banner84

Süt Günü kutlandı

Dünya Süt Günü etkinlikleri kapsamında Antalya'da halat çekme, yoğurt yeme ve sandalye kapmaca yarışmaları yapıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünce "21 Mayıs Dünya Süt Günü" dolayısıyla İnönü Ortaokulu'nda etkinlik düzenlendi.

Süt Günü kutlandı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Dallı, etkinlikte yaptığı konuşmada, sağlıklı ve başarılı toplumların doğru ve dengeli beslenmiş bireylerden oluştuğunu söyledi. Sütün mükemmel bir gıda olduğunu vurgulayan Dallı, "Süt insan sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. İnsanların doğumdan itibaren aldıkları ilk besin olan süt, protein, kalsiyum, fosfor, B2 ve B12 vitamini olmak üzere birçok besin ögesinin önemli kaynağını oluşturmakta" dedi.

Türkiye'nin süt ve süt ürünleri tüketiminde gelişmiş ülkelerin gerisinde kaldığını ifade eden Dallı, kişi başına yıllık içme sütü tüketiminin Avrupa Birliği ülkelerinde 89 kilogram, Türkiye'de ise 26 kilogram olduğunu kaydetti.

Ahmet Dallı, 2012'de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'nın ortak çalışması ile Okul Sütü Programı'nın başlatıldığını anlatarak, 2015'te Türkiye'de 278 milyon paket süt dağıtımı planlandığını bildirdi.

Süt ve süt ürünlerinin önemine dikkati çekmek için düzenlenen etkinlik kapsamında öğrencilere şapka, tişört, süt ve süt ürünleri dağıtıldı.

Hanım Ömer Çağıran İlkokulu halk oyunları ekibi gösteri sundu. Ayrıca etkinlik çerçevesinde gerçekleştirilen halat çekme, yoğurt yeme ve sandalye kapmaca yarışmaları renkli görüntülere sahne oldu.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2015, 01:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107