Siyasi partilerin Antalya 28.Dönem milletvekili aday listelerinde Alanya’nın yok sayılarak yeterince temsil edilmemesi ile içimiz karardı…

Mevcuttaki Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu haricinde Alanya bölgesinden %100 garanti olarak seçilebilecek konumda kimse görünmüyor. (Sayın Bakanı’da partisinin politikaları gereği tüm bakanları aday oldukları şehirlerin birinci sıralarından gösterdikleri için İstisna durum olarak bir kenara koyalım) Partilerin Antalya geneli olarak çıkardıkları milletvekili adaylarına bakacak olursak; Geçen dönem 6 vekil çıkaran AK Parti 1 ve 7 sırayı Alanyalı adaylara verdi. Burada birinci sıra garanti olmakla beraber 7. sıra adayın kazanma şansı biraz zor görünüyor. Yine geçtiğimiz dönem 5 milletvekili çıkaran CHP 7 ve 16. Sırayı Alanyalı vekil adaylarına verdi. 5 ve 6 sıraları ittifak içinde diğer partilere verilmesi ile Alanya için düşünülen 5. Sıranın 7 sıraya gerilemesiile Milletvekili adayının işi epeycezora sokuldu.

İttifak partilerinden yeterince oy gelmez ise bu adayında seçilmesi şansa kalmış durumda. Geçtiğimiz dönem bir vekille temsil edilen MHP ise 5 sırayı Alanyalı adaya verdi. Bu adayımızın işi diğerlerine göre daha da zor görünüyor. Antalya’dan 3 Milletvekili çıkartıp sonra 2 adayla yoluna devam eden İYİ Parti ise Alanya’yı temsile seçilecek veya seçilemeyecek sıradanda olsa hiç kimseyi layık görmedi.

Önceki dönem bir vekil çıkaran HDP’yi anlatmaya hiç gerek yok, aynı tas aynı hamam.

Cumhur ve Millet ittifakı içinde yer almayan diğer partilerin kazanma şansıda görünmüyor. Şimdi bu vekil listelerine bakıp görünen tabloyu inceleyince Alanya’nın yok sayılarak temsil edilmesinin önüne geçildiğini görüyoruz… Daha önceleri de söylediğimiz gibi; Alanya siyasetinin Aytap ile Alara arasından sıkışıp kaldığını ve bir türlü ilçe sınırları dışına çıkamadığını bir kez daha görmüş olduk. Bu genel seçimlerinde Alanya siyasetinin tamamen yerelleşerek, genel siyasette etkin olmadığının tam ispatı olmuş oldu.

Lafın kısası işin özü; Bazılarına göre belki biraz ağır ve acı, belki de, yersiz ve acele olmuş olacak. Ama, seçimlerden hemen sonra Alanya’daki siyasi parti temsilcilerinin ve ilçe yönetimlerinin şapkalarını önüne koyup bir kez daha düşünmeleri gerekir. Seçim telaşının bitip taşların yerine oturmasıyla beraberde Alanya’yı temsilde yok saydırmalarının neticesi olarak da bu yönetimlerin gereğini yapması gerekir…

Kalın sağlıcakla…