Felaket Tellallığı yapıyor sanmayın, öngörülerimin çıkmasında oran yüzde yüzdür. Son Bir yıldır da bu konuda yazdım ve söyledim. Son bir kez daha yazarak bu Camiaya gönül verenleri bilgilendirmek ve Şehrimizi uyarmak istiyorum. Zira bu şekilde sürdürülmenin imkânı yoktur. Eğer bu Camia sabit gelirlerin attırılmasının yanında para kazanacağı bir hale getirilmezse çok değil iki sene içinde alt lige düşer. Döndür, aktar ve çevir ile bir süre daha gider ama yazdığım son kaçınılmaz olacaktır.

Ne yazık ki hepimiz ortaya sunulan yemeğe bakıyoruz. Mutfak kısmında bu işler nasıl döndürülüyor bilgi sahibi değiliz.7 yıllık serüvende bir süre futbolcu satarak o yılları kurtarmamıza rağmen şimdi futbolcu da satamayınca kötü günlerin başlangıcı kaçınılmaz oldu. Futbolu ve kulübü bilen insanlar bunu sezinlemesine rağmen popülizmin esiri olarak Başkan ve yönetimi yalnız bırakmıştır. Şimdi herkesin altını çizerek bilmesi gereken rakamları vereceğim.
Bu rakamlar net rakamlar olmayabilir ve yalanlanabilir. Bu hesapları Tecrübelerime dayanarak ve diğer kulüpleri de inceleyerek ortaya çıkardım. Birebir aynı olmasa bile doğruluğu tartışılmaz. Bunları yayınlıyorum ki, insanlar bugün ve yarınlarda nelerle karşı karşıyayız görsün. Öyle bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmakla, bir kulübün maliyetlerini bilmeden ‘’bu kadar oyuncu sattık, yıldız oyuncu almıyoruz’’ demekle olmuyor.

Süper Ligde orta halli bir takımın, TFF gelirleri 90 Milyon, Sponsor gelirleri 50 Milyon, İddia gelirleri 6 Milyon, Tribün gelirleri ise 5 Milyon civarındadır. Toplam olarak da yıllık gelirleri 151 Milyon civarındadır.(Kazanılan maçlar ve ekstra sponsorluk durumlarında bu rakamlar değişebilir)
Diğer yandan giderlere baktığımızda ise, Oyuncuların ve Teknik ekibin yıllık maliyetleri 250 Milyon, Vergi, deplasman giderleri ve diğer giderler 50 Milyon civarındadır. Toplamda ise yıllık gider 300 Milyon civarıdır.

Genel tabloya baktığımız zaman yine tahmini söylüyorum bu yıl 100 Milyon eksi ile başladık ve bu yılın maliyeti ile 450 Milyon ediyor. Bunun yanında ise gelirlerimiz ise 150 Milyon Civarıdır. Aradaki 300 Milyon nasıl karşılanacak Muamma olmanın yanında kaygı vericidir. Geçtiğimiz Yıla kadar satılan oyuncular ve Alanyaspor Başkanının ikili ilişkileri ile bu çark bir şekilde sürdürüldü. Futbol takımı da başarılı işler yaptı. Âmâ bu sene ise sadece Tayfur küçük rakama kiralandı.

Bu döngüden nasıl kurtulacağız sorusuna gelecek olursak, sezon sonu daha kötü bir tablo ile karşılaşmamak için devre arası ve sezon sonu oyuncular satmak zorundayız. Her maçı kazansak bile pansumandan ileri gitmez. Bir başka yol da bu şehrin komple ayağa kalkması lazım. Aksi durumda Camiayı yönetenlerden yeni mucizeler, yeni pansumanlar bekleyerek sadece süreyi uzatacağız. Umarım yönetenler de bizden buraya kadar demezler.

Şahsi fikrim bu tablo değişmezse ben tünelin ucunda ışık görmüyorum. Alt lige düşmenin yanında, büyük borçla kaybolur gideriz. Benden söylemesi.