banner129

"VAR" neden var?

Malumunuz haftasonu Beşiktaş'a mağlup olduk. 2-0'lık yenilginin faturasını da VAR'a kestik daha 90 dakika sonuçlanmadan. Alanyaspor camiasının ortaya koyduğu "Tespit doğru mu?" diye sordum maçın ardından. Evet... Bende aynı görüşteyim.

Başlıkta yer verdiğimiz soruyu da hepimiz merak ediyoruz. Sahi "VAR" niye var? Amacı nedir? Ne için devreye girer, kime veya kimlere avantaj sağlar?

VAR; her anlamda (Buraya parantezi açıp şöyle bir açıklama getirmek gerekiyor. Her iki takım için) sahada adalet duygusunu tesis etmek için var. Peki, etti mi? Beşiktaş için etti belki ama Alanyaspor için etmedi. Daha maçın 6.ncı dakikasında Burak Yılmaz, Ceyhun'un burnunu hallaç pamuğuna çevirdi. Ortalık kan revan. VAR nerede? Her ne şekilde olursa olsun o dirsek o surata girdi mi? Nerede Volkan Bayarslan? Niye çağırmıyor Arda Kardeşler'i izlemesi için. Belkide çağırdı, Arda Kardeşler gitmedi. Nerede Serkan Olguncan? Niye uyarmıyor. Bu pozisyonda adalet tesis edilmemiştir. Sarı kart ile geçiştirilmiş, pozisyonu yayıncı kuruluş dahi kısa özete vermeyerek tartışma dışı bırakmış ve üzeri kapatılmıştır. Gazişehir, Başakşehir maçında Güray Vural daha maçın 18.nci dakikasında Azubuike'ye yaptığı faulde kırmızı kart ile atılıyor. Ne farkı var? Güray arkadan basıyor. Koray Gençerler'e "istersen sen bu pozisyonu bir izle" deniliyor. Allah'tan Ceyhun'a "sen Burak'ın dirseğine kafa attın" diye sarı kart çıkmadı. Çok şükür.

Peki, Arda Kardeşler kırmızı kart çıkartsa ne olurdu? Fazla uzatmadan Gazişehir maçının özetini açın bakın derim. Vida oyunun başında atılınca uğradıkları hezimetin bir benzerini yaşarlardı. Burak en az iki maç ceza alırdı. Vesaire vesaire...

Tamam, Burak'ı atmadı, Beşiktaş lehine penaltıyı da verdi. Atiba Hutchinson'ın topu elle kesmesine nasıl penaltı çalınmadı akıl alır gibi değil. Hakem pozisyona yakın olabilir, VAR'ın bu pozisyona müdahale etmesi gerekmez miydi? VAR talimatında ne diyor?

1- VAR topun çizgiyi geçip geçmediğine bağlı gol kararlarında, penaltı, direkt kırmızı kart ve hakemin yanlış oyuncuya kart göstermesi durumlarında devreye girecek.

2- 'Gri pozisyonlarda' VAR'daki ekip müdahil olmayacak.

3- Açık ve net olan pozisyonların hepsine VAR müdahale edecek.

4- VAR karar vermeyecek, hakemin pozisyonu tekrar izlemesini sağlayacak.

5- Kararı yine maçın orta hakemi verecek.

Sen bu pozisyonu izlettirmiyorsan, yada uyarına rağmen hakem gidip izlemiyorsa bu işin altında "ard niyet" var derim arkadaş ben. Yardımcının bağıra bağıra Caner'e "sarı kart", "sarı kart" demesine rağmen göstermiyorsan "ard niyet" yoktur da ne vardır?

VAR birde diyor ki "en nihayetinde son karar maçın orta hakeminindir."

Arda Kardeşler tüm futbol severlerin, kamuoyunun gözünün içine baka baka üç puanı Beşiktaş'a vermiştir. Sayın Abdullah Avcı'yı çekip kurtarmıştır. Bakınız Beşiktaş'ı kurtarmıştır demiyorum, Sayın Avcı'yı kurtarmıştır. Görüştüğüm ve fikrini sorduğum bütün Beşiktaşlılar bu galibiyeti hak etmediklerini dile getirmişlerdir. Bu galibiyet Beşiktaş'ı şampiyon yapmayacağı gibi Alanyaspor'u da ligden düşürmeyecektir. Ama düşen bir şey var ise o da içimize düşen şaibedir. Evet, sinek küçüktür ama mide bulandırır. Midemizi daha fazla bulandırmadan kendinize çeki düzen verin... Arda Kardeşler ile VAR hakemi Volkan Bayarslan arasında geçen görüşmeleri yayınlayın. Neden yenildiğimizi bizde bilelim.

YORUM EKLE

banner107