banner129

Yağmur Yağar Islanırız…

 Ilıman ve kısmen tropik bir iklime sahip Alanyamız da  bu sene şuana kadar beklenen yağmur yeterince yağmadı. Tabii yağınca da maazallah sicim gibi yağıyor.
      Alanya’da yağmur yağınca araç kullanmadan bir yerden bir yere ıslanmadan ulaşım biraz zor ve sıkıntılı. Şöyle yağmur altında elimizde şemsiyemiz ıslanmadan doya doya temiz havada yürümek isterseniz  ıslanmadan yürümek pek mümkün değil... Bunun sebeplerine gelince öncelikle altyapı ve imar sorunları ile kent estetiği karşımıza çıkacaktır. Birçok kaldırım yanlış yapılmış, standardında değil dar veya yüksek.inşa edilmiş durumda. Buna keza yollarda su birikmekte olup,  bu da yetmezmiş gibi yeterince  olmayan su giderleri yağan yağmurun akışını engelleyerek su birikintilerine hatta su basmalarına sebep olmakta. 
      Hep merak etmişimdir. 
Neden evlerin yağmur giderlerinden veya gelen sular direk kaldırımlara yada caddelere başı boş akar. Neden kanalizasyon ile birlikte yağmur suları içinde bir sistem düşünmezler  
Neden yağmur suları caddelerin başından sonuna kadar akar. 
Neden yeterince gider koymayı akıl etmezler yada koyulan giderlerin yüksekliği ayarlanmaz. Birçoğu ya yüksekte kalmış yada suyu çekmez, ya dar yapılmış kapasitesi yetmez yada tıkalıdır suyu çekmez. . 
Neden imara açılmış birçok yerde hala ne kanalizasyon, nede yağmur suları için herhangi bir adım atılmaz. 
Neden en basitinden de olsa yağmur suları için derelere paralel  denize dikey yukarıdan aşağıya doğru genişleyen açık veya üstü kapalı kanallar yapılmaz.  Kanalların üstü bisiklet yolu veya yürüyüş yolu olarak da kullanılabilinir. Bunların bir çok yapılmış uygulanmış iyi örnekleri de var.
        Birde en azından yağmur yağarken sorunu kökünden çözmek için  belediyece teknik bir ekip oluşturulup cadde ve sokaklardaki yapısal sorunlar karşısında detaylı olarak birkaç yılda bir kapsamlı tarama yapmazlar?
     Ayrıca bir diğer sorunda eğitimsizlik mi? Bilinçsizlik mi diyelim ? Ne dersek diyelim;  Yağmur esnasında motosiklet veya yayaları görüp de hızını azaltmayıp insanları ıslatanlar var ya işte onlarda ayrı bir sorun.
Sağlıcakla hep mutlu kalın…..
 

YORUM EKLE

banner107