Antalya'da herkesi canından bezdirmişti: Durak krizine yüzleri güldüren çözüm Antalya'da herkesi canından bezdirmişti: Durak krizine yüzleri güldüren çözüm

RİSKLİ HASTALIKLARIN BAŞINDA GELİYOR!

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Mehmet Uluğ, son günlerde yoğun bir şekilde görülen sıtma hastalığıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Sıtmaya karşı bağışıklığın düşük olduğunu özellikle vurgulayan Uluğ, sözlerine şu şekilde devam etti: “Sıtma salgınlarının, uygun şartların oluşması halinde, sıtmaya karşı bağışıklığın düşük olduğu bölgelerde veya insanların iş bulmak için mülteci olarak yoğun sıtma bulaşan bölgelere geçtiğinde ortaya çıkabilir. Sıtma, göç alan ve mültecilerin yoğun olduğu bölgelerde daha çok görülen akut ateşli bir hastalıktır. Semptomlar genellikle enfektif sivrisineğin ısırmasından 10-15 gün sonra ortaya çıkar. İlk belirtiler ateş, baş ağrısı ve titremedir.”

ERKEN TEŞHİS EDİLİRSE TEDAVİ EDİLEBİLİR

Sıtma, bireyin enfekte olmuş bir sivrisinek tarafından ısırılmasıyla ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Bu hastalığa yakalanmamak için uzmanlar tarafından özellikle belirtilen ortamlardan uzak durmak gerekiyor. Hastalığa ait olan belirtilerin vücutta gözlemlendiği anda hastaneye giderek hekime başvurmak ise hayat kurtarıyor.

BELİRTİLER NELERDİR?

Sıtmaya yakalanan bireylerde ortak belirtiler gözlemlenebilir. Bunlar ise şu şekilde;

*Yüksek ateş

*Titreme

*Üşüme

*Terleme

*Kusma

*İshal

Eğer vücudunuzda bu belirtileri gözlemliyorsanız acil bir şekilde hastaneye müracaat etmeniz gerekiyor. -Haber Merkezi

Kaynak: Haber Merkezi