banner84

Vatan Sevgisi ve Yeşilay

Bugün, Dünyada ülkeler arası yarışta geri kalanların en büyük ayak bağı bağımlılıklardır. Bağımlılıklar zannettiğimizden çok daha yaygın ve kapsamlıdır. Her bağımlılık aynı zamanda ciddi bir sağlık problemidir. Ayrıca bağımlılıklar kişinin iradesini elinden alıp, üretken bir birey olmak yerine hastalığa ve suça yatkınlık oluşturan kötü bir durumdur.
Vatan sevgisi vatanın bekası için çalışmayı gerektirir. Cennet vatanın gelişmesi, ilerlemesi, büyük ve müreffeh bir ülke olması için sürekli gayret göstermekle sevgi ortaya çıkar. Milletimizin sağlığına yapılan her hizmet vatan sevgisi gereğidir. Bu manada ekonomik, sosyal ve sağlık yönlerinden çok büyük bir maliyet oluşturan bağımlılıklara karşı mücadele etmek vatan sevgisinin gereğidir. 
Yeşilay, Birinci Dünya Savaşı sırası ve sonrasında işgal güçlerinin toplumumuzda alkol ve uyuşturucu maddeleri yaygınlaştırmasını ve işgale karşı mücadele ruhunun yıkılmasını önlemek amacıyla, Dr. Mazhar Osman Uzman ve arkadaşları tarafından Padişah izniyle 5 Mart 1920'de İstanbul'da "Hilal-i Ahdar" adıyla kurulmuştur. 
"Hilal-i Ahdar" ismi daha sonra "Yeşil Hilal" ve "Yeşilay" olarak değiştirilmiş, Cumhuriyet döneminde, 1934 yılında, Bakanlar Kurulu kararıyla Yeşilay'a "kamuya yararlı dernek statüsü" verilmiştir. Kuruluşundan günümüze bağımlılık türleri arttıkça Yeşilay'ın da tüzüğünde çalışma alanları çeşitlenmiş, alkolden sonra sigara, uyuşturucu madde, kumar ve yakın tarihte teknoloji bağımlılığı Yeşilay'ın mücadele alanına dahil olmuştur.
Sigara, alkol, uyuşturucu denilen zehirin birçok türü, kumar, şans oyunları, modern sanal bağımlılıklar asla hafife alınmamalıdır. Yeşilay’ın tarihçesinde açıkça görüleceği üzere bu bağımlılıklar ülkemiz gençliğini çalışamaz ve üretemez hale getirmek için düşmanlarımızın gayrı ahlaki silahlarıdır. Bize düşen ise aziz milletimizin sağlığı ve başarısı için bütün bağımlılıklara karşı aktif bir mücadele içine girişmektir. 
Sigara ile mücadele için Yeşilay’ın yeşil dedektör mobil uygulaması çok değerlidir. Kanunlarımız bağımlılıklara karşı mücadele için birçok düzenleme içermektedir. Kanunların uygulaması için hepimizin çaba sarf etmesi gerekmektedir. Yeşil Dedektör mobil uygulaması ile kullanıcı ihlal bildirimini, tek tıkla konum belirleyerek ve mekan adı seçerek bildirebilecektir. İhlal bildirimi sonrasında bildirim, Sağlık Bakanlığı’nın özel olarak Yeşil Dedektör için ayırmış olduğu sisteme düşecek ve oradan da saha ekiplerine ulaşacaktır. Saha denetim ekipleri ihlal bildiriminin yapıldığı mekana ulaşarak ihlal olup olmadığını denetleyecek ve gerekli işlemi yapacaktır. Bu kapsamda tütün mamulleri kullanmayan müşterilerin hakkının korunması, yasağa uyumun sağlanması yoluyla ihlallerin asgariye indirilmesi sağlanacaktır. Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Genç Yeşilay Kulübü Akademik Danışmanı olarak değerli öğrencilerimiz ile birlikte bugüne kadar çok sayıda faaliyetle bağımlılığa karşı durduk. Alanya’da halka ulaştık. Farklı ve sıra dışı yollarla bağımlılıkları önlemeye çalıştık. Bu yolda hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Sağlıkla kalın. Saygılarımla.

YORUM EKLE

banner107