banner165

Yerli Malı Mı ?

Geçtiğimiz hafta Yerli Malı Haftasıydı.  
     Yerli malı haftasının bizlere öğretilen amacı tutumlu olmak, yatırım yapmanın önemini vurgulamak,  yerli üretimi ve tüketimi ön plana çıkartıp, kendi ürettiğimiz ürünleri paylaşabilmekti.
      Ülkemizde 1946 yılından bu yana kutlanan yerli malı haftası artık amacına hizmet etmekten çok uzaklarda.
     Genel olarak 12-18 Aralık tarihlerinde kutlanan ve okullar dışında çok hatırlanıp kutlanmayan Yerli Malı Haftasında yerli olarak adından başka çok fazla bir şey kalmadığını görüp öyleyebiliriz.
     Hatta  okullarda kutlanan yerli malı haftalarında evlerde hazırlanıp getirilen pasta, börek ve kuruyemişlerin bile birçoğu yabancı üretim veya ithal ürünlerden oluşmakta….. ( Pasta börek kuruyemiş yemek yerine, yerli üretim yaptığımız fabrikaları, çiftlikleri, teknoloji üstlerini gezmek, onları anlatmak daha iyi olmaz mıydı?)
     Ülkemizin altyapısı ve kapasitesi yetecek konumda olmasına rağmen; Teknolojisinden tarımına, ham maddesinden madenine, yemesinden  içmesine ve tekstilinden giyinmesine kadar güncel hayatta kullandığımız ne varsa neredeyse birçok ürün yurt dışı kaynaklı veya menşeli. 
    Bazı şeyler o kadar üzücü ki;  Eskiden kendi kendine yeten bir tarım ülkesi olduğumuz için övünürdük, ürettiğimiz ürünlerin fazlasını ihraç eder ülke ekonomisine katma değer katardık. Ne yazık ki; O ihraç ettiğimiz ürünlerinde artık birçoğunu yazık ithal eder duruma düştük. 
    Tropikal tarım üretiminin başkenti sayılabilecek Alanya’mızdan da bu işe güzel bir örnek verebiliriz. Bölgemiz açısından ayrı bir öneme sahip Türkiye geneli üretiminin nerdeyse %70-80’ne denk gelen  avokado ile Anamur ile başı çektiğimiz muz üretimimiz var. Bunları dahi ithal ederek hem yerli üretime karşı darbe vuruyor, hem de üreten çiftçiyi zor durumda bırakıyoruz…
Hal böyle olunca Yerli Malı diyoruz. Milli olalım diyoruz.
 Ama nafile. 
Bakıyoruz;  Dağı taşı cennet Güzel Ülkemizde özel bankalar ve fabrikaların çoğunluğu yabancıların elinde. Hatta Türk Lirasından çok Euro ve Doları konuşuluyor dövizle iş yapılıyor… 
Şimdi sormak gerekir. Bu halde olunca; Yerli Malı mı Oluyor? Yoksa Yabancıların Türkiye’deki malı mı oluyor ?
Sağlıcakla kalın…. 
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yılmaz ayso
Yılmaz ayso - 5 ay Önce

Yersiz malı denirse konuya özgü olur”bu konuda öğretmenlere yerli konusunda aileleri ve öğrencileri mutlak surette hassasiyet vurgusu üzerinde görev yürütmelidir

banner107

banner169