banner84

Yeniden keşfetmek… 

Global anlamda Mart ayından bu yana sektörü durduran Covid-19’un  yavaş yavaş pilot bölgeler belirlenerek yeniden kitlesel hareketlerin başlama çalışmaları ile etkisi azaltılmaya çalışılıyor. Bundan sonraki dönemde hastalığın kesin çözümü bulunana kadar bu yeni durumla birlikte neler yapılabileceğinin ve hareketlenmenin ne kadar olabileceğinin öngörüleri ülkemizde olduğu gibi tüm dünyanın ana gündem maddelerinden biri.. Bunun en başta gelen sebebi de sektörün yarattığı katma değer ile ekonomiye olan katkısı ve tekrar toparlanmanın en önemli araçlarından biri olması..
Seyahat kısıtlamalarının gevşetilmesi veya kaldırılması ile misafir sağlığının ön plana çıktığı çalışmalarla desteklenerek seyahat etme tereddütünün önüne geçilmeye çalışılıyor. Gelişmeler bu çekincenin bir kaç sene daha süreceğini işaret ettiğinden bu yöndeki çalışmaların önemi sektör tarafından değerlendiriliyor.
Turizm ekonomik ve sosyal olarak toparlanmanın da önde gelen şartı gibi gözüküyor..
Aslında bir taraftan baktığımızda Turizm “yeni normallerle” “yeniden keşfediliyor” ve bu yeni normaller başlığı altında alınan bir çok önlem önümüzdeki süreçte normallerimiz haline gelecek.. Belki de yıllardır konuştuğumuz ve sektör paydaşlarının  yüzlerce maddeyi içeren  manifestolar yayınladığı  bu değişiklikler yaşanan bu yeni durumun sayesinde daha hızlı ve kalıcı şekilde hayatımızdaki ve sektördeki yerini alacak..
Kademeli olarak başlayan hareketler seyahat noktalarının yavaş da olsa açılması, yeni normallere göre seyahatin her aşamasında alınan önlemler eşliğinde ve hükümetlerinde desteğiyle başlıyor.   
Salgının etkisi Dünya Turizm örgütü verilerine göre yılın ilk dört ayında %97’ lik bir düşüşe sebep olan bu yeni durum küresel anlamda 195 milyar dolarlık bir kayba sebep oldu . En büyük düşüşü yaşayan bölge Avusturalya, Çin gibi ülkelerin olduğu Asya Pasifik.. Bunu Avrupa , Ortadoğu , Amerika ve Afrika izliyor.
Bu yüzden sektörün tekrar hareketlenmesi tüm dünya için büyük önem taşıyor. 
Turizm, Dışişleri ve Sağlık bakanlığı izlenecek yol haritasını ve muhatapları ile yapacakları görüşmelerin ana hatlarını belirlemeye çalışıyor. Hem sağlık hem ekonomik alanda Türkiyenin seyahat çemberinde olmasının getireceği toplam faydayı anlatmaya ve sektörün hazır olduğunu mesajını vermeye çalışıyor.. 
Yapılanlar Ağustos için “temkinli iyimserliğimizi” koruduğumuz bugünlerde gelecek her kişinin  katkısının değerli olduğu ana fikriyle son çeyreği kaybetmeme çabası… 

Yerleşik yabancılar tarifeli uçuşların başlaması ile yaşadıkları yerlere dönmeye başladılar.. Buradaki gelişmeleri  kendi ülkeleri ile paylaşarak destek oluyorlar..
Bugünlerde Avrupanın yakın takibi altındayız. Her ne kadar ekonominin birlik içindeki faydası ön plana çıksa da oluşan sınırlı talebin artmasında Türkiyenin vereceği katkının  farkındalar. Seyahatin tüm aşamasında alınan önlemler misafirin güvenli bir tatil geçirebilmesi için yeterli görünüyor. Ancak iki önemli başlık halen masada..
**Misafirin tatili esnasında oluşabilecek bir rahatsızlığı ile ilgili  sağlık bakanlığının alabileceği insiyatif.. 
**Vaka sayılarının seyri..  
Ayrıca misafir gelmesi muhtemel ülkelerdeki son durumda bizim takibimiz altında..
Beklentilerimizi ötelediğimiz, öngörülerimizi değişen şartlara göre güncellediğimiz günlerden geçiyoruz.. 
Pandeminin etkisi ile talebi oluşturmanın zorluğu bir yana oluşan talebi de ülkemize yönlendirmenin zorluklarını yaşıyoruz..
Bütün çabalar bu zor günlerde sektörün alacağı hasarın etkisini azaltmak…

YORUM EKLE

banner107