Genel seçim takviminin işlemeye başlaması ile birlikte Alanya olarak otuzdan fazla milletvekili adayıyla siyasi arenaya girmenin sevinci ve mutluluğu içindeyiz. Neredeyse seçime girmeye hak kazanan tüm siyasi partilerden aday adayını görmek mümkün
Özellikle hizmete susamış Alanya’mızda o kadar çok hizmet aşkıyla yanıp tutuşan vatan evladı insan varmış ki; bu hizmet aşkını milletvekili olarak en üst seviyeden ifa etmek için aday adayı olmaları bizleri ayrıca mutlu ve bahtiyar etmiştir
Milletvekili aday adaylarımızın çoğunu siyaseten tanıyor olsakta, birçoğunu bugüne kadar ya görememişiz yada farkına varamamışız. Onlarda kusura bakmasınlar, en azından adaylıkları kesinleşenleri seçim dönemi boyunca düğünlerde, derneklerde, açılışlarda, toplantılarda, çarşı pazarda görüp, daha iyi tanıyıp tanışma fırsatına nail olacağız. Listeye giremeyen diğer adayları ise nasipse gelecek seçimlerde daha iyi tanıma fırsatına erişeceğiz inşallah. (Her seçimden seçime olduğu gibi)
14 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleşecek seçimlerde ne yazık ki yıllardır umut edipte gerçekleşmeyen il olma hayalimiz nedeniyle bu seçimlerde de Antalya il bazında 17 kişilik milletvekili listesinden milletvekili adaylarımız seçilmek için yarışacaklar.
Ama gelin görün ki Antalya genelinden 17 tane milletvekili çıkacak olmasına rağmen Alanya’dan 30-40 değil 1000 tane milletvekili aday adayı çıkartsak dahi bunlardan en iyi tahminle Alanya bölgesi olarak seçilecek listelerden 2 veya 3 aday göreceğiz.
Acaba neden 17 kişilik milletvekili listesinden 4-5 milletvekili çıkartmak varken Antalya merkezden sonra en büyük ilçe olan Alanya’nın bu kadar az vekille temsil edilecek olmasının sorgulanıp irdelenmesi gerekmez mi?
Daha iyi temsil ve söz sahibi olmak için bu sistemin mutlaka değişmesi gerekir.
Bunun için ise üç alternatif yol var.
Birinci en basit yol İl olabilmektir.
İkinci yol ise Alanya siyasetini sıkıştığı yerelden çıkartarak öncelikle Antalya’nın genel siyasetinde söz sahibi yapmak, diğer taraftan da partilerin genel merkezlerinde daha etkin rol alabilmek ve baskı kuracak güce sahip olmaktır.
Üçüncü yol ise geniş bir coğrafyaya sahip Antalya’yı doğu ve batı olarak iki milletvekili seçim bölgesine ayırmaktır.
Kalın sağlıcakla…