banner84

Yücel'e kalan batık miras...

Son dönemin soğumayan gündemi kamulaştırma davaları.
Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel dönemine ait gibi görünse de Alanya’da devam eden kamulaştırma davaları devletin her biriminin sırtında kambur. 
Milli Eğitim Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, TEDAŞ, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kamusal hizmetlerinin önünde her daim kamulaştırma bedeli ödemeleri önemli bir engel teşkil ediyor.
Bakanlıklarda haciz sorunu olmadığı için ötelenen bu sorun faiz yüküyle büyüyor. 
Hacizler konusunda bakanlıklar gibi herhangi bir koruması olmayan belediyeler ise sorunların baş aktörü olmaya devam ediyor.
Muhalefetin çabaları ile konu geçmişte Alanya gündeminden düşürülmese de bu davaların tarihi çok eskiye dayanıyor. 
Alanya’nın en ünlü iki tane kamulaştırma davası 2011 yılında başlamış. 
Bir tanesi Oba’da hepimizin yakından tanıdığı Hasan Okşar’ın sık sık yol kapatması ile gündeme gelen alan. Kamulaştırma bedelinde bir türlü uzlaşılamaması nedeniyle kapatılan bu yoldan kaynaklı halkın da zarar gördüğü dava Oba Belediyesi’nden miras kaldı…
Bir diğeri ise havuzlu park davası olası olarak Alanya kamuoyunda yer bulan ve yine 2011 yılında başlayan dava. Baktığımızda bir tanesi Emin Hatipoğlu'ndan, diğeri de Hasan Sipahioğlu’ndan miras kalmış Adem Murat Yücel’e. 
Bu mirastan Alanya Belediyesi’nin zararı 20 milyon TL’yi buluyor.
Bakanlıklara açılan kamulaştırma davaları bütçe beklerken belediyeye karşı açılan davalar işçi maaşı, yatırımlar ya da vatandaşa yapılacak hizmetleri beklemiyor.
Hasan Sipahioğlu ve Emin Hatipoğlu dönemlerinden kalan ve değeri 20 milyon TL’yi bulan borçların üstüne eski belde belediye başkanları döneminde yapılan imar ve planlama çalışmaları kaynaklı yeni davalarda eklenince yük büyüyor. 
Mevcut davalara baktığımızda Payallar, Avsallar, Okurcalar, Oba ve tabi ki Demirtaş imarlarının tamamına yakınının 2014 öncesi yapıldığını görüyoruz. 
Kamulaştırma davaları imar planı kaynaklı. 
Mevcut davalar ile sonuçlanmış olanların tamamı belediyelerin birleşmesi dolayısıyla Alanya Belediyesine kalan batık miras…
Demirtaş’ın planlamasında hali hazırda muhalefet Meclis üyesi ve Başkan Vekili Erkan Demirci’nin de imzası var.
 Büyükşehir yasası ile belediyelerin birleşmesi nedeniyle belde belediyelerinden gelen borç yükü altında ezilen Alanya Belediyesi üretken belediyecilik vizyonundan vazgeçmeyip hizmetlerine ve yatırımlarına hız kesmeden devam etmeye çalışıyor.
 Bir yandan da açılan davalar nedeniyle karşısına çıkan borç yükü ile hizmet savaşı veriyor.
 Alanya Belediyesi hizmet üretmek için ayrılan bütçesinden okul, cami arsalarına, spor tesislerine ödeme yapmaya devam ediyor. 
Batık mirasın eski sahipleri ve Alanya'da son 20 yılda siyaset yapan herkes bu duruma gelinmesinde pay sahibi. 
AK Partili belediye başkanı da var, CHP’li belediye başkanları ve meclis üyeleri ve  ilçe teşkilatları da.
Her partiden yerel yöneticilerin bizzat altında imzası olan imar uygulamaları ve plan tadilatları sonucu oluşan KOP ve DOP parsellerine sahip çıkan yok.
Her şey son 1 yılda birden ortaya çıkmış, Adem Murat Yücel’in kendisine dava açılmış gibi davranılıyor. 
Paydaşların hepsi bu duruma KÖR, SAĞIR, DİLSİZ… Sanki Alanya’nın geleceği Adem Murat Yücel’in şahsi meselesi gibi davranılıyor.
Sorunu anlatmak için bağıran Başkan Yücel’den başka bu sorun kimsenin umurunda değil sanki…
 

YORUM EKLE

banner107

banner169