Tarım kenti Antalya, verimli toprakları ve mikro klimasıyla yüzlerce bitki varlığına ev sahipliği yapıyor. Zaman zaman ürün deseni değişen Antalya’da bir zamanlar pamuk üretilen topraklarda şimdilerde yaş meyve sebze üretimini görmek mümkün. Hep bir arayış ve yenilik içerisinde yer alan üreticimiz, ekonomik kaygıları da göz önüne alarak ürünü desenini değiştirmede iştahlı.

Tropikal meyve üreticiliği. Antalya’nın özellikle doğu kesiminde son yıllarda üretici tercihini etkiler hale geldi. Antalya, Mersin, Hatay hattında mikrokliması uygun bölgelerde yetiştirilebilen tropikal meyveler, Gazipaşa, Alanya, Manavgat hatta Serik, Aksu hattında rağbet görüyor.

Son yıllarda üreticilerimizin alternatif meyve üretimine olan ilgisinin artmasıyla, farklı tropik meyve türlerinin yetiştiriciliği yapılmaya başlandı. Sağlık odaklı talebin genişlemesiyle tropikal meyvelere olan ilgi de ürün yetiştiriciliği konusunda üreticiyi motive ediyor.

Antalya’da, muz ve avokado başta olmak üzere mango, ejder meyvesi, passiflora, papaya, longan, guava gibi toplamda 40’ın üzerinde tropik meyve üretimi yapılıyor. Muz, avokado, mango gibi çeşitlerin ekonomik karşılığının olması üreticiyi üretime yönlendiriyor.

Tropikal meyveye dış pazardan gelen talep ihracatını da olumlu yönde etkiliyor. 2021 yılında Rusya, Romanya, Almanya, İspanya ve İngiltere başta olmak üzere 80’in üzerinde ülke ve bölgeye 13 milyon doların üzerinde tropikal meyve ihracatı gerçekleştirildi.

Tropikal meyvelere iç ve dış pazardan gelen ilgi memnun ederken, üreticimiz özellikle susuzluk konusunda dikkatli olmalı. Başta muz ve avokado olmak üzere bazı tropikal meyveler aşırı su tüketiminde bulunurken, üreticimiz su sorunu iyiden iyiye kendini göstermeden nasıl bir pozisyon alacağına bakmalı.

Özellikle ihracat için tropikal ürünlerin standardı ve raf ömrünü uzatma konusunda da çalışmalar yürütülmeli. Bu konuda akademisyenler yol gösterici olmalı. Dış pazar talebi yüksek olan tropikal ürünlerdeki kalitemizi yükseltebilirsek Avrupa, Rusya Federasyonu, Türki Cumhuriyetler ve Orta Doğu ülkelere daha fazla ihracat potansiyelimiz var.