Volkan Şengel

TÜM MAKALELERİ


Antalya'nın Serik İlçesi'nde kurulan Çocuk İstismarıyla Mücadele ve Çocuk Haklarını Koruma Derneği'nin (ÇOCUKÇA) Başkanı Buğra Kaan Oğuz, "Çocuk istismarı konusunda ülkemiz ne yazık ki dünyada üçüncü sırada. Türkiye Psikiyatri Derneği yaptığı araştırmada, ülkemizde istismara uğramış çocuk oranını yüzde 33 olarak tespit etti. Bu rakam her 3 çocuktan 1'i demektir. Dünyada ise son 10 yılda cinsel istismara uğrayan çocuk sayısı 250 bin civarında" demişti.

Buğra Kaan Oğuz,

“Dünyada en çok çocuk istismarı içerikli yayın yapan internet sitesi Avrupa’da. Ve Hollanda bu konuda birinci sırada. ABD, Kanada, Fransa ve Rusya ise, onun ardından geliyor. Dünyada çocuk istismarı konusunda ilk 10’da Güney Afrika, Bangladeş gibi ülkeler başı çekerken ardından Türkiye, İngiltere, ABD, Rusya ve Avustralya geliyor. Görüldüğü gibi bu suçun, bu pedofili olarak tanımlanan hastalığın ekonomi, refah seviyesi, okuryazarlık yani kısacası her anlamda gelişmişlik diye tabir edebileceğimiz olguyla hiçbir alakası yok. Bu tamamen üzerine düşünülmesi ve mücadele edilmesi gereken bir hastalıktır. Tabi biz bu araştırmaları yapıp kendimizde belli bir bilinç oluşunca ister istemez rahatsızlık duyduk.”

*3 yaşındaki çocuğa tecavüze mi eşi kanser hastasıyken 4,5 yaşındaki öz kızına tecavüz eden babaya mı beddua edelim? Hangi birine?

*Ha bu arada bizim imamlar evlendirme camisi kuracaklarmış.

*Cinsel istismarı kademeleştirdik. Ben öyle hatırlıyorum. Pardon da tam neresini? Cezaların neyini düzene soktuk?

‘’12 yaşından büyük çocuklarda ‘rıza’ aranacak.’’ Bu cümleyi internette aratıp haber başlıklarını okuyun lütfen. Tecavüze rıza?

*Adalet Bakanlığı’nın 2015 verilerine göre de yılda ortalama 17 bin istismar davası açılıyor, bu davaların yüzde 45’i mahkûmiyetle sonuçlanmıyor!

*Son günlerde medyada sık sık duyduğumuz bir olay vardı. İstanbul Küçükçekmece’de bir hastaneye 1 Ocak 2017 ile 9 Mayıs 2017arasında 115 hamile çocuk gelmiş. Bu çocukların hepsi 18’in altında, 38’i ise 15’ten de küçük. 39’u Suriyeli.

Bu çocukların hamile olduğuna dair kayıtlar, olayı örtbas etmek isteyen hastane yönetimi ve görevli olan bir Sosyal Hizmet Uzmanı tarafından polise bildirilmemiş... işin en can yakıcı noktası İhbar üzerine, savcılık, başhekim yardımcısı ve Sosyal Hizmet Uzmanı için soruşturma izni istemiş...

İstanbul Valiliği, 4 Aralık 2017 tarihli yazısıyla iki görevli hakkında da soruşturmaya izin vermemiş!

*Dünyanın insanlık kapısı aralık kalmış. Kapı mı dışarıda insanlık mı? Kim neyin içinde? Lütfeyleyip düşünmeyin. Dünyayı, çocukları, insanlığınızı rahat bırakın. İnsanlık ortada kaldı. ‘’ Ey Avrupa! ‘’ Bu fotoğrafa iyi bakın. Alışkınsınız zaten. Yine görmemezlikten gelmeyi de unutmayın. Sözüm meclisten içeri.