Birçoğumuz şehir hayatının verdiği koşuşturmaca ile beraber insani yaklaşımları bir takım olgular uğruna biraz öteleme ya da önemseyememe gibi şeyler ile geçiştirebiliyoruz. Bu durum bizler için insan olmak kavramından uzak kalmamıza sebebiyet verebiliyor. Ancak şehir hayatı güzel yaşandığında birçok fırsatı da içinde barındıran bir yer halini de alabilir.
Genellikle yaşadığımız yerlerin kırsal bölgelerinde gözlem yapma fırsatı buldum. Gözlemim neticesinde komşuluk ilişkilerinin daha anlamlı ve derin bir hal aldığını gözlemledim. Tabi her zaman olan bir şey değil bu. İstisnai durumlar elbette var… Akrabadan bile öte gelen komşular, birçok şeyden ve kişiden önemli hale geliveriyor adeta. Burada insanlık kavramının altını özellikle çiziyorum. Maddiyattan çok, manevi hazzı yakalayan bireylerde insanlık kavramı parlıyor adeta. Hassas düşünmeler, düşünceli haller, empati ve sempatinin oluşması, birlik ve beraberlik içerisinde dertlerle dertlenmek, mutluluk ve sevinçlerle gülebilmek… Tüm bunlar bana insan olmanın ve insanlığın güzel ve özel yanlarını anımsatıyor.
Büyük yerlerde ki yalnızlık ve bireyselleşmeden uzak olan ve doğallığı içinde barındıran küçük yerler daha cezbedici ve samimiyetin yüksek olduğu yerlere dönüşebiliyor. İnsanlar olarak biraz bu olgulara bazen özlem duyabiliyor ve ihtiyaç hissedebiliyoruz.
Her şeyin kolay ulaşıldığı fakat insanların zorluk halinde yaşadığı bir takım yerler de ve mevcut özellikte insanların böylesine küçük yerlerde yaşayarak ve oranın dokusunu hissederek bir takım olguları fark etmesinin güzellikleri fark etmelerini sağlayacağı düşünüyorum.
İnsan olabilmek zor ve bir o kadar da anlamlı bir mertebe. Bunu başarabilmek için eksik yanları fark etmek ve eksikler için neye ihtiyacımız olduğunu fark etmek önem arz ediyor. İhtiyacımız olanı almaya istekli ve bu yönde harekete geçebilen insanlardan olabilmek arzusuyla…
İnsanların ihtiyaçları arasında sevgi önemli bir yere sahip ve bir takım sıkıntılı hallerin sevgi ile aşılabileceğini düşünüyorum. Aşılamıyor ise, sevginin dozajını arttırmak işlevsel olacaktır.
Sevgiler.