banner165

Varyant Varyant 

       Korananın hızına yetişmek ne mümkün.  Varyant varyant içimize sızmaya devam ediyor.  O kadar hızlı ilerlemeye devam ediyor ki; bu hızla devam ederse daha çok can almaya devam edeceğe benziyor. 
       Bunun şimdilik bilinen tek çaresi maske mesafe hijyen ve aşı ile elde edeceğimiz sürü bağışıklığı olarak görünüyor.  Bu şekilde görünmesine rağmen hala kurallara uyulmadığı gibi toplum içinde bazı kesimlerde propaganda derecesinde aşı karşıtlığı var .  Birilerinin çıkıp A’dan Z’ye aşı ile ilgili tüm gerçekleri, söylentileri faydasını ve zararını  iyice anlatması lazım.  Değilse suçsuz yere birçok can yanmaya devam edecek. 
     Bu korana sürecini yaşayan maske mesafe ve hijyen kurallarına genel olarak uyup titiz davranan birisi olarak,  birinci aşımı yaptırıp ikinci aşı sıram geldiği gün  koranaya yakalandığımı anladım.  Ama birinci aşı sayesinde daha az hasarla kolay bir hastalık dönemi geçirdim.  Ayrıca illet virüs için  sadece benim dikkat etmem korana için yeterli olmadığını anladım. Bu nedenle komple toplum olarak dikkat edip kurallara uymak gerekiyormuş...
      İşin bir diğer boyutu bu hastalığa yakalananların  mutlaka izole olması  lazım.   Ama hasta olupta izolasyon sürecini savsaklayanları veya hastalıklarını gizleyerek normal hayatlarına devam edenlerin olması  gerçekten çok üzücü.
       Birde korana olduğunu bile bile PRC testi yaptırmayanlar var.  Bir kısım insanların kaygı ve korkuları  işlerinden geri kalmamak ve geçim derdine yenik düşmemek. 
 Ama çalışan veya çalışmayan, toplum içine giren herkesin mutlaka  hastalık şüphesi varsa kesinlikle testlerini yaptırmaları gerekmekte yaptırmayanlar hem kendi canlarını hemde çevresindeki insanların canlarını tehlikeye attıklarını bilmelidirler…
      Hastalık dönemimde sağlık görevlileri  tarafından aranılarak ilaç kullanıp kullanmayacağımın sorulması epeyce kafamı kurcaladı.   Bu haplar yararlıysa neden soruluyor ki mutlaka kullanılmalı, şayet faydası olmayıp zararı varsa ilaç hiç gündeme getirilmeyip sorulmamalı. Corana ilacı konusunda  hala ortalıkta dolaşan  ucu yoruma açık  söylentiler var.  Bu muallak durumu ortadan kaldırmak için ilaç konusunun  biran önce aydınlatılması gerekmektedir.  
      Ayrıca aile doktoru tarafından zaman zaman aranıp bir sıkıntı bir durum veya  bir sorunun olup olmadığının  sorulması  onlar için görevlerinin bir parçası da olsa hasta olanlar için güzel ve şık bir davranış. 
    İşin özeti; Maske-Mesafe-Hijyen ve Aşı + İyi beslenme.
 Bunlara uymaz isen  alternatif olarak 14 veya 21 gün ev hapsi yada hastane odası  diğer alternatifi söylemeye gerek yok ….!
Sağlıcakla Kalın…

YORUM EKLE

banner107

banner169