek için kullanılması biraz can sıkıcı oldu. Din ile siyaseti karıştırmamakta fayda var…
    Bugünlerde yaşadığımız en güzel olay ise yıllardır yaşayamadığımız başarı ve mutluluğu yaşatan Alanya Sporumuzun bizi Avrupa’da temsil edecek  olması hem  bizler için gurur hem de bölgemiz için iyi bir reklam fırsatı olacaktır. Alanya Spor fırsatını halk ve kurumlar olarak iyi değerlendirip desteklemelidir. Umarım bu başarı bu akşamki Türkiye kupası maçı ile devam ederek göğsümüz bir kez daha kabartarak gururlandırır…
Umutlu yarınlar geçirmeniz dileğiyle. Sağlıcakla mutlu kalın.

YORUM EKLE
YORUMLAR
TOLUNAY AKARCA
TOLUNAY AKARCA - 1 hafta Önce

Elinize sağlık Ali Bey. Alanya Sporumuz maalesef kupayı kaçırdı. ama final oynamak gururunu yaşadık. kupayı alıp sonraki yıl süper ligden düşmekten iyidir. Alanya Sporumuza uefa liginde başarılar diliyor ve tebrik ediyoruz.

banner107