Antalya'da dedesinden kaldı, hayata böyle tutundu Antalya'da dedesinden kaldı, hayata böyle tutundu

Ispanak içerisinde bulundurduğu bol miktarda C ve B vitamini ile besin değerleri açısından en zengin yiyeceklerin başında geliyor. Saymakla bitmeyecek kadar fazla yararı bulunan ıspanak, yanlış tüketilmesi halinde ise adeta bir zehire dönüşmekte.

ISPANAĞI SAKIN YENİDEN ISITMAYIN

Ispanak, yeniden ısıtılarak tüketilmesi halinde toxic bir hale dönüşebiliyor. Uzmanların uyarılarına göre; yemek içerisinde kullanılan ıspanak tekrar ısıtılırsa ıspanağın içinde bulunan nitrat, ısıya maruz kaldığı için nitrite dönüşür ve adeta bir zehir etkisine neden olur. Ispanak içinde bulunan nitrat yüksek ısıya maruz kalarak nitrite dönüştüğünde, insan sağlığı için öldürücü sonuçlara yol açabilmekte. Özellikle küçük yaştaki çocukların 5 mg nitrit alması bile çok tehlikeli olabilir. Bu yüzden ıspanak tüketirken buna çok dikkat etmek gerekir.

ISPANAK TÜKETİRKEN BUNLARA DİKKAT EDİN

Ispanak tüketirken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Ispanağı ayıklarken çürük yaprakları kesinlikle kullanmayın ve üzerinde bulunan yabani otları ayıklayın. Dikkat etmeniz gereken en önemli husus ise ıspanağı yedikten sonra buzdolabına koyun kesinlikle yeniden ısıtmayın. -Haber Merkezi

ü

Kaynak: Haber Merkezi