banner84

Virüs Geldi Ama Hiç de Hoş Gelmedi

         Gündemimiz Korona  Virüsü.   
Çin den yayılmaya başlayıp tüm dünyayı etkileyen, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen bu virüs  istenmeyen davetsiz bir misafir gibi  ülkemizi de gelip  yerleşti. Umarım bu istenmeyen ve pek sevilmeyen davetsiz misafirin  misafirliği  kısa sürer.
           Hayatımıza yeni giren bu virüs  takip ettiğimiz ve öğrendiğimiz kadarıyla, diğer korona virüs versiyonlarına göre çok çabuk bulaştığını,  genelde öksürük yoluyla damlacıklarla yada  yakın temas ile insandan insana geçtiğini,  genel olarak akciğer ve solunum yollarına yerleşerek canlı hücreleri seçerek çoğalmaya devam ettiğini,  60 yaş üzerindeki insanlarda  daha kolay can aldığını,  artık günden güne hem  vaka,  hemde hasta sayılarında ve can kayıplarında artış olduğunu hepimiz biliyoruz.  
         Virüsün yayılmaması için devletce de gerekli bazı önlemler ve tedbirler alındı.  Ayrıca durumun gidişatına,  önem ve emniyetine göre de yasaklamalar ve daha da sert tedbirler alınacağı öngörülüyor. Kapıyı kapatsak bacadan giren bu virüs illeti için en önemli  iş biz insanların kendisine düşmekte.  Her insan kendisini izole etmeli  ve bu virüs salgını geçinceye kadarda  sosyal alanlarını korumalı ve sosyal ilişkilerinden soyutlanmalı ve devamlı izole ortamlar tercih edilmeli.  Hasta olmuyorsak da, hastalığın yayılmasına da engel olmalıyız. 
        Ama sokağa baktığımızda devletin  aldığı kısıtlama kararlarına ve yasaklamalarına çok da uyulmamış gibi görülüyor. Yaşlılar için tehlike arz eden sokaklarda, gençlerden daha çok yaşlıların olması biraz düşündürücü.  Hala toplumca durumun önemini kavramamış gibi görünüyor….
         Şimdi gelelim bu salgının Alanyamız da  yaratabileceği  olumlu yada olumsuz etkilerine;
Bu durumda benim tespit edebildiğim  yada aklıma gelen çok olumlu bir yanı yok. Sadece olumlu tepki olarak  sayabileceğimiz, Sağlık çalışanlarının öneminin iyice anlaşılması,  hijyen kurallarına biraz daha fazla dikkat edilmesi, her yerde kolanya kokusu olması  ve cadde sokakları gereksiz yere kullanmaktan vazgeçmemiz dışında tespitim olmadı.
        Hiç istemeyerek de olsa olumsuz olacağını düşündüğüm mecburiyetten oluşan  bazı  sıkıntılı ve olumsuz durumları  hatırlatacağım.
         Turizm ile özdeşleşen ve  gelirinin büyük bir bölümünü turizmden elde eden Alanya da doğacak olumsuzluk ve sorunlardan bir tanesi  turizm ve hizmet sektörü ve bu sektörde çalışanların işsiz kalması. Bu yıl çok iyi geçeceğini düşündüğümüz  ve çok iyi sinyaller aldığımız bir turizm sezonu vardı.  Sezon başında Suriye de yaşanan olaylar neticesinde biraz tedirginlik yaşasak da ateşkes ilanı ile karamsarlığın etkisinden çabuk kurtulmuştuk..
          Turizm sezonu  bu yıl,  bu virüs sebebiyle başlamadan bitti diyebiliriz. Virüsün etkisi birkaç aya kadar geçse dahi bu sezon sönük geçecektir. Bundan dolayı ne kadar ekonomik tedbir ve paketler açıklansa da, onlarca yatırım yapan firmaya ve sezonun açılması umuduyla bekleyen sezonluk işci ve çalışanlara bu paketler ve ekonomik tedbirler ne kadar faydalı olabilecek ne kadar değebilecektir.  Bu insanlar için nasıl bir etki sağlayacaktır?  Hiç belli değil. Şimdiden birçok insanı  bu virüs belasının yanında geçim sıkıntısı derdi  sarmaya başladı bile. Hiçbir yan geliri olmayan ve sadece çalışarak nafakasını sağlayabilecek bu insanlar için asıl sıkıntı bundan sonra başlayacaktır.
            Bir diğer konu ise firmalar ve şirketler içinde sıkıntının başlıyor olması; Bölgemizde tüm harcama ve hazırlıklar sezon öncesi yapılır, Bu harcamaların ödemeleri ve çekleri de turizm sezonunun açılması ile birlikte haziran ayının ortalarında başlardı.  Eğer bu virüs kaynaklı sıkıntı devam ederse  bu ödemeler ne olacak ? Bu salgının gidişatını bugünden kestiremediğimiz için  sezonunda geleceğini  şimdiden kestiremiyoruz.  Bekleyip hep birlikte göreceğiz.  
           Bir diğer şahit olduğumuz ve yaşadığımız olumsuzluk örneği de market raflarının insanlarımızca  kıtlık olacakmış gibi boşaltılması ve diğer ihtiyaç sahiplerine bırakmamaları, bunun yanında fiyatların yükseltilmesi diyebiliriz….
       Tez vakitte umut dolu yazılarda buluşma dileğiyle,  Sağlıcakla kalın…..

YORUM EKLE
YORUMLAR
tolunay akarca
tolunay akarca - 3 ay Önce

suphe yok covid-9 un turizm açısından olumsuz etkisi büyük olacak. temennimiz birkaç ay içinde atlatılması.

banner107